Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος πλάκας και αναλυτικός έλεγχος βελών


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

α, τώρα ανοίγει ωραία συζήτηση...!

fem και βέλη πλακών...

 

τι κάνετε όμως με ερπυσμό? ρηγμάτωση?

γιατί, με ελαστική ανάλυση σταδίου Ι κλπ προκύπτουν πάντα αστεία βέλη...

 

εγώ προσωπικά θεωρώ τον οιονεί-μόνιμο συνδυασμό πολλαπλασιασμένο με

έναν συντελεστή λόγω ερπυσμού της τάξης 2,5-3,0 και ελέγχω με το L/250

και οπλίζω ΚΑΙ με τον σπάνιο συνδυασμό λειτουργικότητας χρησιμοποιώντας

τάση χάλυβα οπλισμού που προκύπτει από τις αποστάσεις και τα πάχη των ράβδων.

 

καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει στις πλάκες με μεγάλο πάχος είναι το μεγάλο βάρος άρα μεγαλύτερες σεισμικές δυνάμεις και πιο σημαντικό η συμμετοχή του bi ως πλακοδοκός στον ικανοτικό έλεγχο και κατά πόσο το λαμβάνουμε υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με charlie. Και επειδή τα νούμερα του υπολογιστή δεν μου λένε και πολλά πράματα προτιμώ να ακούω το ενστικτό μου. Εξάλλου οι πλάκες είναι το λιγότερο κρίσιμο στοιχείο της κατασκευής, εμένα και έλεγχο βέλους να μου βγάζει πχ για 16 ή 17cm βάζω σε όλες 15cm ή 16 και ξεμπερδεύω. Εξάλλου μηχανικοί είμαστε όχι μαθηματικοί.

Τέλος όλοι ξέρουμε οτι ο μπετατζής θα ρίξει παραπάνω κυβικά οπότε όλοι κοιμόμαστε ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μπορεί κάποιος συναδελφος να μου εκτιμησει το παχος συμπαγους τετραερειστης πλακας 7,5 επι 7,5 (εξωτερικη διασταση) η οποία σε δύο πλευρές είναι απλα εδραζώμενη και στις άλλες δύο είναι πακτωμένη(συνορευει με πλακα). Θα χρειαστω πάχος >20cm;

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος συναδελφος να μου εκτιμησει το παχος συμπαγους τετραερειστης πλακας 7,5 επι 7,5 (εξωτερικη διασταση) η οποία σε δύο πλευρές είναι απλα εδραζώμενη και στις άλλες δύο είναι πακτωμένη(συνορευει με πλακα). Θα χρειαστω πάχος >20cm;

 

Μπορείς να τα βρεις όλα αυτά από τις σημειώσεις σου στο μάθημα ''Κατασκευές από Ωπλισμένο Σκυρόδεμα'' μια που τελείωσες και ΕΜΠ...έχει για Czerny,Markus,Pieper-Martens...

 

Θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις την Pieper-Martens...γιατί στις άλλες πρέπει να κάνεις συνδυασμούς για δυσμενείς φορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

mi.pal, στα παραρτήματα του ΕΚΩΣ έχει αναλυτικά την μέθοδο υπολογισμού του βέλους λόγω σταδίου ΙΙ, συστολή ξήρανσης, ερπυσμού. Πάρε χαρτί και μολύβι, τους πίνακες cherny και ένα φύλλο exel, αφιέρωσε (ως πρωτάρης) περί τις 3 ώρες και θα έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς.

 

Αν διαβάσεις την μέθοδο και έχεις απορίες τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.