Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Και οι κλειστοί ισόγειοι στεγασμένοι χώροι εκτός περιγράμματος της οικοδομής μετρούν στο Σ.Δ. Τουλάχιστον με τη δική μου άδεια αυτό μου είπε η πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλοι οι κλειστοί υπέργειοι χώροι μετράνε στην δόμηση.

 

Στο site μπήκα με αφορμή την ημερομηνία που θα ισχύει ο νέος νόμος περί ημιυυπαιθρίων, και χάρηκα, που ενώ δεν βρήκα απάντηση στα ζητούμενά μου, βρήκα συναδέλφους με παρόμοιους προβληματισμούς, άνθρωποι με πανεπιστημιακή μόρφωση, άνθρωποι μάχιμοι απέναντι στα κερδοσκοπικά συμφέροντα, και υπέρ της αξιοπρέπειας. Ως μηχανικοί είμαστε πολλοί, για εμένα ο νόμος είναι αντισυνταγματικός ιδεολογικά, όπως και να έχει. Κάποιος συνάδελφος έγραψε "ΤΕΕ, οι άνθρωποι που έβλεπαν τα τρένα να περνούν", πολύ καλό. Ας είναι ο προβληματισμός μας απέναντι στην αυθαιρεσία, και όχι πως θα την αποδεχθούμε κοινωνικά. Και ότι λέω είναι βάση αυτών που έχω διαβάσει σε πολλά θέματα αυτού του θαυμάσιου site, που αποτελείται από μέλη σκεπτόμενα (βλ. zavi). Αν είναι δυνατόν, ανοίγεται topic με θέμα "άδειες 21 και 22" (και 23 τι θα γίνει;) και ο συνάδελφος υπέρμαχος του θέματος καταλήγει ένα μήνα μετά υπέρ του νέου νόμου, βολευτείτε με τα ψίχουλα και μετά...η πείνα. Επαναλαμβάνω, είμαστε πολλοί, το 1000€ είναι ντροπή, δεν είμαστε κερδοσκόποι. Χρειαζόμαστε κοινωνική συσπείρωση. Δεν είναι δυνατόν, ένα μήνα μετά το Σουφλονόμο, να συζητάμε για τη διαικπεραίωση μικρό αμοιβών που προκύπτουν. ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΩ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ. Και απαντήστε μου παρακαλώ στο εξής, με όλο το σεβασμό, μπορεί η αυθαίρετη πολιτική αρχή, η οποία έχει πιαστεί στα πράσα (βλ. εξοχική κατοικία Σουφλιά), να μας χρεώνει παράνομους, κακά παιδιά, και να μας αφήνει τις άδειες στα χέρια, καταστρατηγώντας εργαλεία αρχιτεκτονικής παράδοσης; Και ας μην κάνουμε τον μάγκα μόνο απέναντι σε νέα μέλη μη μηχανικούς που θέλουν μια γνώμη, μια δωρεάν απάντηση ίσως. Να προσπαθήσουμε μια κατεύθυνση στα πολεοδομικά δρώμενα της χώρας, αυτού του τόπου, όπως λένε οι πολιτικοί.

Link to comment
Share on other sites

...Αν είναι δυνατόν, ανοίγεται topic με θέμα "άδειες 21 και 22" (και 23 τι θα γίνει;) και ο συνάδελφος υπέρμαχος του θέματος καταλήγει ένα μήνα μετά υπέρ του νέου νόμου, βολευτείτε με τα ψίχουλα και μετά...η πείνα

 

Συνάδελφε, είναι πολύ εύκολος ο σχολιασμός προτάσεων και ενεργειών μετά την πάροδο εύλογου χρόνου, οπότε ο σχολιαστής έχει το πλεονέκτημα να έχει στη διάθεσή του τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Έτσι και εσύ, με τη σιγουριά που σου παρέχει ο χρόνος (1,5 περίπου μήνας πέρασε από την 23.7.09 που άνοιξα το θέμα) και το αρνητικό αποτέλεσμα συλλογής στοιχείων που είχε η πρόταση, τη σχολιάζεις, και μάλιστα με το συγκεκριμένο τρόπο, όταν γνωρίζεις πολύ καλά την αγωνία όλων εκείνων που είχαν καταθέσει φακέλους και για μία ημέρα έχαναν την προθεσμία.

