Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά τετραγωνικων συμβολαίου με διαγρ.δομησης


Άννα1

Recommended Posts

On 18/11/2022 at 2:56 ΜΜ, Panagiotis Andrianopoulos said:

Δημήτρη Καλημέρα,

Συμφωνείς στα τ.μ του διαμερίσματος να προστίθεται το εμβαδόν της θερμομόνωσης?

Με εκτίμηση,

 

Σε αυτό ακριβώς διαφωνούσε η μηχανικός που το έλεγξε. Οτι δεν πρέπει να προσμετρόνται τα τμ της θερμομόνωσης. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Άννα1 said:

Έχετε διάθεση να απαντήσετε σε θέματα που δεν σχετίζονται με αυτό που ρώτησα. Αντιθέτως δεν έχετε καμία διάθεση να απαντήσετε "δωρεάν" οπως λέτε, σε θέματα που υποτίθεται είναι της ειδικότητάς σας. Ευτυχώς απαντάν συνάδελφοί σας. Μάλλον έχετε μπει εδώ για να "τη λέτε" στον κόσμο παρά για να βοηθάτε. Ευχαριστώ όπως και να έχει (τους υπολοίπους)

Έτσι είναι το ιντερνετ. Εφόσον σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ απαντάω όπως θέλω εγώ και όχι όπως θα σας εξυπηρετούσε. 

Συνεχίστε να πορεύεστε με τις συμβουλες "του ιντερνετ" και σας περιμένω να μας πείτε τα νέα προβλήματα που θα αντιμετωπίσετε....

Αλήθεια με στεναχωρήσατε πάντως που δεν με ευχαριστείτε. 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Άννα1 said:

Σε αυτό ακριβώς διαφωνούσε η μηχανικός που το έλεγξε. Οτι δεν πρέπει να προσμετρόνται τα τμ της θερμομόνωσης. 

Κοίταξε προσωπικά  ως  μηχανικός σε μία άδεια που έχω εκδώσει  έχω μετρήσει τη θερμομόνωση στα διαμερίσματα,με τη <<δικιά μου λογική>>πρέπει να προσμετρούνται ,το θέμα είναι τι λέει ο νόμος ,στη πράξη τώρα έχεις ένα τοίχο εξωτερικό διπλού πάχους 20 εκ,αν έβαζες τη θερμομόνωση εσωτερικά θα είχες 30 εκατοστά τοίχο,οπότε έχανες 10 εκατοστά περιμετρικά από τα διαμερίσματα σου,τώρα προσθέτοντας 10 εκατοστά εξωτερικά με θερμομόνωση αυξάνεις το εμβαδόν του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Άννα1 said:

Έχετε διάθεση να απαντήσετε σε θέματα που δεν σχετίζονται με αυτό που ρώτησα. Αντιθέτως δεν έχετε καμία διάθεση να απαντήσετε "δωρεάν" οπως λέτε, σε θέματα που υποτίθεται είναι της ειδικότητάς σας. Ευτυχώς απαντάν συνάδελφοί σας. Μάλλον έχετε μπει εδώ για να "τη λέτε" στον κόσμο παρά για να βοηθάτε. Ευχαριστώ όπως και να έχει (τους υπολοίπους)

O cvlengr νομίζω απάντησε πολύ "to the point" εξηγώντας ότι ο ΔΙΚΟΣ σας μηχανικός μόνο θα εξασφαλίσει τα δικά σας συμφέροντα ως αγοράστρια. Επίσης, ναι ένας μη μηχανικός δεν μπορεί να έχει τις γνώσεις να "διαβάσει" ένα τεχνικό σχέδιο (γι'αυτό και πρέπει να ζητάει τις συμβουλές μηχανικού εμπιστοσύνης του). Διαφωνώ με το ύφος που απάντησε ο συνάδελφος αλλά συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε. Υπάρχουν και τεχνικές απαντήσεις εδώ αλλά η τελική συμβουλή παραμένει: 

Κανένας μηχανικός εδώ ή αλλού στο ιντερνετ δεν μπορεί να έχει όλα τα δεδομένα για να απαντήσει εμπεριστατωμένα σε ένα τεχνικό ζήτημα. Χρειάζονται τα σχέδια, συμβόλαια, πιθανον αυτοψία κλπ Οπότε για την ασφάλεια των συμφερόντων σας, κρατήστε αυτή την συμβουλή και αναθέστε τα τεχνικά σε έναν μηχανικό/γραφείο της εμπιστοσύνης σας.

