Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχοι Προσβασιμότητας


civilpablo

Recommended Posts

Έχει παρακράτηση 20%. Σε ερώτηση που είχα κάνει, μου είχαν πει πως δεν απαιτείται να εκδοθεί τιμολόγιο, προφανώς δεν πληρώνεται ΦΠΑ, αλλά μας κάνουν παρακράτηση που την αποδίδουν στο εφορία στο ΑΦΜ μας. Δηλαδή στο εισόδημά μας θα φαίνεται το έσοδο και θα χει γίνει παρακράτηση φόρου 20%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως  σκέφτεστε να το διαβιβάσετε στο my data? εγω προς το παρόν εχω αλιεύσει αυτό για τις αποζημιώσεις

Στην περίπτωση αυτή, η κατηγορία χαρακτηρισμού εσόδου είναι με 1_95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων, με τύπο χαρακτηρισμού είτε E3_596 Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις είτε E3_597 Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις είτε μη συσχετιζόμενο με κωδικό Ε3. Ο χαρακτηρισμός Φ.Π.Α. σε κάθε περίπτωση είναι με κατηγορία 7 [0%] και αιτία εξαίρεσης 27 Λοιπές Εξαιρέσεις Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω το λογιστή αν πρέπει κάπως να δηλωθεί και θα επανέλθω. Φαντάζομαι ότι επειδή κάνει  το ΥΠΕΝ την παρακράτηση του 20% αυτό θα αντιστοιχίζει αυτόματα το έσοδο στο ΑΦΜ μας.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, pavlos romios said:

Πως  σκέφτεστε να το διαβιβάσετε στο my data? εγω προς το παρόν εχω αλιεύσει αυτό για τις αποζημιώσεις

Στην περίπτωση αυτή, η κατηγορία χαρακτηρισμού εσόδου είναι με 1_95 Λοιπά Πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων, με τύπο χαρακτηρισμού είτε E3_596 Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις είτε E3_597 Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις είτε μη συσχετιζόμενο με κωδικό Ε3. Ο χαρακτηρισμός Φ.Π.Α. σε κάθε περίπτωση είναι με κατηγορία 7 [0%] και αιτία εξαίρεσης 27 Λοιπές Εξαιρέσεις Φ.Π.Α.

Στο ανέφερε ο λογιστής ή εσυ το σκέφτηκες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O λογιστής μου είπε ότι είναι κατ' αντιστοιχία με την αμοιβή που παίρνουν οι δικηγόροι ως δικαστική αποζημίωση στις εκλογές. Τους γίνεται μια παρακράτηση αλλά δεν κόβουν παραστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Oπότε θα ειναι προσυμπληρωμένα θεωρεΊς τα Ε3,Ε1?και αν  δεν είναι, τα συμπληρώνουμε  εμείς την ώρα της δήλωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε έλεγχο προσβασιμότητας και σε περίπτωση που η αμοιβή είναι άνω των 300 ευρώ, μου ανέφεραν από το Τ.Ε.Ε. ότι θα γίνει παρακράτηση του 20% και δεν πρέπει να κοπεί τιμολόγιο. Σε ερώτηση πως θα διαβιβαστεί το έσοδο στην ΑΑΔΕ δεν γνώριζαν και μου ανέφεραν ότι ίσως βγει κάποιο ΦΕΚ μεταγενέστερα.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω; Ισχύει ότι δεν θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο; Ή πρέπει να κοπεί με ΦΠΑ 0%;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως στο άρθρο 6 του σχετικού ΦΕΚ6010Β'/2022, αναφέρει:

3. Το ύψος των αποζημιώσεων του παρόντος άρθρου αφορά άπαξ στην αμοιβή του ελέγχου του κτηρίου και περιλαμβάνει τα έξοδα μετακίνησης του Ελεγκτή Προσβασιμότητας, εκτός από τυχόν περιπτώσεις ελέγχου σε νησιά από Ελεγκτές με έδρα εκτός αυτών, όπου στο ποσό της αποζημίωσης προστίθεται το ποσό των εκατόν πενήντα (150) ευρώ, ως επιπλέον έξοδα μετακίνησης και διανυκτέρευσης. Οι αποζημιώσεις των Ελεγκτών Προσβασιμότητας δεν υπόκεινται σε Φ.Π.Α., ή οποιαδήποτε εισφορά κράτηση υπέρ τρίτων.

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η παρακράτηση του 20%

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο όσον αφορά στην συμπλήρωση του πορίσματος. Πρέπει να συμπληρώσουμε και το κόστος των παρεμβάσεων; Και αν ναι, βάσει του τιμολογίου του παραρτήματος Α του Ν.4495/2017;

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος δεν έχει καμία σχέση με κοστολόγηση. Το έχουν πει ξεκάθαρα στο webinar. Ο σκοπός είναι να γίνει καταγραφή των προβλημάτων για να μπορέσουν να κάνουν μια αδρή προκοστολόγηση, ώστε να ξέρουν τι κονδύλια θα απαιτηθούν. Στη συνέχεια θα ανατεθούν οι σχετικές μελέτες και ο μελετητής θα προτείνει λύσεις, θα κοστολογήσει κοκ. Ο ελεγκτής δεν κοστολογεί, δεν αποτυπώνει, δεν προτείνει λύσεις. Άντε να κάνει κανένα σκαρίφημα, αν υπάρχει καμιά δύσκολη περίπτωση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.