Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Eγώ το μόνο που δεν θεωρώ άδικο είναι το να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες καθώς όλοι όταν αγόραζαν ήξεραν. Αρα συνένοχοι. Εκτός αυτού , κλεισμένοι ημ/ριοι δεν υπάρχουν μόνο στις πολυκατοικίες αλλά και σε πολλές μονοκατοικίες , ειδικά εκτός σχεδίου, όπου λόγω περιορισμένου σ.δ. τούς έχουν αλλάξει τα φώτα μαζί με τα υπόγεια.

 

Αλλωστε , αν κάνουν ( λέμε τώρα ) ντου οι Πολεοδομίες , σίγουρα θα πληρώσουν περισσότερα χρήματα σε πρόστιμα και χωρίς να "τακτοποιηθούν".

 

Τέλως πάντων , εμένα δεν με ενόχλησε τελικά τόσο η τακτοποίηση διότι από την στιγμή που δεν υπήρχε η βούληση από καμμία κυβέρνηση να εφαρμοστούν οι πολεοδομικές διατάξεις (έλεγχοι , πρόστιμα κατεδαφίσεις κλπ) , το να συζητάμε για τον αν βλάπτεται ή οχι το περιβάλλον και τα σχετικά είναι άτοπο , καθώς είτε γινόταν η τακτοποίηση είτε όχι , οι κλεισμένοι ημιυπαίθριοι θα παρέμεναν στη θέση τους.

 

Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι νέες διατάξεις για αυτούς και τα υπόγεια , καθώς από τηνμία πετσοκόφθηκε ένα στοιχείο για το οποίο όλοι αναγνωρίζουμε την χρησιμότητά του , αρχιτεκτονικά και στατικά , μόνο και μόνο για να πέσει στάχτη στα μάτια , ότι και καλά πήραμε και μέτρα για να μην συνεχιστεί (δήθεν) το φαινόμενο και από την άλλη με το μειωμένο ύψος υπογείου προστέθηκαν πολλά προβλήματα κυρίως στα μικρά οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...και από την άλλη με το μειωμένο ύψος υπογείου προστέθηκαν πολλά προβλήματα κυρίως στα μικρά οικόπεδα.

 

Δεν είναι ''από την άλλη''.Στην πράξη,είναι ΤΟ πρόβλημα,σε συνδυασμό με το Π.Δ. για τις θέσεις στάθμευσης.Που,στην πράξη,πρέπει να πετσοκοφτεί η πλάκα οροφής υπογείου,που δημιουργεί στη συνέχεια πρόβλημα στην εξάντληση του Σ.Δ.,η μη εξάντληση του οποίου παίρνει μπούμερανγκ την αγορά ακινήτων,που αν το δείτε ορθολογιστικά ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ εκ νέου ΥΠΕΡΑΞΙΑ,ενώ μέχρι στιγμής την είχαμε φέρει κ αυτή στα όριά της,που μακροοικονομικά ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ (η νέα υπεραξία) εν μέσω αυτής της περιόδου,χωρίς τη λήψη πρόσθετων ελαφρυντικών μέτρων.8-)

Άρα,πάλι 2 Π.Δ. που το ένα παλεύει με το άλλο,κ μάλιστα με άμεσες οικονομικές επιπτώσεις,που σημαίνει ότι τα όρια αρτιότητας πρέπει να αυξηθούν,που σημαίνει ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ της γης στους ιδιοκτήτες οικοπέδων στην παρέκκλιση.

Οπότε,το παράδοξο του Υπουργείου,είναι ότι από τη μία έχουμε τη δημιουργία νέας υπεραξίας,κ από την άλλη η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι η ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!=προσπαθώ να διορθώσω το λάθος με μία γκάφα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Που μεταφράζεται στο γεγονός ότι όποιος χτίσει με άδεια μετά την 21.07.2009 είναι άτυχος,εξαρτάται βέβαια από τις διαστάσεις του οικοπέδου του......Ως συμπέρασμα,δεν θα ήταν δίκαιο να αντιμετωπιστεί κ αυτή η υπεραξία για να τη φέρουμε στα ίσα με την αλλαγή Γ.Ο.Κ ? Αν όχι,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΟΚ?Να καταργηθεί το Φ.Π.Α. λέω εγώ,άλλος λέει να αυξηθεί ο Σ.Δ.,άλλος λέει να αυξηθούν τα όρια αρτιότητας,ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙ ΛΕΕΙ????????????:lol:

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Γ.Ο.Κ. ΠΟΥ ΣΠΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΑΚΕΣ!!!:lol: Δημιουργούμε ΔΥΟ φορές υπεραξία,μία την κανονική κ μία της υποτίμησης.........Και,πλέον,τα κατά παρέκκλιση άρτια οικόπεδα θα χρησιμεύουν μόνο για ραπανάκια,στις τιμές που γνωρίζαμε έως τώρα!!!!!!χιχιχιχιχι!!!