Link to comment
Share on other sites

να είστε καλά και εγώ ευχαριστώ για ένα μεγαλούτσικο θέμα λίγο που ξεκινήσατε, να σας το επαληθεύσω και εγώ ότι ναι και τώρα θα πρέπει να βάλετε Αννα1 Μηχανικό να ελένξει την/ τις ιδιοκτησίες σας γιατί μπορεί να υπάρχουν και κάποια προβλήματα, που δεν έχουν αναφερθεί ήδη.
1) που σκέφτηκα είναι την διαφορά τίτλων και εμβαδού που σας πούλησε ο πωλητής, θα πρέπει να δείτε όμως κυρίως το εμβαδόν που έχει γραφτεί στα ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ του διαμερίσματος, αυτά υπάρχουν τα τμ (τετραγωνικά μέτρα) στην πίσω όψη του λογαριασμού της ΔΕΗ σας. Λέω ότι μπορεί να υπάρχουν διαφορές και γιατί τελικά το εμβαδόν των τίτλων θα χρησιμεύσει για την δημιουργία της ΗΤ, (ηλεκτρονικής ταυτότητας) του ακινήτου ή οποία αν δεν χρειαστεί - που δεν το εύχομαι - να πουλήσετε ή να γράψετε εμπράγματο δικαίωμα δεν νομίζω να σας χρειαστεί πολύ σύντομα, θα χρειαστεί όμως μια μέρα - οχι και πολύ μακρινή -για το ακίνητο, οπότε θα ήταν πολύ καλό Τίτλοι, ΔΤ,ΔΦ,ΤΑΠ, Ε9 ,να συμφωνούν τα μέτρα για να μην έχετε προβλήματα με μετέπειτα εργασίες και ηλεκτρονική ταυτότητα, καλά κάνετε που το κοιτάτε και που ρωτάτε.
Εγώ δεν λέω κανέναν πονηρό αν δεν ελένξει με δικό του μηχανικό ένα ακίνητο όταν το παίρνει, απλά γιατί είμαστε τόσοι άνθρωποι σε αυτήν την χώρα, και ξέρω ότι δεν το ξέρουν όλοι ότι πρέπει να ελένξουν το ακίνητο. Μάλιστα δε αν πέσουν σε έναν πωλητή να τα λέει ωραία και να λέει, "μα ορίστε κυρία μου, εδώ και η βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν έχει αυθαίρετα το ακίνητο μας, να και ο νόμος ο οποίος λέει ότι ένας μηχανικός δεν θα έδινε ποτέ ψευδή βεβαίωση γιατί έχει βαρύτατες οικονομικές κυρώσεις", μπορεί να πέσετε στα λόγια ή να βιαζόσασταν για έναν άλλο δικό σας λόγο οπότε να μην ελένξατε την ιδιοκτησία. Να το κάνετε όμως. Σας το συνιστώ γιατί πάρα πολύ συχνά τα ακίνητα στις μέρες μας κρύβουν πολλές περισσότερες εκπλήξεις από αυτές που νομίζουμε ότι έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cvlengnr said:

Έτσι είναι το ιντερνετ. Εφόσον σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ απαντάω όπως θέλω εγώ και όχι όπως θα σας εξυπηρετούσε. 

Συνεχίστε να πορεύεστε με τις συμβουλες "του ιντερνετ" και σας περιμένω να μας πείτε τα νέα προβλήματα που θα αντιμετωπίσετε....

Αλήθεια με στεναχωρήσατε πάντως που δεν με ευχαριστείτε. 

Ποσα συμπλέγματα συσσωρευμένα σε έναν άνθρωπο. Δώστε το iban σας προκειμένου να απαντήσετε σε κάποιον που έχει την ηλιθιότητα να ρωτάει κάτι. Καλή συνέχεια 

Λαμβάνεις ποινή προσωρινού αποκλεισμού από το φόρουμ για ανάρμοστη συμπεριφορά.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση κρίσεως! ! Αν η μελέτη θερμομόνωσης δείχνει έξωτερική μόνωση 7 εκατοστά και ο κατασκευαστής στην πράξη έβαλε 8, πρέπει να σας πουλήσει το εμβαδόν κατοικίας προσαυξημένο κατά 8 εκ?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Άννα1 said:

Ποσα συμπλέγματα συσσωρευμένα σε έναν άνθρωπο. Δώστε το iban σας προκειμένου να απαντήσετε σε κάποιον που έχει την ηλιθιότητα να ρωτάει κάτι. Καλή συνέχεια 

Όταν δεν λύνουμε το πρόβλημα της κυριας απο το ιντερνετ άμεσα γρήγορα και τζάμπα έχουμε συμπλέγματα..... 

Θα σας πρότεινα να είστε πιο ευγενική και να μην "στολίζετε" οποίον δεν σας λέει αυτό που θα περιμένατε.  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Γιάννης said:

........ Χρειάζονται τα σχέδια, συμβόλαια, πιθανον αυτοψία κλπ Οπότε για την ασφάλεια των συμφερόντων σας, κρατήστε αυτή την συμβουλή και αναθέστε τα τεχνικά σε έναν μηχανικό/γραφείο της εμπιστοσύνης σας.

Γιάννη εγω φιλικά μια λέξη θα σου διορθώσω μόνο. Το "πιθανόν" αυτοψία, θα διέγραφα την λέξη πιθανόν. 

υγ: Δεν το είχα δει ότι η συζήτηση, συνεχιζόταν σε τρίτη σελίδα , αλλοιώς μπορεί να μην έγραφα το παραπάνω, καθώς όμως το πιστευω ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις η αυτοψία δεν πρέπει να είναι "πιθανή", γιατί Γιάννη θεωρώ ότι δεν γίνεται σωστός έλεγχος της ιδιοκτησίας, αν δεν την δει ο μηχανικός, αφήνω την δημοσίευση μου γιατί θεωρώ ότι μάλλον μας κατατοπίζει καλύτερα..  

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.