 

Η συγκεκριμένη πρόταση είχε μοναδικό στόχο να ασκήσει πίεση στο υπουργείο, με τα επαρκή στοιχεία που πίστευα ότι θα μαζευτούν από όλη τη χώρα, ώστε να αλλάξει η ημερομηνία εφαρμογής του νόμου και από 21.7.2009, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι κάθε νόμος ισχύει από τη δημοσίευσή του σε ΦΕΚ, να ισχύσει η 22.7.2009. Όπως και εσύ γνωρίζεις, το αίτημα αυτό των μηχανικών ικανοποιήθηκε, με την εγκύκλιο 5/2009, ανεξάρτητα αν δεν ήταν αποτέλεσμα της συγκεκριμένης πρότασης.

 

Διερωτώμαι, όμως, γιατί δεν έκανες τότε (με το, πρώτο στο θέμα αυτό, μήνυμά σου #32 αλλά και με τα επόμενα) το σχολιασμό σου στην πρόταση που έκανα την ίδια ημέρα (23.7.2009), με το μήνυμά μου #27, και κάνεις τον όψιμο και πικρόχολο σχολιασμό σου χθες (μήνυμα #203)?

 

Όλοι μας δεχόμαστε ερωτήσεις από φίλους, γνωστούς αλλά και απλούς πελάτες για τον τρόπο με τον οποίο θα προχωρήσουν στην "τακτοποίηση" των χώρων που έχουν στα ακίνητά τους και αντιμετωπίζονται με τις διατάξεις του συγκεκριμένου νόμου. Δεν γνωρίζω αν όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα απευθυνθούν σε μηχανικούς ή θα προχωρήσουν μόνοι τους στη διαδικασία. Αυτό που γνωρίζω, όμως, είναι ότι όλοι αυτοί που ενδιαφέρονται θα "τακτοποιήσουν" τους χώρους αυτούς είτε το θέλουν κάποιοι από εμάς είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

... όταν γνωρίζεις πολύ καλά την αγωνία όλων εκείνων που είχαν καταθέσει φακέλους και για μία ημέρα έχαναν την προθεσμία.

 

Ανήκω σε εκείνους που η αγωνία τους συνεχίζεται. Θα έδινα στις 23/7, δεν είχα καταθέσει αμοιβή και ο πελάτης περιμένει τις εξελίξεις (πιστεύει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει από το ΣτΕ), και μετά θα το σκεφτεί αν θα προχωρήσει. Και αν ναι και όταν, δεν ξέρω αν μπορώ να πετσοκόψω τα σχέδια για να τα προσαρμόσω στις νέες διατάξεις, μάλλον θα πρέπει να γίνουν από την αρχή, πάνω σε νέα βάση.

 

Η συγκεκριμένη πρόταση είχε μοναδικό στόχο να ασκήσει πίεση στο υπουργείο...,

Διερωτώμαι, όμως, γιατί δεν έκανες τότε (με το, πρώτο στο θέμα αυτό, μήνυμά σου #32 αλλά και με τα επόμενα) το σχολιασμό σου στην πρόταση που έκανα την ίδια ημέρα (23.7.2009), με το μήνυμά μου #27, και κάνεις τον όψιμο και πικρόχολο σχολιασμό σου χθες (μήνυμα #203)?

 

Παρεξήγηση. Είμαι 100% υπέρ της συγκεκριμένης κίνησης. Και αυτό ήταν το πνεύμα του μηνύματος. Να γίνονται πιο συχνά και με παραπάνω συμμετοχή παρόμοιες κινήσεις στο μέλλον όταν θίγονται τα συμφέροντα και οι θέσεις μας. Το site μας δίνει δύναμη. Δεν έκανα πικρόχολο σχολιασμό. Έχω πικρόχολο παράπονο που στη μια περίπτωση μένω απλήρωτος με την άδεια στα χέρια, στην άλλη μετατρέπω, ξανασχεδιάζω από την αρχή κάτι που ήταν εργασία μηνών και όχι ημερών, επειδή 21 με 23 ήταν 2 μέρες διαφορά.

