Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηκοτομή


Recommended Posts

Συνάδελφοι , επισημαίνω ότι το forum αν και μηχανικών δεν είναι χώρος διαπίστωσης επάρκειας γνώσεων. Αν κάποιο ερώτημα συναδέλφου σας φαίνεται απλοικό μπορείτε απλώς να μην απαντήσετε.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

σε βιβλία Τεχνικού Λυκείου υπάρχουν ορισμοί, παραδείγματα και σχέδια

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΚΟΤΟΜΗ!!!!!!!

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΥΤΑ

 

Έχω τελειώσει Γενικό (το παλιό, το 1995)...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε avgoust

δεν πρόκειται περί επάρκειας γνώσεων η απλοικότητας ερωτήματος

αλλά προφανώς γιά ΄καλαμπούρι'

συνάδελεφε Directionless μετά το Γενικό πήγες στο Ε.Μ.Π και μάλιστα Πολιτικός Μηχανικός και εκεί προφανώς θα έμαθες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαφωτίζετε και άλλες ειδικότητες που απλά θέλουν να μάθουν μια νέα έννοια.

Έτσι, εγώ ως μηχανολόγος, παρότι τώρα τελευταία διαβάζω τα βιβλία των ΕΠΑ.Λ. (ειδικότητα δομικών) έχω κάποιες απορίες. Κανείς δεν γεννήθηκε παντογνώστης.... χμμμ ίσως ο Αλέφαντος... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι άξιοι συγχαρητηρίων οι συνάδελφοι, όπως ο gnusselt, που διαθέτουν τη δίψα της διαρκούς ενημέρωσης για περισσότερη και πολύπλευρη γνώση ανεξάρτητα από την ειδικότητά τους και το επίπεδο γνώσης τους.

 

Μακάρι να είχαν αυτό το ... κουσούρι οι περισσότεροι από τους συναδέλφους. Είμαι βέβαιος ότι το επίπεδό μας θα ήταν πολύ υψηλότερο και η προσφορά μας στην κοινωνία σημαντικά πιο αποδοτική.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα lispakia που μπορούν να σου βγάλουν μηκοτομή... δε ξέρω αν θέλεις κάτι "καλό" . εγώ για κάτι μηκοτομές που χρειάστηκα για κάτι αγωγούς ύδρευσης που είχα αποτυπώσει χρησιμοποίησα το cadtools που έχει εντολή profile 3dpolyline. Μη φανταστείς παπάδες... σου εχει αξονα x y και τον αγωγο σου... αν θελεις κατι τετοιο πες μου να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το προγραμματάκι είναι φοβερο:

http://www.ezysurf.com/Ezysurf/homepage.htm

Κοστίζει ελάχιστα και βοηθάει τα μέγιστα σε μελέτες που θέλουν "κάτι" από οδοποιία.

Ραπορτάρει σημεία, φτιάχνει ισουψείς με τρίγωνα, βγάζει μηκοτομές και διατομές εδάφους, παράγει έτοιμο κάνναβο κ.α.

 

Συνάδελφοι, μηκοτομή συνήθως ονομάζουμε την τομή οδού στον άξονά της κατά μήκος. (Οι διατομές είναι τομές κατά πλάτος). Επίσης, ο όρος χρησιμοποιείται σε αγωγούς ύδρευσης κλπ. Η μηκοτομή συνήθως, έχει διαφορετική κλίμακα στον χ και στον ψ άξονα, διότι απαιτείται για παράδειγμα να δείξουμε έναν δρόμο 3000μ μήκους του οποίου τα "σκαμπανεβάσματα" μπορεί να μην ξεπερνούν τα 10μ. Αν τυπώναμε σε ίση κλίμακα δεν θα βγαίναν σοβαρά συμπεράσματα.

Στην μηκοτομή συνήθως εμφανίζεται:

-το έδαφος (σημαντικό)

-η ερυθρά του δρόμου

-τα ύψη δεξιά και αριστερά

-οι επικλίσεις

-στοιχεία της υψομετρικής ή οριζοντιογραφικής καμπύλης

-τα τεχνικά (γέφυρες) που συναντά ο δρόμος

-κ.α.

 

Σχόλιο:

Μήν πέρνουμε κι απ' τα μούτρα κάποιον μηχανολόγο επειδή ενδιαφέρθηκε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο όρος χρησιμοποιείται σε αγωγούς ύδρευσης κλπ.

 

Για την ακρίβεια του πράγματος, η μηκοτομή χρησιμοποιείται σε αγωγούς βαρυτικών δικτύων (π.χ. αποχέτευση ομβρίων, αποχέτευση ακαθάρτων, αποχέτευση βιομηχανικών λυμάτων, κ.λ.π.) δηλαδή σε δίκτυα που το ρευστό ρέει μόνο με τη βοήθεια της βαρύτητας (κλίση αγωγού). Μηκοτομές σε πιεστικά δίκτυα (ύδρευση, πυρόσβεση, αέριο, κ.λ.π.) γίνονται μόνο αν ζητηθούν επιπλέον από την Υπηρεσία (δημόσιο έργο) ή τον πελάτη (ιδιωτικό έργο).

Link to comment
Share on other sites

Lakis, και στους καταθλιπτικούς γίνεται και παντου γινεται μηκοτομη, πως θα κάνεις χάραξη?

 

σε ένα δικτυο υδρευσης θα έχεις μηκοτομη από την δεξαμενη ρυθμισεως και προς το εσωτερικο υδραγωγείο (βαρύτητας) και δεν θα έχεις στο εξωτερικό από το αντλιοστάσιο ως τη δεξαμενη ρυθμίσεως (που δεν ειναι βαρύτητας)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.