Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Αδεια διώροφου που έχει βγει 10-1-2009 και έρχεται σήμερα να αναθεωρήση την άδεια ως προς την διάσπαση του ενός διαμερίσματος του ορόφου σε δύο, ΧΩΡΙΣ να αλλάζει την δόμηση και τον όγκο του, μπορεί να μετακινήσει ή να αλλάξει τους Η/Χ σύμφωνα με τις παλιές διατάξεις (σύμφωνα με το αρθρο για τις προυσχύουσες διατάξεις)ή πρέπει να πάει με τα νέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...μπορεί να μετακινήσει ή να αλλάξει τους Η/Χ...

 

Δυνατότητα ανακατανομής/μετακίνησης υπάρχει σίγουρα αν δεν αλλάζουν τα εμβαδά. Με τα νέα δεδομένα φαντάζομαι δεν έχει δημοσιευθεί κάποια οδηγία διότι η αλλαγή ήταν εξαιρετικά πρόχειρη και άνευ ουσιαστικού προβληματισμού και σχεδιασμού - πού να σκεφτούν τέτοια πράγματα (αν κάνω λάθος, τουλάχιστον κερδίζουν ένα ''συν''). Με το σκεπτικό όμως πως οι χώροι δόμησης με τους Η/Χ καθορίζουν κι άλλα μεγέθη (π.χ. τον όγκο) οι νέες προδιαγραφές μάλλον δε θα επηρεάζουν.

 

Τώρα αν υπάρχει σκεπτικό να κλείσουν οι Η/Χ για τακτοποίηση...ας το ψάξει ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

Πάς με τις παλιές διατάξεις ,το ρώτησα χθές στην πολεοδομία Αν.Αττ.

με τις παλαιές διατάξεις σε ό,τι αφορά τον ΓΟΚ (20% κλπ)

 

στο θέμα τακτοποίησης όμως χάνεις το δικαίωμα τακτοπόίησης των χώρων που αναθεωρούνται

ε;

Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρείς και μετά τακτοποιείς

 

εχω κι εγω μια παρομοια περιπτωση...η αδεια μου βρισκεται σε ισχυ και δεν εχω εξαντλησει τους Η.Χ σε ποσοστο 20%..σε ποσοστο 15% ομως τους εχω υπερβει.θελω να κανω αναθεωρηση της οικοδομικης αδειας και να προσθεσω εναν η.χ στον τελευταιο οροφο..εχω το δικαιωμα να χρησιμοποιησω το 20% ή οχι?και για να γινω πιο συγκεκριμενος η αδεια εχει εκδοθει το 2007 εχω εξαντλησει το σ.δ 1.100 τ.μ με δικαιωμα 220 τ.μ σε ημιυπαιθριους (συμφωνα με το 20%).εγω κατασκευασα 185 τ.μ ημιυπαιθριους.συμφωνα λοιπον με το 15% της νεας διαταξης εχω υπερβει το οριο που ειναι 165 τ.μ. καταθεντοντας λοιπον αναθεωρηση της αδειας, το ρετιρε μου που ηταν ενα διαμερισμα γινεται τωρα 2 γκαρσονιερες.εχω το δικαιωμα να εξαντλησω και τους ημιυπαιθριους ή οχι?στην πολεοδομια της περιοχης μου απο κανεναν δεν πηρα απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Αρκετά ενδιαφέροντα τα όσα γράφετε, αλλά θα πω την αλήθεια πως μέσες άκρες διάβασα.

Η δική μου άποψη είναι πως αν τα σχέδια γίνονταν πραγματικότητα τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και πρωτίστως νόμιμα, απʼ την στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος εφαρμογής των σχεδίων είτε καλοί είτε κακοί είναι νόμοι είναι σε δεύτερη μοίρα!

Άρα κατʼ εμέ πρώτα εφαρμόζεις ότι υπάρχει σαν πολιτεία και μετά ψάχνεις το πιο δίκαιο, τέλος πάντων.

 

Ο νέος νόμος είναι γεγονός και είμαστε μπροστά σε ουρά πελατών που έρχονται με ένα ύποπτο χαμόγελο και μας λένε την ιστορία μπλα μπλα μπλα έχω κλείσει τον ημιυπαίθριο θέλω να τον νομιμοποιήσω.... εσύ είσαι μηχανικός και ξέρεις, -ασχολίαστο το κατά πόσο θα πρέπει να ξέρουμε σε σχέση με αυτό που σπουδάσαμε-, αλλά πάει και αυτό.