 

 

Αυτό που γνωρίζω, όμως, είναι ότι όλοι αυτοί που ενδιαφέρονται θα "τακτοποιήσουν" τους χώρους αυτούς είτε το θέλουν κάποιοι από εμάς είτε όχι.

 

Αυτό είναι αλήθεια.

 

Ακούστε κι αυτό........σε όσες εφημερίδες διαβάζω περί του θέματος μας αναφέρουν σαν τους εμπλεκόμενους που κλείνουν τους Η/Χ.

 

Ενδεικτικά αναφέρω την Ελευθεροτυπία της Κυριακής

 

' οι μηχανικό κλείναν τους Η/Χ"

 

"οι μηχανικοί όμως βρήκαν πάλι τη λύση....θα μεγαλώνουν το σαλόνι"

 

το ΤΕΕ ούτε καν να διαμαρτυρηθεί προς τις φυλλάδες αυτές.

 

ΑΡΔ

 

Κι αυτό είναι αλήθεια.

 

Τελικά είμαστε εμπλεκόμενοι στο κλείσιμο των Η/Χ;

 

Ο γερμανός ή ο αυστριακός μηχανικός ούτε καν ελέγχονται αν τηρούν το ΓΟΚ, θεωρείται αυτονόητο. Είναι το κύρος του μηχανικού ή το κύρος της χώρας που έχει αρχές;

 

Η δικιά μου θέση, είναι ότι ο Η/Χ είναι αρχιτεκτονικό στοιχείο, απαραίτητο τόσο στη μορφολογία όσο και στη λειτουργικότητα του κτιρίου. Και το 20% πάλι λίγο ήταν. Τώρα με το 15% και την αναλογικότητα...νέας γενιάς κτίρια, πιο κουτιά και πιο νόμιμα. Ίσως να μην αλλάξουν και πολλά, αφού και πριν Η/Χ στην πλειοψηφία δεν υπήρχαν, ήταν δωμάτια. Το κρίμα είναι ότι ο λόγος που δημιουργήθηκε ο νέος νόμος, είναι ότι το κράτος χρειάζεται χρήματα να διαχειριστεί, και θα συνεχίσει να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

...ο πελάτης περιμένει τις εξελίξεις (πιστεύει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει από το ΣτΕ), και μετά θα το σκεφτεί αν θα προχωρήσει. Και αν ναι και όταν, δεν ξέρω αν μπορώ να πετσοκόψω τα σχέδια για να τα προσαρμόσω στις νέες διατάξεις, μάλλον θα πρέπει να γίνουν από την αρχή, πάνω σε νέα βάση.

 

Θεωρώ και εγώ ότι πρόκειται για παρεξήγηση και το θέμα σταματάει εδώ.

 

Για το ΣτΕ θα σε στεναχωρήσω, γιατί, σύμφωνα με το θεσμικό του πλαίσιο, δεν μπορεί να κρίνει ευθέως τις διατάξεις ενός νόμου αλλά μπορεί να τον κρίνει, παρεπιμπτόντως, μόνο σε περίπτωση προσφυγής κατά μίας διοικητικής πράξης που εκδίδεται κατ΄εξουσιοδότηση του νόμου.

 

Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, από το συγκεκριμένο νόμο δεν προβλέπεται η έκδοση κάποιας διοικητικής πράξης για την εφαρμογή του (ομολογουμένως, πολύ έξυπνη κίνηση από πλευράς υπουργείου) και, επομένως, δεν μπορεί να περιμένει κανείς ακύρωση του νόμου μέσω αυτής της διαδικασίας. Για το θέμα αυτό αναφέρθηκα για πρώτη φορά στις 6.7.2009 στο άλλο σχετικό thread και κανείς, τότε, δεν έδωσε σημασία.

