Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Θέλω να αγοράσω πρόγραμμα για μεταλλικά που να επιλύει custom λεπτότοιχες διατομές.

 

Είμαι ανάμεσα στο Dlubal Rstab και το Scia.

 

Ποιό πιστεύετε μου αρμόζει καλύτερα για custom λεπτότοιχες;

 

Σε demo που είδα λίγο το Scia βλέπω ότι είναι αρκετά εύκολο και υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία, βιντεάκια κλπ στο ίντερνετ που με βοηθάνε να το μάθω.

 

Στο Rstab δεν βρήκα πολλά εκτός από ένα manual κτήνος πάνω απο 400ες σελίδες. Άσε που δεν κατάλαβα και πολλά πως δουλεύει, σε αντίθεση με το Scia που μπήκα απευθείας στο "ζουμί".

 

Αυτό που φοβάμαι είναι κατά πόσο το Scia μπορεί να μου υπολογίσει σωστά τα αδρανειακά χαρακτηριστικα της διατομής μιας και είναι custom. Το Rstab έχει ένα Modul για λεπτότοιχες που σου υπολογίζει όλα τα χαρακτηριστικά της λεπτότοιχης custom, αλλά και αυτό το βρήκα αρκετά δυσνόητο. Οπότε φοβάμαι μήπως πάω για πιο καλή λύση και δεν την χρησιμοποιήσω σωστά και κάνω μια τρύπα στο νερό.

 

Περιμένω απόψεις σας Rstab vs Scia.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 454
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Το Scia Engineer έχει μία μακρά παράδοση στον σχεδιασμό κατασκευών από διατομές ψυχρής έλασης, και συγκεκριμένα σε ανεξάρτητη έρευνα που είχε γίνει το 2013 στην Αμερική από μέλος του πανεπιστημίου John Hopkins, συγκρινόμενο με κάποια από τα προγράμματα της αγοράς είχε αναδειχθεί ως το πλέον σύγχρονο και κατάλληλο για αυτού του είδους τις κατασκευές (φυσικά δεν συγκρίνεται με όλα, αλλά είναι μία ένδειξη της πληρότητας που έχει). Περισσότερα εδώ: https://www.scia.net/en/company/news/scia-engineer-proves-be-ready-support-cold-formed-steel-bim

 

Με την ευκαιρία αυτή, σας παραπέμπω σε ένα video που δημιουργήσαμε, για να δείξουμε την δημιουργία και ανάλυση custom διατομών, όπου φαίνεται και ο υπολογισμός των αδρανειακών χαρακτηριστικών. Δείτε εδώ: https://youtu.be/49ufNFIMo0Y

 

Σε τι ακριβώς αναφέρεστε, όταν λέτε ότι δεν είστε σίγουρος ότι τις υπολογίζει σωστά?

Edited by Techscience
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι,

έχει ασχοληθεί κανείς με το Consteel? Φαίνεται σοβαρό πρόγραμμα και εύκολο (αυτόματες ανεμοπιέσεις, φορτία χιονιού, κτλ).

Ξέρει κανείς αν επιλύει θεμελίωση? Και αν ναι τι θεμελίωση? Μεμονωμένα πέδιλα, συνδετήριες, πεδιλοδοκούς?

Νομίζω ότι έχει ελληνικό μενού και παράγει τεύχος στα ελληνικά.

Έχει αυτόματο τρόπο δημιουργίας φορέα π.χ. δικτύωμα κτλ?

Παραγωγή σχεδίων και σχεδίων συνδέσεων έχει?

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σε μια   επαφη που ειχα μαζι τους για  ενημερωση μου ειπαν ότι

η  εκδοση του 2017 θα εχει  και  διαστασιολογηση σκυροδέματος

δεν  ξερω μετα τι  εγινε  και  ουτε  ενδιαφερθηκα  περισσοτερο

το  πρόγραμμα  είναι  πολύ   καλο  ολοκληρωμενο 

και  με  αυτό  χτυπας  ότι  δουλεια  θελεις  , αρκει  να  υπαρχει  δουλεια

τα  χαλανε  με  την  ετησια  συνδρομη ,για  μενα  είναι  πολλα  αν  όμως προσθεσουν   και  σκυρόδεμα

όπως  λενε  τοτε  θα υπαρχει  μεγαλυτερο  ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει δουλεψει κανεις το Consteel ή το cs.Joint να μας πει τη γνωμη του?

terry έχεις κάποιο νεότερο για το πρόγραμμα? Από τις διάφορες παρουσιάσεις - διαφημίσεις - βίντεο στο youtube φαίνεται ιδιαίτερα αξιόλογο.

