Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

Οι Η/Χ που έχουν μετετραπεί σε κλειστούς κατοικίσιμους χώρους έχουν βαρβάτες αποκλίσεις από τις εγκεκριμένες μελέτες.

1. Τοποθέτηση τζαμιού, μερικές φορές και σκούρων σε ρολλό.

2. Μη θερμομονωμένος τοίχος που χωρίζει τον Η/Χ από χώρους κύριας κατοικίας.

3. Μη κατασκευή αποχέτευσης ομβρίων

4. Θέρμανση με θερμαντικά σώματα ή και κλιματιστικά.

 

Brasco δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάνεις quote στο ποστ μου εφ' όσον αυτά που δηλώνεις είναι άσχετα με την τοποθέτησή μου....

 

@achille:Στο άλλο θρεντ των ημιυπαίθριων στο λινκ που δίνει ο Periklis.Αν έχω κάνει λάθος στο νούμερο,με διορθώνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξύ κατατέθηκε και ρύθμιση σύμφωνα με την οποία για τους ημ/θριους που θα τακτοποιηθούν δεν θα οφείλονται αναδρομικά εισφορές σε εφορία και ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

@achille:Στο άλλο θρεντ των ημιυπαίθριων στο λινκ που δίνει ο Periklis.Αν έχω κάνει λάθος στο νούμερο,με διορθώνετε.

 

Στο άλλο θρεντ των ημιυπαίθριων το λινκ που δίνω είναι το άρθρο της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ και κυρίως για τις δηλώσεις του Χρήστου Σπίρτζη (β΄ αντιπροέδρου ΤΕΕ) και του Δημήτρη Παπαγιαννίδη (πρόεδρος του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδας).

 

Εκείνο που βρίσκω αδιανόητο είναι η δήλωση Παπαγιαννίδη! Πως είναι δυνατόν ο κύριος πρόεδρος των μηχανικών να συμφωνεί με την παράνομη μεθόδευση του ΥΠΕΧΩΔΕ??? και ύστερα μιλάμε για τις απαράδεχτες συνθήκες μέσα στις οποίες δραστηριοποιείται ο κλάδος στην Ελλάδα...

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4524528

Link to comment
Share on other sites

Periklis τώρα νομίζω ότι γίνεσαι άδικος.

 

Ο Παπαγιαννίδης δεν είπε ότι συμφωνεί. Μάλιστα λέει ότι αυτό δεν βοηθά πολεοδομικά. Αυτό που λέει είναι προς τον κόσμο , αφού σας δίνεται αυτή η μοναδική ευκαιρία κάντε το.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ avgoust προτρέπει τον κόσμο να δηλώσει από μόνος του την παρανομία (ας μη το αναλύσουμε τώρα κοινωνιολογικά γιατί έγιναν αυτές οι παρανομίες, θα πάρει πολλές σελίδες και δεν είναι αυτό το θέμα).

 

Το θέμα δεν είναι τα 1000 - 2000 ευρώ που θα πληρώσουν, αλλά ότι θα μπουν αυτοβούλως σε μία μαύρη λίστα, στα χέρια μίας αφερέγγυας Διοίκησης (κράτος και κυβέρνηση). Το Ν/Σ δεν διασφαλίζει μελλοντικά τον κόσμο - δεν μπορεί να διασφαλίσει - πως δεν θα αντιμετωπίσει μελλοντικές διώξεις.

 

Δεν λύνεται το πρόβλημα της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης των Η/Χ με την καταβολή της μίζας του εκβιασμού που επιχειρείται. Όσοι το δηλώσουν θα το βρουν μπροστά τους αύριο.

 

Απλά ο κ. Παπαγιαννήδης συνηγορεί στην κουτοπονηριά και με αυτόν τον τρόπο δείχνει ανοχή στα τερτίπια του ΥΠΕΧΩΔΕ. Αύριο θα συγκατατεθεί σε κάτι άλλο... Η στάση του θα έπρεπε να είναι ακριβώς η αντίθετη!

Η όλη φαρσοκωμωδία θα καταρρεύσει και ο κόσμος θα είναι και πάλι από κάτω.

 

Επιτέλους κάποτε θα πρέπει να σοβαρευτούμε και να καταλάβουμε πως το ΥΠΕΧΩΔΕ έχει τεράστιες ευθύνες και με τις πράξεις, αποφάσεις ή μη αποφάσεις του, δηλητηριάζει ολόκληρο τον κλάδο.

 

ΥΓ. Γι’ αυτό έγραψα χθες για το ατέλειωτο μπλα, μπλα της ημερίδας. Μπορεί να είμαι μακριά αλλά έχω και εγώ τις πηγές μου

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομή η οποία δεν έχει ρευματοδοτηθεί ακόμα και έχει ημιυπαίθριους χώρους οι οποίοι θα ακολουθήσουν την μοίρα και των υπολοίπων Η/Χ ως γίνεται μέχρι σήμερα.

Οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων σκοπεύουν να τους τακτοποιήσουν άμεσα.

Όταν έρθει η ώρα για σφράγιση του στελέχους -αρκετά μετά την τακτοποίηση - ο επιβλέπον τι θα δηλώνει στην υπεύθυνη δήλωσή του προς την πολεοδομία;;;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι τα μέτρα θα ισχύσουν και για όσα κτήρια έχουν άδειες που έκδοθηκαν μέχρι τις 2/7/2009 (σήμερα)! Αν ισχύει κάτι τέτοιο δίνει το δικαίωμα στους ιδιοκτήτες που ακόμα δεν παρανόμησαν κλείνοντας τους ημιυπαίθριους να ξεμπλέξουν με 1.000~2.000€. Ο μηχανικός θα δηλώνει ότι όλα έγιναν σύμφωνα με την άδεια εκτός από τους Ημιυπαίθριους που έκλεισαν!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ κατατέθηκε και ρύθμιση σύμφωνα με την οποία για τους ημ/θριους που θα τακτοποιηθούν δεν θα οφείλονται αναδρομικά εισφορές σε εφορία και ΙΚΑ.

 

Θα το εγγυηθεί και εκ μέρους του υπουργού Οικονομικών, ο ΥΠΕΧΩΔΕ αυτο; Απεριόριστα στο μέλλον;

Με τις περιπτώσεις που μετά τη "νομιμοποίηση" των Η/Χ ξεπερνάμε πλέον το όριο των 200 τ.μ. για το αφορολόγητο 1ης κατοικίας, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.