Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,είμαι νέο μέλος στο φορουμ.Αυτό το διάστημα κάνω τη πρακτική μου και διαβάζω τους νόμους γύρω από τα φωτοβολταικα...Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι προβλέπει ο νόμος για την εγκατάσταση φ/β από το δήμο...Αν έχει κάποιες μειώσεις στη φορολογία κτλ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή,ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα. Είμαι επίσης καινουριο μέλος.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πόσο επηρεάζει την επένδυση εγκατάστασης φ/β<10 kw σε ταράτσα το τριφασικό πάγιο. (μια τάξη μεγέθους).

 

Δηλαδή θέλω να ρωτήσω αν συμφέρει πάντα να τοποθετούμε όσο περισσότερα πανέλα μπορούμε στον διαθεσιμό χώρο ή λόγω του τριφασικού ρεύματος κάποιες φορές συμφέρει

να μείνουμε στα 5 kw αντί 6 kw π.χ.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση συνεχίζει να είναι μονοφασική με το παλιό πάγιο. Δεν αλλάζει αυτό.

Η παραγωγή θα είναι τριφασική.

Αν αυτό ρωτας..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρεώνει παραπάνω.

Υπάρχουν βέβαια τέλη σύνδεσης γυρω στα 800 με 1000Ε αλλά είναι ανεξάρτητα από την παροχή που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νεο μελος στο φορουμ σκοπεύω να εγκαταστήσω 10 kw σε στεγή στην Χαλκιδική . Επειδή το κτίριο τώρα κατασκευάζεται μπορείτε να μου πείτε τι καλωδίωση απο την στεγή (inverter) μέχρι τον χώρο τον μετρητών(οικίσκο ) να εγκαταστήσω (ενα καλωδιο 5χ16 αρκει)?....και όταν κατασκευάζω την στεγή πριν βάλω τα κεραμίδια να τοποθετήσω τα εξαρτήματα στήριξης για τα πάνελ ...το κτήριο χάνει 20 μοίρες απο τον νότο (προς δύση )και η κλίση της θα είναι 27 μοίρες ... σκοπεύω να βάλω τον SUNNY TRIPOWER 10000TL ... και απο Panel δεν εχω καταληξη αν μου ξεφεύγει κατι απο την προεγκατασταση που θέλω να κάνω , παρακαλώ αναφέρετέ το να προλάβω για να μην ταλαιπωρηθώ αργότερα... να βάλω και ένα UTP για να έχω επίβλεψη της εγκατάστασης .... συνολικά ο χώρος μου ειναι 90 τμ οποτε πολυκρυσταλικα ειναι οκ ...απο που μπορω να βρω πανελ και αντιστροφέα σε καλές τιμές ....απο Ελλαδα ή απο εξωτερικό ?αν έχετε κατι να προτείνετε παρακαλώ σε ΠΜ για αλλιώς θα θεωρηθεί διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

@xaris CD

to 5x16 είναι ΟΚ αλλά για πόσα μέτρα απόσταση μιλάμε, κάνε μια διαστασίολόγη να δείς τι παίζει και ποιό σου δίνει τι βέλτιστες αποδόσεις, μπορεί και το 5χ10 να είναι μια χαρά.

Το μονογραμμικό πως το έβγαλες?

 

Και κάτι άλλο θα βάλεις STP100TL, πότε θα το στήσεις? γιατί 10αριδες τριφασικούς μάλλον απο Q1/11 θα είναι διαθέσιμοι, σου έχει πεί κάποιος ότι έχει?

έχω παρατηρήσει κάποια πακέτα τα οποία τον έχουν άλλα όταν πας στο δια ταυτα γυρίζει σε 3χ3300TL

επίσης πριν το startup προσοχή να έχεις ενημερώσει την ΔΕΗ για τις παρεκλίσεις απο το μονογραμμικό.

 

Για την απόκλιση απο το νότο ΟΚ δεν θα είνια το ιδανικό αλλά και πάλι makes sense να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι τουλάχιστον 50 μετρά ετσι όπως υπολογίζω ...εχω κανα 6 μηνο καιρο μπροστα μου ακομα απλα σιγα σιγα ψαχνω...

ακομα στα μπετα του ισογειου ειμαι ...εχω καιρο για μονογραμικα...

όσο για την απόκλιση θα χάνω 100 ευρώ τον χρόνο .....το πολύ... συνολικά 6900 ευρώ τον χρόνο υπολογίζω..

αυτό εδώ δεν το κατάλαβα και αν δεν ρωτάς θα μένεις με την απορεία γι'αυτο τι εννοεις εδώ?

"επίσης πριν το startup προσοχή να έχεις ενημερώσει την ΔΕΗ για τις παρεκλίσεις απο το μονογραμμικό"

επεισης δεν καταλαβα και το " makes sense να το κάνεις" κάποια ρύθμιση μάλλον εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

lol .... έχεις καιρό για μονογραμμικά?

 

Εγώ λέω πρώτα να το εγκαταστήσεις και μετά να φτιάξεις το μονογραμμικο ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.