Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

ή απο το 88

ή ...απο τοτε που το γραφει στο Ε9   και να σου το φερει..

κι αν δεν το γραφει,  απο το "1988" και πολυ του ειναι...

εδιτ

τωρα ειδα την απαντηση σου

τι σημαινει αυτο?

"....Η σύσταση έγινε το 75 και προέβλεπε εξαρχής ότι η έξοδος του γκαράζ θα είναι αποθήκη..., η άδεια είναι  του 77....η οικοδομή τελείωσε κατευθείαν ωστόσο η μεταβίβαση έγινε το 88... (ο ιδιοκτήτης σήμερα είναι και ο τότε εργολάβος)...στη μεταβίβαση και στη σύσταση η χρήση είναι αποθήκης..."

Τι αποθηκη ηταν αυτη? Στο υπογειο ή στο ισογειο?

Εγω καταλαβα οτι,  η ραμπα εξοδου εκλεισε και εγινε διαρετος χωρος =αποθηκη συμφωνα με το συμβολαιο.

Αρα το 1988 ηταν αποθηκη  [δξ τι ειδους αποθηκη ηταν αυτη]

Και αφου δεν εχει τπτ άλλο παραμενει αποθηκη.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας
επειδη ειμαστε σε σταδιο μεταβιβασης οικειας απλα στην αδεια του σπιτιου δεν αναγραφεται μια αποθηκη που ειναι εντος οικοπεδου

(υπηρχε αδεια αλλα τοτε την εδιναν απο την αστυνομια 1967 την οποια δεν την βρηκαμε πουθενα)

στο Ελληνικο κτηματολογιο απο την εφαρμογη βρηκα το σπιτι το οποιο φαινεται και η αποθηκη (δεν γνωριζω ποιας χρονολογιας ειναι αυτες οι α/φ

τι ενεργειες πρεπει να κανω ωστε να αποδειχθει οτι η κατασκευη ειναι παλια ωστε να γινει η οποια τακτοποιηση χωρις μεγαλο προστιμο?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ιδιοκτητης του οικοπεδου?

Τι γραφει στο Ε9?

"φαινεται" για παληά?

στο Κτηματολογιο τι δηλωση κτισματων εχει γινει?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, STEL1 said:

στο Ελληνικο κτηματολογιο απο την εφαρμογη

τι εννοείς;;

πρώτα δες εδώ:

http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/

μετά δες εδώ:

https://www.gys.gr/hmgs-geoindex.html

κατά τα άλλα όπως τα λέει ο Δημήτρης. Λεπτομέρειες στο άρθρο 87.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ποιος ειναι ιδιοκτητης του οικοπεδου?

Τι γραφει στο Ε9?

"φαινεται" για παληά?

στο Κτηματολογιο τι δηλωση κτισματων εχει γινει?

ιδιοκτητης ο πατερας μου  και θελει να το περασει σε μενα

για την αποθήκη Ενφια πληρώνουμε κανονικά απλά δεν υπάρχει κάποια άδεια προς το παρών!
στο Ε9 δεν ξέρω αν είναι και πως δηλωμένη θα απαντήσω σήμερα γιαυτο

απλα μου ειπε και ο μηχανικός πρέπει να δείξουμε την παλαιότητα για να υπάρξει μικρότερο (προστιμο) για την τακτοποίηση
 

32 λεπτά πριν, zazeng said:

τι εννοείς;;

πρώτα δες εδώ:

http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/

μετά δες εδώ:

https://www.gys.gr/hmgs-geoindex.html

κατά τα άλλα όπως τα λέει ο Δημήτρης. Λεπτομέρειες στο άρθρο 87.

και στα 2 link φαινεται κανονικα η αποθηκη απλα δεν ξερω ποσο παλιες ειναι οι συγκεκριμενς ληψεις και τι ενεργειες πρεπει να κανω για να ειμαι καλυμμενος απο τις Α/Φ

νομίζω μου είπε πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά κατασκευής πριν το 1990 αν δεν κάνω λαθος!