 

Τέλος, και αυτοί οι δημοσιογράφοι-τσακάλια που θεώρησαν, πριν από ένα μήνα περίπου, ότι έπρεπε να ταράξουν τα νερά γράφοντας στα έντυπά τους ότι το Σεπτέμβρη συζητείται στο ΣτΕ η ακύρωση του συγκεκριμένου νόμου, ενώ αυτό ήταν ένα τεράστιο ψέμα, το βούλωσαν τώρα μετά την αποκάλυψη της σκανδαλολογίας-βλακείας τους αλλά, δυστυχώς, κάποιοι αφελείς που διάβασαν και πίστεψαν την ψευτο-είδηση σε κάποιο έντυπο έμειναν με την εντύπωση ότι σύντομα το ΣτΕ θα ακυρώσει το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην όλη σύγχυση περί ημιυπαίθριων χώρων που επικρατεί τα τηλ. χτυπάνε, οι ερωτήσεις πέφτουν βροχή και δεν έχω απαντήσεις να δώσω.

Τελικά:

1. Συστήνουμε συμβουλευτικά να δηλωθούν από τους ιδιοκτήτες τους αφού εξηγήσουμε τις συνέπειες που ενδεχομένως να προκύψουν?

2.Περιμένουμε μήπως αλλάξει κάτι περί "συμβολαιογραφικών" συνεπειών μεταβιβάσεων αυθαιρέτων κ.λ.π.?

3.Αναλαμβάνουμε τη δήλωσή τους στις πολεοδομίες από πρώην πελάτες μας που αδυνατούν να το κάνουν οι ίδιοι? και αν ναι πόσο πρέπει να πληρωθούμε γι'αυτό?(ισχύει ενδεικτικά 20% επί της ελάχιστης?~220Ε)και με Δ.Π.Υ. τι κόβουμε ? τι δηλώνουμε? ΦΕΜ καταθέτουμε κανονικά?

Αρκετοί έχουν ήδη ξεκινήσει να τους δηλώνουν και τα γραφεία αυθαιρέτων των πολεοδομιών έχουν πάρει φωτιά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, ελπίζω να διαφωτιστώ κάπως εκ των απαντήσεών σας , αν και ξέρω πως ο ρόλος σας είναι καθαρά συμβουλευτικός.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί έχουν ήδη ξεκινήσει να τους δηλώνουν και τα γραφεία αυθαιρέτων των πολεοδομιών έχουν πάρει φωτιά.

 

Αρκετοί?

 

Προχθές άκουσα ότι 9 άτομα σε όλη την επικράτεια έχουν δηλώσει μέχρι στιγμής.Κάνω λάθος?Αν ναι,παρακαλώ συγχωρήστε με.

 

@frank:Φίλε,ο πελάτης σου άδικα περιμένει.Όπως έχω σχολιάσει ήδη,με αφορμή ποστ του αξιότιμου συναδέλφου ΜΑΚΑΡ,ο νόμος κατά γράμμα ΔΕΝ είναι αντισυνταγματικός,απλά χρήζει διευκρινήσεων.Ο νόμος απ' ό,τι άκουσα θα συνεχίσει να ισχύει κ επί νέας κυβέρνησης (δεν τίθεται θέμα) κ όποιος προσφύγει στο ΣτΕ πολύ απλά θα χάσει τα χρήματα του παραβόλου της ένστασης.Με λίγα λόγια,ή ψήνεις τον πελάτη σου να τελειώνει για να τελειώνεις κ εσύ,ή παρατάς τη δουλειά.

 

Προσωπική συμβουλή σε συναδέλφους προς διάσωση καρδιακών αρτηριών (πατέρας καρδιολόγος γαρ):Μην χολωσκάτε για το σουφλονόμο.Υπάρχουν πολλά πιό σημαντικά προβλήματα σε αυτή τη χώρα.Η αρχιτεκτονική σύνθεση κ το ελεύθερο πνεύμα που διαδαχθήκαμε στις σχολές είναι το ένα πρόσωπο της πραγματικότητας.Το άλλο είναι η ρεαλιστική αντιμετώπιση των πραγμάτων στη χώρα μας.ΠΟΤΕ μην το ξεχνάτε αυτό κ η καρδιά σας δεν θα σας εγκαταλείψει μέχρι το βαθύ σας γήρας,έτσι ώστε να απολαύσετε όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια συνταξιοδότησης!!!!!:lol::lol::lol:

 

Διευκρινίζω ότι δεν είμαι συνταγματολόγος.:D

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι δεν είμαι συνταγματολόγος.:D

 

Είσαι, όμως, ο zavi, δηλαδή σκεπτόμενο άτομο, σημαντικά σπουδαιότερο και πιο αξιόλογο από όλους αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην όλη σύγχυση περί ημιυπαίθριων χώρων που επικρατεί..., αν και ξέρω πως ο ρόλος σας είναι καθαρά συμβουλευτικός.