 

Απ' την άλλη έχουμε όλο και όλο ένα ΦΕΚ που είναι στην ουσία ελάτε να σας τα πάρουμε και τις πολεοδομίες να μην ξέρουν και αυτοί, όχι άδικα. Έτσι έχω κάποιες απορίες που όποιος μπορέσει να μου τις λύσει θα του χρωστάω μεγάλη χάρη!

1) Ως ημερομηνία έκδοσης λαμβάνεται η ημερομηνία που έχει κλείσει η άδεια με επίβλεψη για ρευματοδότηση κτλ ή η μέρα που την πήραμε έχοντας καταθέσει όλες τις μελέτες και τις αμοιβές τους?

– έχει σημασία καθώς αν πρόκειται για την πρώτη περίπτωση βγαίνουν εκτός οι άδειες που είναι στην πρώτη ή δεύτερη τετραετία και δεν έχουν κλείσει.

Η δική μου ερμηνεία είναι το δεύτερο, αλλά η πολεοδομία ισχυρίζεται πως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνω αναθεώρηση και αν δεν έχω δόμηση να κόψω το λαιμό μου, δεν μου το είπαν ακριβώς έτσι αλλά αυτή είναι η ουσία.

2) Ένα άλλο ερώτημα είναι η περίπτωση που κάποιος έχει περιθώρια δόμησης που να καλύπτουν μέρος ή όλο τον ημιυπαίθριο, σε αυτή την περίπτωση βγάζει νέα άδεια ως αλλαγή χρήσης χώρου και τον βάζει στη δόμηση ή το πάει με το πρόστιμο?

Αν πληρώσει το πρόστιμο οι όροι δόμησης που είχε συνεχίζει να τους έχει για να κτίσει κάτι άλλο στο ίδιο οικόπεδο?

3) Στην άδεια στην οποία θα έχει γίνει η τακτοποίηση θα μπορεί μελλοντικά να βγει μια άδεια πχ για αλλαγή χρήσης ή προσθήκης αν έχει περιθώρια? Και αν ναι, ο πρώην ημιυπαίθριος νυν τακτοποιημένος κλειστός ημιυπαίθριος πως θα παρουσιάζεται σε σχέδια, αμοιβές, χρήσεις, ΕΟΤ κτλ?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post, αλλά φαντάζομαι πως κάποιοι θα έχετε τις ίδιες απορίες με εμένα, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι λόγω νεότητας.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Η ημερομηνία έκδοσης της άδειας είναι αυτή που αναγράφεται στο δίφυλλο με την μεταλλική σφραγίδα.

2) Και τα δύο μπορούν να γίνουν. Οι όροι δόμησης δεν επηρεάζονται από την καταβολή του προστίμου.

3) Στα σχέδια θα παρουσιάζεται όπως είναι· κλειστός. Χρήση· αυτή που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Εδώ όμως γεννιούνταν άλλα ερωτήματα, πχ έχουμε μια άδεια σε ισχύ με το εργοταξιακό ρεύμα στην α ή β τετραετία και ο ιδιοκτήτης κάνει την τακτοποίηση του ημ. χώρου που ήδη έχει κατασκευάσει για να μην χάσει την εξάμηνη προθεσμία που κυλάει, ως εδώ όλα καλά. Στη συνέχεια για να κλείσει ο φάκελος και να πάρει μόνιμο ρεύμα μπαίνει η επίβλεψη και η δήλωση μηχανικού για το περιτύπωμα μπλα μπλα.... αλλά πιο περιτύπωμα αυτό της άδειας ή της τακτοποιημένης άδειας? και το καλύτερο στην αμοιβή επίβλεψης τον πλέον τακτοποιημένο ημιυπαίθριο πως θα τον βάλουμε?

 

 

Και το ακόμα καλύτερο όσοι έχουν πάρει άδεια για παράδειγμα πχ στις 29/6/ γνωρίζοντας τον νέο νόμο μπορούν να φτιάξουν κλειστούς ημιυπαίθριους να τους πληρώσουν και να τους μείνει και δόμηση, δηλαδή να αγοράσουν extra δόμηση. Υπό αυτή την έννοια έχει μια λογική αυτό που μου είπαν στην πολεοδομία ότι θα πρέπει να έχει κλείσει η άδεια και απλά οι ιδιοκτήτες αναγνωρίζουν το σφάλμα τους και πληρώνουν κάτι λιγότερο προκειμένου να γλιτώσουν τα χειρότερα, και απ’ την άλλη ο νόμος μιλάει για ημερομηνία έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση των ημιυπαιθρίων δεν έχει σχέση με την οικοδομική άδεια.

Η αμοιβή του Μηχανικού αφορά την αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης.

Δεν επηρεάζεται η αμοιβή (μελέτης και επίβλεψης) της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.