Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Οταν λεει οτι προσμετρούνται οι υπέργειοι κλειστοί προφανως εννοεί είτε ενα ισόγειο γκαράζ ως ξεχωριστό κτήριο είτε αν είναι το ισόγειο μιας πολυκατοικίας.

Οταν λεει οτι δεν προσμετρούνται οι υπέργειοι στεγασμένοι στο ισόγειο ή στην πυλωτή εννοεί ότι πρεπει να είναι το ισόγειο πολυκατοικίας ή μπορεί να είναι και ένας στεγασμένος ανεξάρτητος χώρος;

Αυτό δεν το χω καταλάβει.

 

Με απλά λόγια,αν υπάρχει γκαραζόπορτα τότε μετράει στη δόμηση,αν δεν υπάρχει τότε δεν μετράει.Η ίδια ανοησία με τον ημιυπαίθριο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με απλά λόγια,αν υπάρχει γκαραζόπορτα τότε μετράει στη δόμηση,αν δεν υπάρχει τότε δεν μετράει.Η ίδια ανοησία με τον ημιυπαίθριο....

 

Οχι δεν ενοεί αυτό. Γκαραζόπορτα μπορεί να μην υπάρχει αλλά ο χώρος να νοείται κλειστός - τα κουφά της πολεοδομίας, για να μην δείχνουμε όμως κλειστούς χώρους με χωρίσ γκαραζόπορτα που όμως θα προσθέταμε πρακτικά - το στεγασμένοι υπέργειοι χώροι πάει σε υπέργειους χώρους που πχ καλύβονται με κάποιο στέγαστρο μορφής ώστε να μην θεωρείται ο χώρος ημιυπαίθριος και εφόσον αυτό είναι δυνατόν οι οποίοι δεν μετράνε στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου:

 

Δίπλα από την είσοδο της πολυκατοικίας,εντός νομίμου περιγράμματος της οικοδομής υπάρχει χώρος στάθμευσης,όχι Pilotis,αλλά χώρος προορισμένος για θέση στάθμευσης,όπως ακριβώς θα τον φανταζόμασταν με γκαραζόπορτα.

 

Αν δεν έχει γκαραζόπορτα,τότε μετράει στη δόμηση?Αυτός ο χώρος δεν θεωρείται χώρος 1.ισόγειος 2.υπέργειος 3.στεγασμένος?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η αναφορά είναι σωστή, κλειστή υπέργειοι χώροι μετράνε, ανοικτοί υπέργειοι χώροι δεν μετράνε. Παραπάνω έγινε μια αναφορά ότι κλειστός είναι ο χώρος που έχει γκαραζόπορτα, εκεί και η αναφορά μου. Νομίζω ο καθένας μπορεί να εντοπίσει ποιός χώρος θεωρείται κλειστός και ποιός ανοικτός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο καθένας μπορεί να εντοπίσει ποιός χώρος θεωρείται κλειστός και ποιός ανοικτός.

 

 

Επειδή εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν μπορούν να εντοπίσουν συν το γεγονός ότι διαφώνησες σχετικά με το τί θεωρεται κλειστός όπως το διατύπωσα,θα σου ήταν εύκολο να μοιραστείς τη γνώμη σου σχετικά με το τελευταίο μου ποστ?

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Zavi εχεις δικιο οταν δεν υπαρχει γκαραζοπορτα θεωρειται ανοιχτος χωρος σταθμευσης και δεν μετραει στο Σ.Δ. Διασταυρωμενο απο 2 πολεοδομιες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ ανήκω σε αυτούς που δεν μπορούν να εντοπίσουν συν το γεγονός ότι διαφώνησες σχετικά με το τί θεωρεται κλειστός όπως το διατύπωσα,θα σου ήταν εύκολο να μοιραστείς τη γνώμη σου σχετικά με το τελευταίο μου ποστ?

 

Σε ευχαριστώ.

 

Το τελυταίο πόστ είναι δύσκολο να το πιάσω, για ποιο λές τελευταίο συνέχεις γράφουμε και γράφουμε και το θέμα συχνά ποικοίλει όπότε δυσκολα απαντάς σε ένα πόστ το οποίο θεωρείς τελευταίο.

Η ενσταση μου έχει να κάνει ώς εξής, κάποιος προσπάθησε να ορίσει ότι ένα χώρος θεωρείται ανοικτός αν έχει ή μάλλον αν δεν έχει γκαραζόπορτα, δηλαδή ένας χώρος ΚΛΕΙΣΤΟς απο τρείς πλευρές και με ένα άνοιγμα 2.20 , 2.30 στην τέταρτη θεωρείται ανοικτός ?

Link to comment
Share on other sites

Η ενσταση μου έχει να κάνει ώς εξής, κάποιος προσπάθησε να ορίσει ότι ένα χώρος θεωρείται ανοικτός αν έχει ή μάλλον αν δεν έχει γκαραζόπορτα, δηλαδή ένας χώρος ΚΛΕΙΣΤΟς απο τρείς πλευρές και με ένα άνοιγμα 2.20 , 2.30 στην τέταρτη θεωρείται ανοικτός ?

 

Έτσι φαίνεται,θεωρείται ανοικτός.Έχουμε κάποιο συγκεκριμένο ορισμό του ''ανοικτού'' χώρου?Αν όχι,τότε θεωρείται ανοικτός.

Link to comment
Share on other sites

"οι υπέργειοι στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο ισόγειο ή στην πυλωτή"

 

Δε μου λυσατε την απορία: Δε λεει "οι ισόγειοι χωροι", λεει "στο ισόγειο ή στην πυλωτη". Μηπως αυτο εξαιρει ισόγειους στεγασμενους χώρους που δεν έχουν απο πάνω τους κάποιο κύριο χώρο;

Δηλαδη αν εγω βγαλω μια αδεια για ενα ισόγειο στεγασμενο χωρο στάθμευσης στο οικόπεδο μου, αυτός δε θα βρίσκεται στο "ισόγειο ή στην πυλωτή" αλλα θα είναι ο ίδιος ένας ισόγειος χώρος. Αυτο θα μετρησει στο Σ.Δ.;

 

 

Για τη διαφωνια ως προς την εννοια "ανοικτος χώρος":

Νομιζω οτι ο ανοικτος χώρος δε χρειαζεται να είναι απο παντού ανοικτός, να ορίζεται δηλαδη απο το φεροντα οργανισμο του κτηρίου. Εξαλλου αν λεγοντας "ανοικτος" εννοει ο νόμος τον "ανοικτο χωρο απο παντου" στο ισογειο, τοτε αυτος δεν συμπιπτει με την πυλωτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.