Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

...Μπορεί να ανεβάσει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχα σχέδια άνευ επεξεργασίας άλλων ανταγωνιστικών προγραμμάτων (π.χ statics, fespa, ΟΛΟΣΤΑΤΙΚΑ) ώστε χονδρικά να κάνουμε κάποιες εκτιμήσεις ?

 

παρακάτω είναι ένα συμπιεσμένο αρχείο με δείγμα από εξαγώμενα σχέδια του Stereostatika της π-systems.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφώς πιο τακτοποιημένα!

 

@Γιάννης

Τα modules αναπτύγματα και τομές δοκών καθώς και οι πίνακες οπλισμών δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Ό,τι παράγουν είναι άθλιο... :(

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω εργαστεί με Statics και StereoStatika και κατά την γνώμη μου του πρώτου είναι ελαφρώς καλύτερα (ίσως πληρέστερα).

Π.χ.

1ον του Stereostatika στον ξυλότυπο δεν αναφέρει τους οπλισμούς των υποστυλωμάτων !! και θα πρέπει να κάνεις copy - paste ήμαρτον .... και

2ον στις λεπτομέρειες των υποστυλωμάτων έχει γενικά κύκλους χωρίς ένα υπόμνημα τι σόι Φ είναι... (σε αντίθεση με Statics που έχει συγκεκριμένο σύμβολο ανα Φ)...

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια του συναδέλφου mek δε συγκρίνονται με του strad. Εμείς θέλουμε μια μέρα να στήσουμε το μοντέλο, μια να το αναλύσουμε, δύο να το διαστασιολογήσουμε, και μια βδομάδα για να κάνουμε σχέδια...τέτοιες στιγμές είναι που συγκινούμε από τις ευκολίες του STRAD...

 

 

Προσωπικά έχω εργαστεί με Statics και StereoStatika και κατά την γνώμη μου του πρώτου είναι ελαφρώς καλύτερα (ίσως πληρέστερα).

Π.χ.

1ον του Stereostatika στον ξυλότυπο δεν αναφέρει τους οπλισμούς των υποστυλωμάτων !! και θα πρέπει να κάνεις copy - paste ήμαρτον .... και

2ον στις λεπτομέρειες των υποστυλωμάτων έχει γενικά κύκλους χωρίς ένα υπόμνημα τι σόι Φ είναι... (σε αντίθεση με Statics που έχει συγκεκριμένο σύμβολο ανα Φ)...

 

Υπάρχουν και ακόμα καλύτερα σχέδια??? Πραγματικά κλαίω...:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

@Touristas...για το πρώτο παλιότερα το είχαν έτσι όπως το λες αλλά στις νεότερες εκδόσεις το άλλαξαν(δε ξέρω γιατί),αλλά δεν είναι και τόσο πρόβλημα μιας και φτιάχνεις ένα block στο autocad και τα βάζεις γρήγορα...για το δεύτερο δεν υπήρχε ποτέ αλλά και πάλι δεν είναι τίποτα να τα βάλεις...

μπορεί ως προς τα παραπάνω το statics να είναι πληρέστερο, αλλά από όσα εξαγώμενα σχέδια στατικών λογισμικών έχω δει τη καλύτερη εμφάνιση και ποιότητα την έχουν αυτά του Stereostatika...στο οποίο την όλη οργάνωση του σχεδίου μπορείς να την διαμορφώσης μέσα από το λογισμικό και μετά να τα εξάγεις σχεδόν ολοκληρωμένα στο autocad.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναγραφή οπλισμού στα υποστυλώματα, το strad έχει την επιλογή να αναγράφεις αν θέλεις το Φ σε κάθε σίδερο. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικό...

Τα σχέδια από το stereostatika είναι σχεδόν έτοιμα για παράδοση... τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παλιά στην θέση των ????? έβγαζαν --------------- για να υποδηλώσουν μια γράμμή.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση του strad βγάζει τα ????????????????

 

Η αλήθεια επίσης είναι ότι και παλιά και τώρα έσβηνα τα ------- ή τα ?????? και έβαζα ...μια γραμμή

 

Η αλήθεια επίσης είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να κάθομαι κάθε φορά να ψάχνω αυτά και άλλα πολλά τέτοιου είδους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.