Link to comment
Share on other sites

...Που,στην πράξη,πρέπει να πετσοκοφτεί η πλάκα οροφής υπογείου,που δημιουργεί στη συνέχεια πρόβλημα στην εξάντληση του Σ.Δ.,η μη εξάντληση του οποίου...

 

Εφόσον το μέγιστο ύψος δεν έχει μειωθεί (ή μου ξέφυγε?) θεωρητικά υπάρχει δυνατότητα επίλυσης του προβλήματος με τη δημιουργία ημιορόφου. Μη με ρωτήσετε πού, πώς και τί θα βγει...είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Γ.Ο.Κ. ΠΟΥ ΣΠΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΑΚΕΣ!!!:lol: Δημιουργούμε ΔΥΟ φορές υπεραξία,μία την κανονική κ μία της υποτίμησης.........Και,πλέον,τα κατά παρέκκλιση άρτια οικόπεδα θα χρησιμεύουν μόνο για ραπανάκια,στις τιμές που γνωρίζαμε έως τώρα!!!!!!χιχιχιχιχι!!!

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, και καλύτερα η κατάσταση να είναι για γέλια! :lol:

Γνωρίζεις κάτι νεότερο για αύξηση αρτιότητας, κατάργηση παρεκκλίσεων κ.λ.π.;

 

Το πιο πιθανό είναι ότι ο νέος νόμος για τους Η/Χ είναι λάθος μαζί με γκάφα με αποτέλεσμα την υποτίμηση. Δεν ξέρω μήπως τελικά πρόκειται και για κομπίνα.

Στις 28/08 στις ανακοινώσεις στη σελίδα του ΥΠΕΧΩΔΕ βγήκε η προδημοσίευση του νέου Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου για τον Παράκτιο Χώρο και τα Νησιά (κάπου κάτι αναφέρεται για εντολή από Ευρώπη). Ο τίτλος στις εφημερίδες τις επόμενες ημέρες "Πως θα κτίζουμε από εδώ και πέρα στις παράκτιες περιοχές και τα νησιά" και οι σχετικές δηλώσεις του κ. Σουφλιά "Περιορισμός της (άναρχης) εκτός σχεδίου δόμησης, αύξηση αρτιότητας, μείωση συντελεστή δόμησης" μέσω ΓΠΣ προφανώς. Η δικιά μου μετάφραση: "Ποιοί θα κτίζουν από εδώ και πέρα στις παράκτιες περιοχές και τα νησιά" με ότι επιπτώσεις θα έχει αυτό και στους μηχανικούς. Καλές οι μεταρυθμίσεις, αλλά με το σωστό timing, να υπάρχει μια ευημερία στη χώρα.

Ίσως μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά με αυτούς τους πολιτικούς εχθρούς της διαφθοράς, δεν θα ήταν για μένα έκπληξη. Μετά το κόλπο με το χρηματιστήριο που χτύπησε τις καταθέσεις σε ρευστό σε συνδιασμό με το ευρώ, το κόλπο με τα δάνεια για επιχειρηματικότητα και νέο αυτοκίνητο που χτύπησε τα (υποθηκευμένα) σπίτια σε συνδιασμό με την κρίση, ...μήπως μετά είναι η σειρά της γης; Περιβόλι για ραπανάκια είπαμε;:lol:

(Και μετά, το κόλπο με τη δωρεάν εργατοώρα).

2 δις(μόνο) ακάλυπτες επιταγές κυκλοφορούν στην αγορά.

Πάνω από όλα η υγεία!8-)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το μέγιστο ύψος δεν έχει μειωθεί (ή μου ξέφυγε?) θεωρητικά υπάρχει δυνατότητα επίλυσης του προβλήματος με τη δημιουργία ημιορόφου. Μη με ρωτήσετε πού, πώς και τί θα βγει...είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες.

 

Συνάδελφε,υπάρχουν λύσεις κ συμφωνώ,απλά αρχίζουν να λιγοστεύουν επικίνδυνα.Παρακαλούνται όσοι συνάδελφοι έχουν άποψη,να τοποθετηθούν στα εξής δικά μου συμπεράσματα:

 

1.ΟΛΑ τα οικόπεδα της Ελλάδας που οικοδομούνται με το άρθρο 25/1337 δεν μπορούν πλέον να έχουν υπόγειους χώρους στάθμευσης.

2.Η πλειονότητα των κατά παρέκκλιση αρτίων οικοπέδων της Ελλάδας,κυρίως αυτά χωρίς προκήπιο δεν μπορούν πλέον να έχουν υπόγειους χώρους στάθμευσης.

