Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aκίνητο με λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

19 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ο μηχανικός του πωλητή και ο πωλητής ισχυρίζονται "σαχλαμάρες"! Να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια...

Υ.Γ. Αυτό θα σου έλεγα αν ήταν πραγματική περίπτωση... Στα δε επιμέρους ερωτήματα: 1. Ναι, αλλά θα το βρεις "αύριο" μπροστά σου, δηλαδή, είναι σαν να βάζεις τα σκουπίδια κάτω από το χαλί και 2. Όχι δεν μπορείς!!!

Αν κατάλαβα καλά απο την απάντηση νο 1, η βεβαίωση που μου δίνουν αυτοί είναι τυπικά νόμιμη και ικανοποιεί τις απαιτήσεις του άρθρου 82 παρ 1 και άρθρου 83 παρ 1 και 2 ?  (εφόσον όντως δεν υφίστανται υπερβάσεις Δ-Κ-Υ και παρότι υφίστανται λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις) . Γιατί όμως λες πως θα το βρώ μπροστά μου ? θα ξέρω πως το σπίτι που αγοράζω έχει πολεοδομικές παραβάσεις (όπως μπορεί να έχει και το κτίριο χιλιοστά του οποίου αγοράζω και είμαι συνυπεύθυνος αλλα κανείς δεν ελέγχει) .  Αναφορικά με την απάντηση νο 2, μπορείς να με παραπέμψεις σχετικά στη νομοθεσία ?

14 minutes ago, Didonis said:

σου συνιστώ αν θες να έχεις χρήσιμες απαντήσεις να θέτεις το πρόβλημα σου όσο μπορείς πιο συγκεκριμένα ....

Συνήθως δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος από επαγγελματίες να ασχολούνται γενικά με "υποθεση εργασίας" εκτός αν μόνος σου θέλεις να ξεκινήσεις να μελετάς αρκετούς νόμους που αφορούν τα "πολεοδομικά" και χωροταξικά ζητήματα....

Να σου το δώσουμε αν δεν τα έχεις βρει όλα... τα μελετάς μόνος σου και ανάλογα πράττεις. 

 

Υ.Γ.

να επισημάνω ότι ούτε κάν διάβασα όλο μα όλο το κείμενο σου. 

Έχει τεθεί συγκεκριμένα ήδη (το δεύτερο ποστ ήταν επεξηγηματικό του πρώτου) :

Αγοράζοντας ένα ακίνητο με ''καθαρή'' βεβαίωση μηχανικού αγοράζεις ένα ακίνητο ελεύθερο κάθε αυθαίρετης κατασκευής ή ελεύθερο απο αυθαιρεσίες ''υπέρβασης'' Δ-Κ-Υ όπως ορίζονται στο άρθρο 81 παρ 1Α και 1Β μόνο (αναφέρομαι στο τι απαιτείται απο το νόμο ή τις εγκυκλίους του όχι στο τι συνηθίζεται ή συμπεραίνεται και πάντα σε συνάρτηση με την ακυρότητα της διαδικασίας)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή τύχη!

Τα υπόλοιπα από τον μηχανικό που θ' αναλάβει την πραγματική υπόθεσή σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Vasilis Petralwna said:

....

... βεβαίωση μηχανικού αγοράζεις ένα ακίνητο ελεύθερο κάθε αυθαίρετης κατασκευής......

...όπως ορίζονται στο άρθρο 81 παρ 1Α και 1Β μόνο ? ...

1o Το δεύτερο σου βεβαιώνει η αυτοψία του Μηχανικού με την ατομική του ευθύνη.

2ο ο Μηχανικός δεν είναι Δημόσια αρχή ή απόφαση δικαστηρίου ή Πολεοδομική αρχή ώστε να σου εξασφαλίζει το "ακίνητο κάθε αυθαίρετης κατασκευής". Είναι Βεβαίωση η οποία μπορεί και να ανακληθεί ή και να ακυρωθεί κλπ κλπ. Φυσικά με επακόλουθες συνέπειες οι οποίες όμως δεν "καθαρίζουν" το ακίνητο αν έχουν συμβεί.

 

Υ.Γ.

συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Didonis said:

1o Το δεύτερο σου βεβαιώνει η αυτοψία του Μηχανικού με την ατομική του ευθύνη.

2ο ο Μηχανικός δεν είναι Δημόσια αρχή ή απόφαση δικαστηρίου ή Πολεοδομική αρχή ώστε να σου εξασφαλίζει το "ακίνητο κάθε αυθαίρετης κατασκευής". Είναι Βεβαίωση η οποία μπορεί και να ανακληθεί ή και να ακυρωθεί κλπ κλπ. Φυσικά με επακόλουθες συνέπειες οι οποίες όμως δεν "καθαρίζουν" το ακίνητο αν έχουν συμβεί.

 

Υ.Γ.

συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ

Δεν αναφέρομαι στο αν η βεβαίωση με εξασφαλίζει αλλά στο αν πρέπει να με εξασφαλίζει απο τον ''ορισμο'' της , που λέμε ... συγκεκριμένα ας πούμε : κάλυψη/δόμηση/ύψος/χρήση οκ αλλά τα κουφώματα οτι-να-ναι , δίνεται (ή δίνετε :)) βεβαίωση χωρίς να προηγηθεί τακτοποίηση των κουφωμάτων  ? Αν δίνεται, η προυπαρχουσα πολεοδομική παράβαση των κουφωμάτων πότε και πως τακτοποιείται απο το νέο ιδιοκτήτη ?

Θεωρώ πως υπάρχει μια ''σχολή'' μηχανικών που συνειδητά ελέγχουν μόνο ότι λέει η βεβαίωση που -πρόκειται- να εκδώσουν (περι υπερβάσεων, δηλαδή ελέγχουν μόνο αυθαίρετα του άρθρου 81 παρ 1α και παρ 1β) ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην ταυτότητα κτιρίου τι σχέδια θα ανεβάσει; 

Πρέπει να αποτυπώνουν την υπάρχουσα κατάσταση και τα ανοίγματα σωστά, άρα να γίνει και η τακτοποίηση όλων των διαφοροποιήσεων άσχετα από επιφάνεια, όγκο, ύψος κ.λ.π.

Πες τους να τα διορθώσουν και το αγοράζεις μετά.

Το ακίνητο αν και τυπικά μεταβιβάσιμο έχει ελαττώματα.

Edited by ted78
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ted78 said:

Δηλαδή στην ταυτότητα κτιρίου τι σχέδια θα ανεβάσει; 

Πρέπει να αποτυπώνουν την υπάρχουσα κατάσταση και τα ανοίγματα σωστά, άρα να γίνει και η τακτοποίηση όλων των διαφοροποιήσεων άσχετα από επιφάνεια, όγκο, ύψος κ.λ.π.

Πες τους να τα διορθώσουν και το αγοράζεις μετά.

Το ακίνητο αν και τυπικά μεταβιβάσιμο έχει ελαττώματα.

Έχεις δίκιο, τώρα με την ταυτότητα είναι διαφορετικά τα πράγματα λόγω απαίτησης αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης ενώ η αναφορά μου αφορούσε τις βεβαιώσεις του 4178 ή του 4495 που δίνοταν για αγοραπωλησίες πριν την ενεργοποίηση της ταυτότητας . Και ερωτώ αν σε αυτές τις βεβαιώσεις έπρεπε (νομική απαίτηση βάση νόμου ή εγκυκλίου) να λαμβάνονται υπόψη, να καταγράφονται και να τακτοποιούνται όλες οι αυθαιρεσίες και πολεοδομικές παραβάσεις της ιδιοκτησίας ή μονο αυτές που προκαλούν υπέρβαση της δόμησης/κάλυψης/ύψους και χρήσης όπως περιγράφονται στο άρθρο 81 παρ 1Α και παρ 1β αλλά και στην ίδια τη βεβαίωση  ?   και αν τελικά η βεβαίωση αυτή (πάντα εκ του νόμου) κάλυπτε υποχρεωτικά και κατ'ελάχιστο μόνο τις υπερβάσεις και όχι τις λοιπές αυθαιρεσίες που μπορεί να είχε το ακίνητο, ποιά θα είναι η τύχη και ο χειρισμός των υπόλοιπων αυθαιρεσίων που προυπήρχαν και πρέπει τώρα να αποτυπωθούν στην έκδοση της ταυτότητας απο το νέο ιδιοκτήτη ? Απο όσα καταλαβαίνω, θέμα ακυρότητας του αρχικού συμβολαίου δεν τίθεται καθώς οι απαιτήσεις του άρθρου 82 παρ 1α και του άρθρου 83 παρ 1 και 2 είχαν καλυφθεί απο την αρχική βεβαίωση.

...και ναί,  ακριβώς σε αυτήν την περίπτωση έχω βρεθεί σήμερα και προσπαθώ να καθορίσω πως θα προχωρήσω απο εδω και πέρα (αγοράστηκε πριν κάποια χρόνια ακίνητο  χωρίς αυθαιρεσίες υπέρβασης στην καλυψη/δομηση/υψος/χρήση σύμφωνα με τη σχετική βεβαίωση του 4178/13 που έδωσε τότε ο μηχανικός του πωλητή αλλά με λοιπές προφανώς αυθαιρεσίες/πολεοδομικές παραβάσεις που τότε δεν αναφέρθηκαν) . Η βεβαίωση αυτή είναι τυπικά νόμιμη (?) καθώς όντως δεν έχει υπερβάσεις το ακίνητο...εγώ όμως πρέπει τώρα να βγάλω ταυτότητα σύμφωνα με τον 4495/17 και θέλω να ξέρω : 

