Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Άρα καταλήγουμε ότι η άδεια συνεχίζει, αν δεν έχει κλείσει, ή μένει ως έχει με τα σχέδια και τους όρους δόμησής της και με τα μελλοντικά της "δικαιώματα" ως το τέλος της για πάντα.

 

Και γίνεται ξεχωριστή τακτοποίηση του ημ. χώρου με μια κάτοψη και ότι άλλο προβλέπεται.

 

Για να μην βρεθούμε στην περίπτωση να υπογράψουμε σε μεταγενέστερο χρόνο "περιτύπωμα" ενώ πριν ο ιδιοκτήτης θα έχει υπογράψει την διαφορά του, (αυτό είναι προς γκάφα μεριά) κλείνουμε την άδεια με επίβλεψη και μετά κάνουμε παιχνίδι με τους ημ. χώρους.

 

Τώρα σε περίπτωση που θέλουμε να μπει ο κλειστός ημ. χώρος σε προδιαγραφές του ΕΟΤ φαντάζομαι ότι δεν θα γίνεται.

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ερώτηση δεν έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του ΕΟΤ, αλλά με την διαδικασία που ακολουθείται, πιο συγκεκριμένα η όλη κατάσταση έχει ως εξής:

 

Έχουμε μια άδεια για κατοικία σε ισχύ (δηλαδή δεν έχει μπει η επίβλεψη), στην οικοδομή έχουν κλείσει τον ημ. χώρο χωρίς να υπάρχει περιθώριο δόμησης. Επίσης θέλουν να μετατρέψουν μέρος της σε ενοικιαζόμενα δωμάτια.

 

Ξεκινάμε και λέμε, τους κλειστούς ημ. χώρους που θα τους πάμε με τον Ν3775/09. Επειδή τα ενοικιαζόμενα δωμάτια είναι μη κύριο τουριστικό κατάλυμα δεν αλλάζουν οι όροι δόμησης και για την αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση μας αρκεί μια άδεια μικρής κλίμακας για τον ΕΟΤ, και μια ενεργητική πυρασφάλεια (που δεν έχει σχέση) ως εδώ ας πούμε καλά! Αλλά στον ΕΟΤ στέλνουμε πλήρη σειρά αρχιτεκτονικών σχεδίων όπως θα είναι, σε αυτά λοιπόν τα σχέδια πως θα δείξουμε τον κλειστό ημιυπαίθριο? κλειστό δωμάτιο που το θέλουμε και για να καλύψουμε προδιαγραφές ή ανοικτό? Γιατί αν το δείξουμε ανοικτό δεν θα είμαστε σωστοί απέναντι στον ΕΟΤ σε πιθανή αυτοψία καταγγελία ή δεν ξέρω και εγώ τι ή αν τους πάμε ένα διάγραμμα κάλυψης με "νόμιμη" υπερδόμηση (lol) θα μας ρίξουν μούντζα κατά πάσα πιθανότητα.

Και στο τέλος θα πρέπει να βάλουμε το κερασάκι στην τούρτα υπογράφοντας επίβλεψη για να πάρει μόνιμο ρεύμα!

 

 

Έχω ρωτήσει και άλλους έμπειρους μηχανικούς σε θέματα νομοθεσίας και πραγματικά δεν μπορούν να βάλουν την υπόθεση σε μια σειρά λογικών βημάτων που δεν θα κρεμάσουμε τον ιδιοκτήτη αν και τα θέλει ο καλός του με αυτά που έφτιαξε!

 

Για αυτό ζητώ και την δικιά σας γνώμη.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι σε περίπτωση τακτοποίησης κλειστών ημιυπαιθρίων, γίνονται νέα σχέδια (που δείχνουν την πραγματική κατάσταση),

τα οποία θα εγκριθούν από την Πολεοδομία. Ποιο είναι το πρόβλημα σχετικά με το τι θα δείξεις;

 

(Πολύ μου άρεσε ο όρος "νόμιμη υπερδόμηση":lol:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτοψη της στάθμης με τον κλειστό ημιυπαίθριο ζητάνε για την τακτοποίηση, κυρίως για να δουν τα τετραγωνικά και να κόψουν το κουστούμι.

Ουσιαστικά ένα επικυρωμένο αντίγραφο της κάτοψης απ' τον φάκελο του ιδιοκτήτη τους φτάνει.

Δεν νομίζω να μας δώσουν πίσω πλήρη σειρά νέων αρχιτεκτονικών σχεδίων με τις αλλαγές, δεν ξέρω καν αν θα πάρουμε πίσω σχέδιο ή μόνο το ένα αντίγραφο της δήλωσης με την ένδειξη ότι έχει περαιωθεί η διαδικασία.

 

Επίσης από ότι έχω καταλάβει είναι μια διαδικασία που μπορούν να την τρέξουν οι ιδιοκτήτες μόνοι τους και δεν χρειάζεται μηχανικός και κατάθεση αμοιβής του που δεν διευκρινίζεται επίσης για τι θα είναι η αμοιβή, αποτύπωση, αλλαγή χρήσης...? και αν είναι κάτι απ' αυτά γιατί να περιοριστεί η αμοιβή στο 20%?

