Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

δεν καταλαβαίνω καλά από αυτά που λες, πρόσφατα ζήτησα ένα Ε9 από ένα από 2 συνιδιοκτήτες που μαζί είχαν ένα ακίνητο και ο ένας μεταβίβαζε στον άλλο. Εφτιαξα όλα τα χαρτιά και μου είχε μείνει το "Δημ. Εγγ. ή α/φ"... Ζήτησα ο ένας να διορθώσει το Ε9 του όπως είχε δηλωθεί την 1/1/20 και πρόσθεσε σε αυτό η/χ ο οποίος είχε κλείσει το 1991... το πρόσθεσε στο Ε9 την περιουσιακή του κατάσταση όπως είχε δηλωθεί 1/1/20... δεν καταλαβαίνω πως αποδεικνύει το Ε9 αυτό ότι ο η/χ αυτός όντως είχε κλείσει το 1991 

Edited by Arche
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση (αν είναι αυτή με την 'αεροφωτογραφία' με το κινητό) αν το διαμέρισμα στο ε9 έχει παλαιότητα 1991, το πιθανότερο είναι ότι στα μ² δεν θα έχει συμπεριληφθεί ο η/υ, αλλά αυτά θα έχουν μπει βάση άδειας ή σύστασης χωρίς τα μ² του η/υ.
Επίσης είναι εύλογη η απορία σου, γιατί ένας τοίχος μπορεί να μετακινηθεί οποτεδήποτε και με ένα καλό σοβάτισμα να εξαφανιστούν όλα τα ίχνη.
Εξετάζεις τον τρόπο κατασκευής (τα κουφώματα είναι ένας ασφαλής μάρτυρας) και τεκμηριώνεις έτσι στην έκθεση σου ότι έχει και ο η/υ ίδια παλαιότητα.
Στα αποδεικτικά εκτός από το ε9 θα ανέβαζα και φωτό των στοιχείων που χρησιμοποίησα στην έκθεση.

edit: Αυτά αν θες να είσαι έξτρα τυπικός, κατά τα άλλα και εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει στο τέλος ο Δημήτρης, ότι αυτονόητα η παλαιότητα του η/υ ακολουθεί αυτή του διαμερίσματος.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαίνω καλά το γράμμα του νόμου, επιτρέψετε μου να είμαι λίγο σχολαστικός και να μην λαμβάνω εύκολα ορισμένα γράμματα, αλλά Δημήτρη Gm επέτρεψε μου μια φορά ακόμα να σε ευχαριστήσω για την τόσο πολύτιμη βοήθεια σου γραμμένη εδώ που μπορούμε  να ανατρέξουμε και να βρούμε πολλές φορές  τις πληροφορίες που ζητάμε.
Συνάδελφε μου, επέτρεψε με εγώ είμαι με την περίεργη αεροφωτογραφία ας το πω. Και ναι, το είχα σκεφτεί στο πεδίο "δημ.εγγ. ή Α/φ" ΝΑ Βάλω μια φωτογραφία με την Samantha Fox εποχής να με αφήσουν ήσυχο και εντάξει :) λέμε και κανένα αστείο να μην τρελαθούμε τελείως. :) :) :) Θα βάλω μια τεχνική έκθεση και θα τους γράψω ότι ότι και ότι, κατ' εμένα τα αλουμίνια της κατασκευής και έχω φωτογραφίες, το στηρίζω είναι απόδειξη ότι η κατασκευή έγινε το 1990. Σκέφτηκα να πάρω τον ιδιοκτήτη και να τον ρωτήσω αν έχει Δημ. Εγγ. που να εμφανίζεται η αυθαίρετη κατασκευή και σκέφτομαι τώρα εγώ, αν μου πει "Αγαπημένε μου Μηχανικέ, έχω ένα λογαριασμό ΔΕΗ και δήλωσα εγώ στην ΔΕΗ τα 8τμ η/υ που έκλεισα να δεις στην πίσω σελίδα, εδώ που λέει ΔΤ, ορίστε 109τμ το διαμέρισμα, δεν είναι 101" κοιτάω εγώ τον λογαριασμό και βλέπω "ημερομηνία λήξης πληρωμής του λογαριασμού μια μέρα το 2018" φάνταζομαι πάλι δεν θα είναι ευχαριστημένοι, ε;

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξαντλώ τη σχολαστικότητα μου στο να τσεκαρω εκτός από συμβόλαια, ε9 τι δείχνει το street view, η ΓΥΣ κ το ktimanet (το αρχείο) μην έχω πέσει σε κανένα απατεώνα κ εκτεθούμε 😄

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέτυχα δύσκολη περίπτωση γιατί τώρα έχουμε Β' οικοδομή σε οικόπεδο και βρίσκεται σε ακάλυπτο πίσω, εκεί το google street view δεν φτάνει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας 

Σε διώροφη οικοδομή με άδεια το 82 προστέθηκε παράνομα το υπόγειο, αποπερατώθηκε ο πρώτος, και ο δευτερος εμεινε ημιτελής, 

 Οι Α/Φ για την απόδειξη χρόνου παλαιότητας δείχνουν να μην βοηθάνε αφου απο οτι φαίνεται στις καταστάσεις μισθοδοσίας υπάρχουν καταχωρήσεις του μηχανικού επίβλεψης τότε στις 5/10/1982 και μία 15/12/1982 που απο οτι καταλαβαίνω αναφέρονται στον Φ.Ο. Υπάρχουν αλλες 2 καταχωρήσεις που αναφέρονται στα κτισήματα και στους σοβάδες αντίστοιχα μεσα στο 83.

Επαρκεί αυτό  για την απόδειξη του χρόνου παλαιότητας(1982 και κατεπέκταση κατ 2)?

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδκετη , ευχαριστώ πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Σε όλους τους συνιδιοκτήτες (ένας εκ των οποιων θανών) ως χρονολογία στο Ε9 φαίνεται το 1982 πλήν ενός που κατα μαρτυρία του δηλώνει 1985 λογω πρώτης ηλεκτροδότησης

Link to comment
Share on other sites

Να διορθωθούν σωστά τα Ε9 των συνιδιοκτητών (τ.μ., όροφοι, χρονολογίες, χρήσεις κ.λπ.) και να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά παλαιότητας.....

 

P.S. Η χρονολογία πρώτης ηλεκτροδότησης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό στοιχείο, διότι τις περισσότερες φορές δεν παρουσιάζει το ακίνητο (επιφάνεια), όπως αυτό υπάγεται στο νόμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.