Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχοι Προσβασιμότητας


civilpablo

Recommended Posts

Καλημέρα,

Πραγματοποίησα ήδη τον πρώτο έλεγχο προσβασιμότητας. Οι απορίες είναι πολλές σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης του πορίσματος. Έχω περίπτωση κατά την οποία η υπηρεσία στην οποία κάνω τον έλεγχο έχει διάσπαρτες αίθουσες μέσα σε οικοδομικό συγκρότημα και στην ουσία συστεγάζεται με άλλες. Οι έννοιες όπως διατυπώνονται στο πόρισμα όπως Διαδρομή μέχρι την είσοδο κτιρίου (δεν υφίσταται είσοδος κτιρίου), θύρα εισόδου (κάθε αίθουσα της υπηρεσίας έχει τη δική της εξωτερική, δεν εντάσσονται στην ίδια πτέρυγα) δεν υφίστανται στην συγκεκριμένη περίπτωση. Επιπλέον δηλώνεται ως υπηρεσία στο ισόγειο και τα WC που την εξυπηρετούν είναι σε άλλη στάθμη. Το πόρισμα μάλλον πρέπει να ναι τεχνική έκθεση, με τυποποίηση ερωτήσεων - απαντήσεων δεν μπορούν να καλυφθούν πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κληρωθεί και εγώ στον πρώτο έλεγχο και πιθανόν να συναντήσω παρόμοια περίπτωση,τελικά  πως το αντιμετώπισες;

Επίσης δεν ξέρω αν διευκρινίστηκε, τελικά δεν εκδίδουμε κανένα παραστατικό για την αμοιβή;

Edited by Dimitris1450
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες είναι κάνε ότι νομίζεις προκειμένω να βγει ένα πόρισμα προσβασιμότητας και να μπορέσουν να κανουν κοστολόγηση επεμβάσεων για τη λειτουργία της υπηρεσίας σύμφωνα με τις αρχές προσβασιμότητας.

Κατά τον έλεγχο σημειώνεις σε ένα σχέδιο κάτοψης, που καλό θα είναι να το εξασφαλίσεις πριν πας, προβληματικά σημεία για την κίνηση ΑΜΕΑ, σκαλοπάτια, υψομετρικές διαφορές και μήκη κλιμακοστασίων, πλάτη θυρών και να έχεις στο μυαλό σου τι δυνατότητες έχει ένα ΑΜΕΑ φθάνοντας στην περίφραξη του οικοπέδου ή στην πόρτα κτιρίου , ώστε να μπορεί να φθάσει σε όλους τους χώρους. Κατόπιν θα κάνεις προσαρμογή του ερωτηματολογίου πάνω στο κτίριο. Αν δεν έχεις θύρα εισόδου στο κτίριο, όπως στην περίπτωση μου, ασχολείσαι με τη διαδρομή που πρέπει να κάνει ένα ΑΜΕΑ για να φθάσει σε κάθε πόρτα αίθουσας. Στα σχόλια μπορείς να εξηγήσεις τις όποιες ιδιαιτερότητες κτιρίου και το σκεπτικό με το οποίο προτείνεις τις όποιες παρεμβάσεις.

Προσοχή στην επιφάνεια που καλείσαι να ελέγξεις, σε εμένα υπήρχε απόκλιση στην επιφάνεια ελέγχου περί τα 2.000τμ. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται διόρθωση, μέσω της υπηρεσίας που ελέγχεις, στο ΤΕΕ που χειρίζεται το σύστημα ελέγχων.

Όπως καταλαβαίνεις το θέμα του παραστατικού δεν με έχει ενοχλήσει ακόμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα κάλα ο έλεγχος είχε καταχωρηθεί σε ένα κτίριο και αφορούσε όλα τα κτίρια που στεγάζεται η υπηρεσία, δηλαδή η διόρθωση έγινε μετά τον έλεγχο. Στην περίπτωση αυτή θα έπρεπε να είναι δύο ελεγκτές σωστά;

Αντιλαμβάνομαι μια προχειρότητα και βιασύνη για να γίνουν οι έλεγχοι.

