Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια με εν μέρει ανεξοφλητες εργασίες επιβλεψης


Recommended Posts

Καλημέρα Βασίλη.

Και εγώ αυτό πιστεύω, γιατί ο νόμος λέει ότι η επίβλεψη είναι απαιτητή σε κάθε στάδιο που για οποιοδήποτε λόγο απαιτείται θεώρηση από δημόσια αρχή. Διαπιστώνω όμως ότι δεν γίνεται και θέλω να δω την έκταση που δεν γίνεται (εξετάζω παλαιότερη υπόθεση με δικαστήρια και όχι τρέχουσα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου απάντησαν από το τμήμα πληροφόρησης για την ταυτότητα του κτιρίου του κεντρικού ΤΕΕ ότι για τη συμπλήρωση της ταυτότητας κτηρίου δεν απαιτείται  ο μηχανικός να ελέγξει αν έχουν κατατεθεί οι αμοιβές επίβλεψης μιας αδειας, δηλαδή κατ' αυτούς η εγκυρότητα της άδειας δεν επηρεάζεται από την εξόφληση των αμοιβών επιβλεψης. Αναμενω απάντηση και από το helpdesk των αυθαιρετων και θα σας ενημερώσω. Παρεπιπτόντως α)η εναλλακτική της τακτοποίησης μου προτάθηκε από τον υπάλληλο της πολεοδομίας και β)ο μηχανικός επιβλεψης φεσωθηκε όχι από τον ιδιοκτήτη αλλά από τον εταίρο του με τον οποίον είχαν αναλάβει την αδειοδοτηση.

Edited by kondylw@
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, kondylw@ said:

Σήμερα μου απάντησαν από το τμήμα πληροφόρησης για την ταυτότητα του κτιρίου του κεντρικού ΤΕΕ .....

γραπτή απάντηση (έστω εμαιλ) ή προφορική?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kondylw@ said:

Δυστυχώς προφορική.

'Αρα δεν υπάρχει απάντηση από κανένα όργανο ή έστω υπάλληλο του ΤΕΕ

Μηδέν απάντηση

Μια άποψη ενός αγνώστου

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

'Αρα δεν υπάρχει απάντηση από κανένα όργανο ή έστω υπάλληλο του ΤΕΕ

Μηδέν απάντηση

Μια άποψη ενός αγνώστου

Ακριβώς αυτό. Ωστόσο δυστυχώς οι γραπτές απαντήσεις έρχονται εάν έρθουν μήνες μετά. Όπως προείπα θα συμβουλευτώ το τμημα ερμηνείας του 4495 του κεντρικού ΤΕΕ-παλι με προφορική απαντηση. Τέλος, θα μιλήσω και με τον προϊστάμενο του τμήματος αυθαιρετων της πολεοδομιας μου. Για ό,τι νεώτερο θα ενημερώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χαμένος κόπος χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα....

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 2:12 ΜΜ, avgoust said:

..Η άποψη μου είναι ότι η νομιμότητα της κατασκευής , δεν σχετίζεται με το αν πληρώθηκε ο επιβλέπων παρά μόνο με το αν εφαρμόσθηκαν οι εγκεκριμένες μελέτες..

 

15 ώρες πριν, kondylw@ said:

.. δηλαδή κατ' αυτούς η εγκυρότητα της άδειας δεν επηρεάζεται από την εξόφληση των αμοιβών επιβλεψης...

Aυτό υποστήριξα εξ'αρχής. 

Η μη πληρωμή της επίβλεψης είναι καλώς ή κακώς  αστική διαφορά.

Ο επιβλέπων δεν εχει παραιτηθεί από ότι καταλαβαίνω , αρα δεν υπάρχει ούτε θέμα διακοπής εργασιών και αυθαίρετης συνέχισής τους..
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.