3.ΟΛΑ τα παραπάνω οικόπεδα στα οποία απαγορεύεται η pilotis ΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!(με το γράμμα του νόμου).Ταυτόχρονα όμως ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!Που σημαίνει μόνο ραπανάκια (ή κ τομάτες,πατάτες ή καμιά καλύβα για την κούρσα....)Εκτός κ αν καταφέρουν να δεσμεύσουν θέσεις στάθμευσης εντός 800 μέτρων......αλλά ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ............?????????

Παρακαλώ αν έχετε άποψη,τοποθετηθείτε,κυρίως εσύ ΜΑΚΑΡ ;)

 

Γνωρίζεις κάτι νεότερο για αύξηση αρτιότητας, κατάργηση παρεκκλίσεων κ.λ.π.;

 

Γνωρίζω από τον 2508 ότι υπάρχει τάση μείωσης του Σ.Δ. στη χώρα στο 0,8.Ο συνάδελφος achille βέβαια διαφωνεί,χρωστάω απάντηση σε αυτό,το αφήνω να εκκρεμεί προς το παρόν για προσωπικούς λόγους.

 

Στις 28/08 στις ανακοινώσεις στη σελίδα του ΥΠΕΧΩΔΕ βγήκε η προδημοσίευση του νέου Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου για τον Παράκτιο Χώρο και τα Νησιά (κάπου κάτι αναφέρεται για εντολή από Ευρώπη).

 

Καλά πάμε.Μαζί με το χωροταξικό για τις ΑΠΕ,το χωροταξικό για τον τουρισμό,κ αυτό τώρα,μας λείπει το χωροταξικό για τις αγελάδες,για τις καφετέριες,για τα ελαιουργεία,για τα περιστέρια κ τα παπάκια,για τις παπαρούνες,κ σε καμιά 200 χρόνια που θα έχει εξαντληθεί το περιθώριο κέρδους μέχρι κ στο τελευταίο τετραγωνικό χιλιοστό της επικράτειας θα κυρωθεί πλέον το ΕΘΝΙΚΟ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΟ,δηλαδή καμιά 400 χρόνια μετά την πρώτη απόπειρα του Καποδίστρια..........:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κάτι μουρμούρησε ο γιωργάκης στις τελευταίες συνεντέυξεις του για το χωροταξικό. και είπε καθαρά πώς τα των η/χ πάνε περίπατο μετά τις εκλογές αφού θα κάνει νέα πρόταση. τώρα τι θα κάνουν στο τέλος θα το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε δεν θέλει πολύ για να μην βγεί. Ένα Πάχτα να του βγάλουν, καμμιά φωτογραφία να κάνει σατανιστικές τελετές και θα το κάνει το θαύμα του ο Κωστάκης για τριτη φορα. Εδω κυκλοφόρεί στην Ρηγιλλης οτι οι Αμερικάνοι στήσαν εκλογες γιατι ο Κωστάκης ο μεγαλοαντάρτης του καπιταλισμου τους εκανε ρεζιλι 2-3 φορες και τωρα τον πληρωνουν. Ο,τι να 'ναι. Αλλα οι η/χ θα αντιμετωπιστουν αφου είναι τοσο σημαντικο θεμα, ο,τι κυβερνηση και να εχουμε. Αντε και στο ντιμπειτ να γινει ερωτηση για η/χ, το φαντάζεστε?

Link to comment
Share on other sites

Zavi εχεις δικιο οταν δεν υπαρχει γκαραζοπορτα θεωρειται ανοιχτος χωρος σταθμευσης και δεν μετραει στο Σ.Δ. Διασταυρωμενο απο 2 πολεοδομιες.

 

ποιες πολεοδομιες ειναι αυτες φιλε σταυρο;;;;γιατι στην δικη μου ακομα ψαχνουν να ερμηνευσουν ποιοι θεωρουνται ανοιχτοι χωροι....Χωρος κλειστος απο τις 3 πλευρες και ενα μονο ανοιγμα ειναι τελικα ανοιχτος;

Link to comment
Share on other sites

ποιες πολεοδομιες ειναι αυτες φιλε σταυρο;;;;γιατι στην δικη μου ακομα ψαχνουν να ερμηνευσουν ποιοι θεωρουνται ανοιχτοι χωροι....Χωρος κλειστος απο τις 3 πλευρες και ενα μονο ανοιγμα ειναι τελικα ανοιχτος;

Χθες ενημερώθηκα και εγώ οτι περιμένουν νέες διευκρινήσεις επί του θέματος. Μου είπαν συγκεκριμένα "Μην αλλάζεις τίποτα ακόμη, περιμένουμε νεα εγκύκλιο μετά τις εκλογές¨. Με το φάκελλο μου κατατεθημένο στις 24/7. Υπομονή αυτό έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.