Πιστεύω το πόρισμα να σου βγήκε και να μην χρειάστηκε και δεύτερη επίσκεψη. Ευχαριστώ για τις αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω πως κατάλαβα πως έγινε το λάθος θα σε γελάσω. Αυτό που πιστεύω είναι ότι μέσω του Υπουργείου Εσωτερικών, που πιθανόν κατέληγε μεταξύ άλλων σε κάθε Δήμο, ζητήθηκε κατάλογος υπηρεσιών δημοσίου συμφέροντος με τα τετραγωνικά που καταλαμβάνει κάθε μία. Εκεί κάποιος υπάλληλος έκανε τις εκτιμήσεις του χωρίς να ρωτήσει τις υπηρεσίες ή ακόμα και αν ρώτησε το έκανε με λάθος τρόπο. Στη δική μου περίπτωση 100τμ που έχουν δηλωθεί στον έλεγχο είναι μια από τις αίθουσες που χρησιμοποιεί η Υπηρεσία. Θα φανεί πως και αν λυθεί το θέμα. Το βέβαιο είναι πως βάσει νόμου για τέτοια επιφάνεια έπρεπε να οριστεί και δεύτερος ελεγκτής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/31/2023 at 11:25 AM, civilpablo said:

Οι οδηγίες είναι κάνε ότι νομίζεις προκειμένω να βγει ένα πόρισμα προσβασιμότητας και να μπορέσουν να κανουν κοστολόγηση επεμβάσεων για τη λειτουργία της υπηρεσίας σύμφωνα με τις αρχές προσβασιμότητας.

Κατά τον έλεγχο σημειώνεις σε ένα σχέδιο κάτοψης, που καλό θα είναι να το εξασφαλίσεις πριν πας, προβληματικά σημεία για την κίνηση ΑΜΕΑ, σκαλοπάτια, υψομετρικές διαφορές και μήκη κλιμακοστασίων, πλάτη θυρών και να έχεις στο μυαλό σου τι δυνατότητες έχει ένα ΑΜΕΑ φθάνοντας στην περίφραξη του οικοπέδου ή στην πόρτα κτιρίου , ώστε να μπορεί να φθάσει σε όλους τους χώρους. Κατόπιν θα κάνεις προσαρμογή του ερωτηματολογίου πάνω στο κτίριο. Αν δεν έχεις θύρα εισόδου στο κτίριο, όπως στην περίπτωση μου, ασχολείσαι με τη διαδρομή που πρέπει να κάνει ένα ΑΜΕΑ για να φθάσει σε κάθε πόρτα αίθουσας. Στα σχόλια μπορείς να εξηγήσεις τις όποιες ιδιαιτερότητες κτιρίου και το σκεπτικό με το οποίο προτείνεις τις όποιες παρεμβάσεις.

Προσοχή στην επιφάνεια που καλείσαι να ελέγξεις, σε εμένα υπήρχε απόκλιση στην επιφάνεια ελέγχου περί τα 2.000τμ. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται διόρθωση, μέσω της υπηρεσίας που ελέγχεις, στο ΤΕΕ που χειρίζεται το σύστημα ελέγχων.

Όπως καταλαβαίνεις το θέμα του παραστατικού δεν με έχει ενοχλήσει ακόμα...

Χρειάζεται να ανεβάσουμε σχέδιο κάτοψης; ή αρκούν οι περιγραφές στα κατάλληλα πεδία;

Στο εγχειρίδιο αναφέρει μόνο ένα τουλάχιστον pdf με φωτογραφίες.
image.thumb.png.0e35466d95ed2fe562da8216227177e9.png

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις ό,τι μπορεί να βοηθήσει στην επεξήγηση του πορίσματός σου. Ένα pdf με φωτογραφίες μπορεί να ναι αρκετό. Στο δικό μου πόρισμα σίγουρα  θα ανεβάσω και επεξηγηματικά σκαριφήματα πάνω στις κατόψεις που μου έδωσαν από τις υπηρεσίες.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

τελικά ανέβασα και σκαρίφημα με αποτύπωση των εσωτερικών χώρων και ένα δεύτερο με τις προτεινόμενες επεμβάσεις. Εννοείται ότι δεν αξίζει για τέτοια παλιά κτίρια (χωρίς άδεια, σχέδια κλπ) να ασχοληθεί κανείς. Για 250€ να διανύεις πχ 100χλμ πήγαινε έλα, να αποτυπώνεις το κτίριο, να σχεδιάζεις σκαρίφημα, να μελετάς τις προτεινόμενες επεμβάσεις, να υπολογίζεις το κόστος όπου απαιτείται και τέλος να περιγράφεις όλες τις επεμβάσεις που πρέπει να γίνουν σε ελεύθερο κείμενο στο πόρισμα...  Οι εξυπνάκιδες θα κάνουν απόρριψη σε τέτοιους ελέγχους οι οποίοι θα γίνονται μπαλάκι μέχρι να βρεθεί το κορόϊδο που θα κάνει αποδοχή. 

Ωραία φάση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.