Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκμάθηση προγραμμάτων της 4Μ - πληροφορίες για σεμινάρια της


Recommended Posts

επειδη σκεφτομαι να παρακολουθησω τα σεμιναρια για το 4Μ, ηθελα να ρωτησω το εξης... στο τελος των ταχυρυθμων σεμιναριων δινεται καποια πιστοποιηση ή κατι τετοιο που να αποδικνυει οτι γνωριζουμε να χρησιμοποιουμε το προγραμμα?

Δηλαδη, εαν παρακολουθησω τα σεμιναρια και τους σκασω 240ε θα μου δωσουν ενα χαρτι που να πιστοποιει τη γνωση 4Μ ωστε να μπορω να το βαλω και στο βιογραφικο μου για να αποδεικνυω οτι ξερω να το χρησιμοποιω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ενα τηλεφωνο στην 4Μ θα λυσεις την απορια σου. Παντως υποθετικα αν εγω ημουν εργοδοτης και αναζητουσα υπαλληλο με γνωσεις 4Μ δεν θα κοιταζα χαρτια κ πιστοποιητικα απο σεμιναρια κτλ, αλλα θα εκανα κανονικη δοκιμη στον ΗΥ να δω τι ξερει.

Ή αλλιως, (συμπερασμα απο τα παραπανω ποστ) παρακολουθηση του σεμιναριου δεν αποδεικνυει απαραιτητα την γνωση του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά σόνι και καλά 4Μ ? Δεν το έχω καταλάβει αυτό το πράγμα. Σε τι ακριβώς βοηθάει ένα γραφείο να έχει της 4Μ. Εγώ τόσα χρόνια χεράκι, computeraki και excell και ένα σχεδιαστικό στο AutoCAD μια χαρά είμαι. Τουλάχιστον για ηλεκτρολογικά και κλιματισμό μικρών γραφείων.

Ειλικρινά έχω αυτή την απορία.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα σου απαντησω απο τη μερια μου...επειδη σε κανα χρονο θα βγω στην αγορα εργασιας και ειμαι σε φαση οπου αναμενω να μπω στρατο και θελω να καλυψω καπως το χρονο μου, θα ηθελα να μαθω κανενα λογισμικο για αυτα τα πραγματακια...που ασχολονται οι μηχανολογοι.

 

Επειδη ομως εγω 5 χρονια στη σχολη, ουτε καν ασχοληθηκα σοβαρα με καποιο προγραμμα αποκλειστικα για μηχανολογικες μελετες...θελω τωρα να παρακολουθησω κανενα σεμιναριο...ωστε και να ψιλομαθω κατι αλλα και να εχω και ενα πιστοποιητικο στα χερια μου.

 

απλα βλεπω στις αγγελιες οτι αρκετες εταιρειες που ζητανε μηχανολογους απαιτουν και γνωση 4Μ αρα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί η 4Μ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς στο χώρο του ηλεκτρομηχανολογικού λογισμικού στην Ελλάδα με αποτέλεσμα η γνώση αυτού να ζητείται από τα σχετικά τεχνικά γραφεία.

 

Θεωρώ ότι η απόκτηση του πιστοποιητικού είναι καλό για να εμπλουτίσει το βιογραφικό σου και τα τυπικά σου προσόντα και ότι σίγουρα το μετράει ένας εργοδότης. Από εκεί και πέρα αν σε προσλάβει θα πρέπει να αποδείξεις και στην πράξη ότι έχεις γνώση του λογισμικού. Το ζητούμενο όμως κατά τη γνώμη μου είναι να σου δώσει την ευκαιρία, δηλαδή να γίνει η πρόσληψη. Αν γίνει το πρώτο αυτό βήμα είναι στο χέρι σου να δικαιώσεις την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα τη διαφορά. Παραγγείλαμε Ti-Soft αντί για 4Μ. Να δούμε μηπως τραβάμε τα μαλιά μας στο τέλος όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί η 4Μ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς στο χώρο του ηλεκτρομηχανολογικού λογισμικού στην Ελλάδα με αποτέλεσμα η γνώση αυτού να ζητείται από τα σχετικά τεχνικά γραφεία.

 

Θεωρώ ότι η απόκτηση του πιστοποιητικού είναι καλό για να εμπλουτίσει το βιογραφικό σου και τα τυπικά σου προσόντα και ότι σίγουρα το μετράει ένας εργοδότης. Από εκεί και πέρα αν σε προσλάβει θα πρέπει να αποδείξεις και στην πράξη ότι έχεις γνώση του λογισμικού. Το ζητούμενο όμως κατά τη γνώμη μου είναι να σου δώσει την ευκαιρία, δηλαδή να γίνει η πρόσληψη. Αν γίνει το πρώτο αυτό βήμα είναι στο χέρι σου να δικαιώσεις την επιλογή σου.

 

εχεις απολυτο δικιο, ετσι το σκεφτομαι και εγω αρχικα.

Λεω αρχικα γιατι ακομα ουτε φανταρος εχω παει και απλα προσπαθω οπως ειπες και εσυ να εμπλουτισω το βιογραφικο μου και ταυτοχρονα να παρω και μια ιδεα.

Σκεψου πως καλα καλα δεν εχω βγει στην αγορα εργασιας, και δεν εχω καν ιδεα με το τι θα ασχοληθω στη ζωη μου..οσον αφορα σε τι πεδιο δουλειας θα βρεθω...οποτε δεν ειναι ασχημο να κανω και τα σεμιναρια αυτα.

 

offtopic: αντιστοιχα σεμιναρια/πιστοποιηση για εκμαθηση autocad υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Το βιβλίο του Κατσαρέλη "ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ FINE" που αναφέρετε πιο πάνω έχει να κάνει μόνο με το σχεδιαστικό κομμάτι? Όσον αφορά το πακέτο adapt και το υπολογιστικό μέρος δεν αναφέρει κάτι? Αρκούμαστε δηλαδή στο manual του προγράμματος? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Συνάδελφε ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.4m.gr/seminars.html

συνάδερφε βλέπω ότι είσαι μηχανικός περιβάλλοντος. Κάποιο σεμινάριο για βιολογικούς καθαρισμούς έχεις υπόψη σου?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.