 

ευχαριστω και παλι για την αμεση βοηθεια

 

Edited by STEL1
Link to comment
Share on other sites

"για την αποθήκη Ενφια πληρώνουμε κανονικά απλά δεν υπάρχει κάποια άδεια προς το παρών!
στο Ε9 δεν ξέρω αν είναι και πως δηλωμένη θα απαντήσω σήμερα γιαυτο
"

Αρα την δηλωνει στο Ε9 και  αρα γραφει και το ετος παλαιοτητας

και γιατι να μην εγινε το 1967...οπως λεει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"για την αποθήκη Ενφια πληρώνουμε κανονικά απλά δεν υπάρχει κάποια άδεια προς το παρών!
στο Ε9 δεν ξέρω αν είναι και πως δηλωμένη θα απαντήσω σήμερα γιαυτο
"

Αρα την δηλωνει στο Ε9 και  αρα γραφει και το ετος παλαιοτητας

και γιατι να μην εγινε το 1967...οπως λεει?

 

 

Λοιπον μολις ειμαι μεσα στο Ε9 του πατερα μου και οντως υπαρχει 60τμ αποθηκη χρονολογιας 1969

άπλα δεν μπορώ να καταλάβω και γω που κόλλησαν στο αποδεικτικό όσο αφορά την χρονολογία της αποθήκης  για να γίνει η τακτοποίηση της αυθαιρεσίας εφόσον δεν υπάρχει η καθόλου στην αδεια

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, STEL1 said:

απλα δεν ξερω ποσο παλιες ειναι οι συγκεκριμενς ληψεις και τι ενεργειες πρεπει να κανω για να ειμαι καλυμμενος απο τις Α/Φ

Στο αρχείο του ktimanet είναι του 2007-09, στο γενικό ktimanet (http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx) έχει menu πάνω αριστερά που επιλέγεις χρονολογίες, αλλά δεν θα σε καλύψουν για αυτό που θες.

Στο 'αρχείο' του ktimanet:
1. επιλέγεις από τη μπάρα ένα εικονίδιο γραφική περιοχή αναζήτησης,
2. κάνεις ένα πολύγωνο το οικόπεδο και σου βγάζει τις αεροφωτογραφίες του αρχείου δεξιά.
3. Κλικάρεις στην ημερομηνία που θες και βγάζει προεπισκόπηση σε ξεχωριστό παράθυρο με zoom κ απόλα, θα στραβολαιμιάσεις λίγο μέχρι να το βρεις (είναι στριμμένο συνήθως) αλλά μπορεί να είσαι τυχερός. Εναλλακτικά πρέπει να πας αποκεί (Μεσογείων κάτι είναι, το έχει στη σελίδα τους), δεν ξέρω τώρα αν δέχονται. Αν δεν βγάζει προεπισκόπηση, θα έχει και στρατόπεδο η α/φ.

Ανάλογα δουλεύει και το σάιτ της ΓΥΣ (έχει κάτι ψευτοοδηγίες, λογικά θα τις ξέρει κ ο μηχανικός σου).

Μια χαρά είσαι με το Ε9 (αν συνηγορεί και ο τρόπος κατασκευής). Εγώ πάντα ρίχνω μια ματιά σε αυτά τα δύο (κ earth, street view) μην έχω πέσει σε απάτη. (Ντάξει δεν έχω πελάτη τον πατέρα μου συνήθως!)

Εδώ τα βήματα 1, 2, 3 για την Ακρόπολη 000164.thumb.png.a3044acf76eba7d0e12a22f0dcfeb04b.png

 

να και η προεπισκόπηση:
000165.png.a91b73352677676e63fb44da8aff851b.png

Ντάξει προ του '75 :D

Στην Αθήνα έχει πολύ καλές, επαρχία έτσι κ έτσι, ως κ καθόλου σε μερικές περιοχές, η ΓΥΣ έχει πολύ περισσότερες, αλλά όχι τόσο καλό preview online.

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.