 

Από το site του ΤΕΕ/ΤΚΜ (σήμερα):

http://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%9D%CE%AD%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B8%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/

 

http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=104209

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_07/09/2009_296195

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=287205&dt=08/09/2009

 

 

Προσωπικά συστήνω στους ενδιαφερόμενους να περιμένουν. Στις 25/09 το ΣτΕ, στις 04/10 εκλογές. Έχει αρκετούς μήνες ακόμα για τη λήξη προθεσμίας υποβολής δηλώσεων για τους Η/Χ, και η συμμετοχή του κόσμου λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας θα δείξει αν πέρασε τελικά ή όχι ο νέος νόμος.

Ως μηχανικός δεν θα εμπλακώ με την όλη διαδικασία ότι και να γίνει, ως κοινωνική συμβολή. Διότι 1)θεωρώ άδικο να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες την αυθαιρεσία των εργολάβων και τον ανύπαρκτο έλεγχο της Πολεοδομίας(να μην πω λάδωμα), οι οποίοι παίρνουν και τα εύσημα, αφού παρανόμησαν και αθωώνονται, πληρώνουν οι άλλοι , 2)Σε μια δύσκολη αγορά, εν μέσω κρίσης, γίνεται άμεσα επιπλέον πάγωμα της έκδοσης αδειών με επιπτώσεις σε όλο τον οικοδομικό κλάδο, 3)Ως αρχιτέκτονας μου φαίνεται παράλογη η ρύθμιση ΓΟΚ.

Τα παραπάνω βέβαια, δεν είναι συμβουλή, είναι η θέση μου, σύμφωνα με την προσωπική μου κρίση.

 

Με λίγα λόγια,ή ψήνεις τον πελάτη σου να τελειώνει για να τελειώνεις κ εσύ,ή παρατάς τη δουλειά.

 

Και εγώ θα ήθελα να είχα την αμοιβή ήδη στα χέρια μου, δυστυχώς δεν έχω τις τρελές δουλειές για να σνομπάρω 5000€. Και ποτέ μου δεν το είδα 5000=20Χ250. Συμφωνώ βεβαίως ότι τίποτα εις βάρος της υγείας!8-)

 

Θεωρώ και εγώ ότι πρόκειται για παρεξήγηση και το θέμα σταματάει εδώ.

 

Χαίρομαι!

Πιστεύω στο ισχύς εν τη ενώσει, και μετά τις 21/07 υπάρχουν πολλοί μηχανικοί. Η θέση του ΤΕΕ είναι ενάντια στο νέο νόμο, θα έπρεπε πιστεύω να αντιδράσει πιο άμεσα και δυναμικά, με την προδημοσίευση του νόμου. Η άμεση κίνηση μέσα από το michanikos.gr για αντίδραση προς το Υπουργείο πολύ καλή. Άσχετα από την έκβαση, καλό θα ήταν να παραμείνουμε ως μηχανικός στη θέση(δίκαια) μας και όχι ως μηχανικοί υπέρ και κατά, θεωρώ ότι μειώνει το κύρος μας. Ακούστηκε στα ΜΜΕ ότι μηχανικοί-υπομηχανικοί ψάχνουν για πελάτες στις πολεοδομίες, να τους συμπληρώσουν τις δηλώσεις Η/Χ. Μηχανικοί-κοράκια δηλαδή. Και ψευδές να είναι, μας χαλάει την εικόνα ως επιστήμονες. Τα παραπάνω βέβαια, είναι προσωπική άποψη, ίσως αφελής και μη ρεαλιστική;

Και με την αντιπαράθεση βγαίνουν θετικά πράγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.