1) αν δεν έπρεπε να είμαι εξαρχής σε αυτή τη θέση επειδή κάποιος δεν έκανε σωστά και νόμιμα (όχι καλά ή βέλτιστα)  τη δουλειά του (δηλαδή ο μηχανικός του πωλητή όταν εξέδωσε τη βεβαίωση).Αν πάω πίσω στο μηχανικό του πωλητή μου και του ζητήσω τα ρέστα για τις αυθαιρεσίες που δεν κατέγραψε όταν αγόρασα το ακίνητο, θα μπορούσε νόμιμα να ισχυριστεί ότι δεν είχε καμία υποχρέωση, με το τότε νομικό πλαίσιο,  να τις καταγράψει/αποτυπώσει , ούτε ο πωλητής να τις νομιμοποιήσει πριν την πώληση, αφού δεν προκαλούσαν υπέρβαση Δ-Κ-Υ-Χ ?   (κάτι τέτοιο υποπτεύομαι καθώς δε μπορεί να μην είδε τρια λάθος ανοίγματα σε ένα σπίτι με τέσσερα ανοίγματα όλα και όλα - έχω βεβαιώσει ήδη οτι εκτελέστηκε πραγματικά η αυτοψία τότε με την κάτοψη της πολεοδομίας στο χέρι οπότε δε μιλάμε για αυτοψία-playstation και επίσης έχει βεβαιωθεί οτι τα τμ αδείας/σύστασης και πραγματικότητας είναι σωστά)

2) το κυριότερο, πως θα κινηθώ απο εδώ και πέρα (προφανώς σε συνεργασία με το μηχανικό μου που έχει αναλάβει την ταυτότητα) 'ωστε το ακίνητο να είναι πλέον απολύτως νόμιμο πολεοδομικά για κάθε χρήση ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά είναι καλυμμένος ο μηχανικός, η γνώμη όμως είναι ότι ο αγοραστής θα έπρεπε να είναι ενήμερος για τα ελαττώματα του ακινήτου πριν την αγορά. 

Σκέψου το σαν να αγοράζεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, μπορεί να φαίνεται εντάξει, αλλά θα πρέπει να ξέρεις αν έχει τρακάρει κι έχει επιδιορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

ted78, σωστα [+1]

   Μόνον οι κατ. 1, 2, 4 και 5 είχαν προθεσμια, άρα, εξ αντιδιαστολής  η κατ. 3 δεν ειχε μεν προθεσμία, πλήν ομως,  η σωστη αντιμετωπιση ηταν:

Να τακτοποιηθουν και αυτες και να μεταβιβασθει το ακινητο "ελευθερο απο καθε βαρος και καθε νομικο ελαττωμα..."

ή να καταγραφουν και να τις αναλαβει ο αγοραστης - πραγμα που δεν θα δέχονταν ο δικηγορος του αγοραστή, με τπτ....

 

 Η   δε υπαρξη κατ. 3, χωρις καταγραφή τους, παραβιαζει την ανω υποσχεση, επομένως,
έπρεπε οπωσδηποτε να καταγραφούν στην βεβαίωση σαν μη τακτοποιημένες, ωστε να ξερει ο αγοραστής οτι εχει να πληρωσει "κατι" και να το αφαιρέσει απο το τίμημα και, ετσι επίσης,   να υπαρχει "απόδειξη" οτι προυπαρχουν τετοιες παραβάσεις  και δεν έγιναν "μετα" απο τον αγοραστή.

 Προφανώς η μη καταγραφή τους στις παρατηρήσεις της βεβαιωσης, αποτελεί σφάλμα.

Οπως και να το έκαναν  τότε, σήμερα, με την ταυτότητα, δεν υπαρχει άλλο περιθώριο.

[προφανως και διοτι δεν εχει λογική να γινονται συνεχείς μεταβιβάσεις ενος ακινητου και σε καθε μια να αναφέρεται οτι "...υπάρχουν οι εξης παραβασεις κατ. 3 και θα τις τακτοποιήσει όποτε θελει ....καποτε..... καποιος απο τους επομενους ιδιοκτήτες.."]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ted78 said:

Τυπικά είναι καλυμμένος ο μηχανικός....

Ποτέ να μην είσαι βέβαιος γι' αυτό!!! Μπορεί ο συνομιλητής μας να θεωρεί ότι, οι αυθαιρεσίες που υφίστανται σήμερα στο ακίνητο είναι "λοιπές παραβάσεις", η εμπειρία μου όμως λέει ότι, δεν είναι πάντα έτσι...

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ted78 said:

Τυπικά είναι καλυμμένος ο μηχανικός, 

 "τυπικα".... δεν  μπορεί να ειναι καλυμενος ο μηχανικός,  οταν δεν γραφει και δεν αποτυπωνει την πραγματική κατασταση σε μια βεβαιωση για αγοραπωλησία.

  Κι ας περιμενουμε να δουμε τι είδους "καλυψη" εχει, μετα απο εκδοση δικαστικων αποφάσεων...όπου θα κριθεί  -τυχόν- ευθύνη του

 

καλημερα ιασονα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.