 

Εσύ έχεις ξεκινήσει κάποια σχετική περίπτωση και σου επέστρεψαν πίσω πλήρη σειρά σχεδίων? και αν ναι στο διάγραμμα κάλυψης στους ελέγχους των όρων δόμησης για τον ημιυπαίθριο τι σου ζήτησαν να γράψεις?

 

Sorry που σε έπρηξα με τις ερωτήσεις, αλλά φαντάζομαι ότι και άλλοι θα βρεθούν στην θέση μου, για την ιστορία μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει καταθέσει τίποτα στην τοπική πολεοδομία, όλοι είναι στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει κάποια διαδικασία τακτοποίησης, αλλά σειρά σχεδίων σφραγισμένη -υποθέτω ότι- παίρνει και ο

ιδιοκτήτης (όπως παίρνει και στην περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας).

 

Επίσης από ότι έχω καταλάβει είναι μια διαδικασία που μπορούν να την τρέξουν οι ιδιοκτήτες μόνοι τους και δεν χρειάζεται μηχανικός και κατάθεση αμοιβής του που δεν διευκρινίζεται επίσης για τι θα είναι η αμοιβή, αποτύπωση, αλλαγή χρήσης...?
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν ξαναδιαβάσεις την συζήτηση ή άλλα σχετικά θέματα στο forum, θα λυθούν οι απορίες σου.
Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρείς και μετά τακτοποιείς

διαφωνώ με την τοποθέτησή σου

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=762

Εγκύκλιος 5/2009 για ΗΧ και υπόγεια

 

2.- Τακτοποίηση χώρων που έχουν αλλάξει χρήση.

2.1.-Με την παρ. 2 του άρθρου 40τουΝ.3775/2009 προβλέπεται ότι, ημιυπαίθριοι χώροι βάσει οικοδομικής αδείας που έχει εκδοθεί ή αναθεωρηθεί μέχρι και 2-7-2009, σε περίπτωση μετατροπής τους σε κλειστούς χώρους επιτρέπεται να διατηρήσουν τη νέα χρήση τους, εφόσον αυτή δεν απαγορεύεται στην περιοχή του ακινήτου.

εάν λοιπόν πρώτα αναθεωρήσω χάνω το δικάιωμα τακτοποίησης διότη η αναθεώρησή μου γίνεται μετά τις 2-7-2009

άρα κα΄τ'εμέ πρώτα τακτοποιώ και μετά αναθεωρώ

Link to comment
Share on other sites

Chilon δεν είναι όπως τα λες... (δυστυχώς)

 

Μόλις περαίωσα διαδικασία τακτοποίησης, και η πρακτική είναι η εξής:

 

α)Βγάζουμε φωτοαντίγραφο τις κατόψεις της άδειας

β)Σημειώνουμε με κόκκινο στυλό τους χώρους που έχουν αλλάξει χρήση (δεν μπαίνει ούτε σφραγίδα ούτε υπογραφή)

γ)Τα σχέδια μένουν στον φάκελο, και το μόνο που παίρνει στα χέρια του ο ιδιοκτήτης είναι η υπεύθυνη δήλωση με την σφραγίδα ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα, όσα έγραψα παραπάνω (#236) είναι αυτά που θεωρώ λογικά, χωρίς να έχω διεκπεραιώσει σχετική υπόθεση.

 

Συνάδελφε archille, σ' ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Έτσι εξηγείται (εν μέρει) η χαμηλή αμοιβή.

Είναι ηλίου φαεινότερο (κατά την γνώμη μου) ότι πρόκειται για μία αίολη και διάτρητη διαδικασία που έχει -ξεκάθαρα- εισπρακτικούς σκοπούς.

 

Αν μου επιτρέπεις· γιατί δεν περίμενε ο πελάτης σου την -γενικότερη- εξέλιξη του θέματος της τακτοποίησης και την διενέργεια των εκλογών;

 

Μήπως έχεις υπ' όψιν σου, αν δίδεται σειρά σχεδίων (με σημειωμένους τους χώρους που άλλαξαν χρήση) κατόπιν αιτήσεως;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία έχει γίνει έτσι ώστε να την κάνει μόνος του ο κάθε ιδιοκτήτης. Και πραγματικά ήμουν ο μόνος μηχανικός εκεί πέρα. Όλοι οι άλλοι ήταν ιδιοκτήτες διαμερισμάτων.

 

Δεν γνωρίζω αν δίνουν σειρά σχεδίων κατόπιν αιτήσεως, αλλά απο την συνομιλία που είχα με τον υπάλληλο που ασχολήθηκε με τον φάκελο, όταν τον ρώτησα αν θα πάρω θεωρημένη σειρά σχεδίων, μου απάντησε ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.