Μάλιστα διαφημίζουν πολύ την μέθοδο των καθολικών ελέγχων, που αν κατάλαβα καλά, σημαίνει ότι δεν πρέπει να ελέγχεις ένα ένα τα μέλη, να ορίζεις μήκη λυγισμού κτλ. Αν τυχόν δούλεψες το demo, ακόμα καλύτερα αν το αγόρασες, ή αν το έχει κάποιος γνωστός σου πες μας τη γνώμη σου, τα θετικά, τα αρνητικά, τις ελλείψεις κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενημερώνω ότι για το consteel τρέχει μια προσφορά αυτές τις μέρες με πολύ καλή τιμή και πληρωμή σε δόσεις. Επίσης περιλαμβάνει Δωρεάν ανανεώσεις και συμβόλαιο υποστήριξης μέχρι 1/1/2020, ουσιαστικά για 2 χρόνια. Αφορά και στο πρόγραμμα που έχουν για συνδέσεις.

Απο κει και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται με θελεμιώσεις και γενικά δεν μπόρεσα να το λιώσω το πρόγραμμα για να εκφέρω άποψη διότι θα χρειαζόμουν καμία ώρα στο τηλ να μου λύσουν τις απορίες, πράγμα που δεν έγινε για διαφόρους λόγους. Και δυστυχώς έχει λήξει η περίοδος δοκιμής. Πάντως μου άφησε πολυ καλή γεύση το πρόγραμμα. Λίγα παραπάνω μεταλλικά να είχα και θα το έπαιρνα ασυζητητί.

Ελπίζω να έχουν καλή υποστήριξη μετά γιατί πολλές φορές αυτό από μόνο του κάνει τη διαφορά.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα έχει να προτείνει κάποιος κάποιο module για σύμμικτες κατασκευές?

Αναφέρομαι σε module γιατί έχω στο μυαλό μου ως κύριο όγκο εργασιών που προκύπτει πχ ένα σύμμικτο πατάρι και όχι την ανάλυση και διαστασιολόγηση ενός σύμμικτου κτιρίου. Έχω κατά νου το symdeck designer που δίνει free η έλαστρον για την επίλυση του χαλυβδόφυλλου της, και τα επίσης free προγράμματα της arcelormittal που αναφέρονται σε διάφορες περιπτώσεις σύμμικτων δοκών. Υπάρχει όμως κάτι πιο ολοκληρωμένο , χαλυβδόφυλλο και δοκάρι μαζί? Αυτές τις μέρες κοιτάζω ένα demo του ec4 composite της ccs. Θέλω να το κοιτάξω περισσότερο αναλυτικά, αλλά η πρώτη επαφή δεν με ενθουσιάζει. Εάν έχει κάποιος κάτι κατά νου (ξένο ή ελληνικό) και θέλει να μοιραστεί τις εντυπώσεις του για το λογισμικό, την τιμή του κλπ,  τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει. Το consteel όμως είναι πλήρες, για την ανάλυση+διαστασιολόγηση ενός σύμμικτου κτιρίου. Εγώ αναφέρομαι σε module συγκεκριμένων πραγμάτων που θα είναι και πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Τότε για μεμονωμένες επιλύσεις κατέβασε το demo τoυ Steel Express της Runet αλλά δεν ξέρω αν έχει σύμμεικτα οπότε ίσως δεν καλύπτει.

Διαφορετικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την Ελληνική αγορά, υπάρχει όμως το Tedds της Tekla που πρέπει να έχει επιλύσεις για συμμεικτά με ΕΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.