Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκμάθηση προγραμμάτων της 4Μ - πληροφορίες για σεμινάρια της


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος

αν αξίζουν τα 240 ευρώ που ζητούν για τα σεμινάρια στη 4Μ.

 

Καλύπτονται όλες οι πτυχές του προγράμματος?

Δηλαδή όποιος το παρακολουθήσει, θα πάρει μία ιδέεα

και για κλιματιστικές μελέτες και για Η/Μ και για Ανελκυστήρες

και για πυρασφάλεια?... κλπ... κλπ?

 

πόσο αναλυτικό είναι το σεμινάριο αυτό?....

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε εμένα και ένα φίλο μου μηχανολόγο που ενδιαφερόταν για την αγορά του προγράμματος από την 4Μ μας έκαναν μια μικρή ενημέρωση 1-1.30 ώρες και μας είπαν πως αρκεί να διαβάσουμε το manual, ότι το πρόγραμμα έχει μέσα δικά του παραδείγματα για να καταλάβουμε και αν χρειαστεί μας λύνουν απορίες και τηλεφωνικά. Δεν ήταν απαραίτητο κατά τη γνώμη τους τα σεμινάρια.

 

Σίγουρα κάποιος μηχανολόγος που το χρησιμοποιεί γνωρίζει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους...

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος

αν αξίζουν τα 240 ευρώ που ζητούν για τα σεμινάρια στη 4Μ.

 

Καλύπτονται όλες οι πτυχές του προγράμματος?

Δηλαδή όποιος το παρακολουθήσει, θα πάρει μία ιδέεα

και για κλιματιστικές μελέτες και για Η/Μ και για Ανελκυστήρες

και για πυρασφάλεια?... κλπ... κλπ?

 

πόσο αναλυτικό είναι το σεμινάριο αυτό?....

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.....

 

Το έχω παρακολουθήσει το σεμινάριο σχετικά πρόσφατα, τον Ιανουάριο 2008.

 

Δεν επικεντρώνεται στις μελέτες αυτές καθ' αυτές, αλλά στη χρήση του προγράμματος για την εκπόνηση των μελετών. Με άλλα λόγια προϋποθέτει ότι έχεις προηγούμενη γνώση και εμπειρία από Η/Μ μελέτες και απλά σου δείχνει πώς να τις εκπονήσεις με το πρόγραμμα της 4Μ.

 

Το σεμινάριο είναι ταχύρρυθμο και παρόλο που τα τμήματα είναι μικρά (6 ατόμων), προσωπικά αισθάνθηκα ότι δε με κάλυψε όσο αφορά στη χρήση του προγράμματος. Όποτε προέκυπτε κάποιο πρόβλημα με το πρόγραμμα/κολλούσα για κάποιο λόγο, ο εισηγητής συνέχιζε να προχωράει με γρήγορους ρυθμούς την εισήγησή του, χωρίς να αφιερώνει ιδιαίτερο χρόνο στην επίλυση του προβλήματος/απορίας.

 

Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο της 4Μ για το FINE (το αγόρασα από τον Παπασωτηρίου) και να καθήσεις μόνος σου στο σπίτι να πειραματιστείς με το πρόγραμμα. Τα 240 Ευρώ είναι πάρα πολλά για το συγκεκριμένο σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία το πρόγραμμα είναι εύκολο. Για τις βασικές δουλειές δεν χρειάζεται σεμινάρια.Απλά διάβασμα.

Τώρα για κάποια πιο ψαγμένα θέματα δεν νομίζω οτι αναφέρονται στο σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεία σας σε όλους, μόλις βγήκα απο το πολυτεχνείο και προσπαθώ να βρώ καμία δουλίτσα πάνω στο αντικείμενο που σπούδασα και τα εδιαφέροντά μου (μελέτη και κατασκευή συστημάτων θέρμανσης, ψύξης, κληματισμός,

πυρασφάλεια,Φυσικό αέριο κ.τ.λ ). Αυτό που διαπίστωσα όμως είναι ότι όλοι ζητάνε πο πρόγραμμα 4M και εμπειρία 5 χρόνια. Θέλω να ρωτήσω για το 4M, υπάρχει κανείς στο φόρουμ που το έχει μάθει και αν ναι με ποίο τρόπο, γιατί εγώ δεν βρίσω κανένα καλό βιβλίο πάνω στο θέμα

:cry: μίπως διοργανώνονται κάποια σεμινάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι να είστε καλά, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλες οι πληροφορίες που παρέχονται, αφορούν το σχεδιαστικό κομμάτι (Fine). Δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσης για τα υπολογιστικά πακέτα όπως το (Μονοσωλίνιο,Δυσωλίνιο, Ενδοδαπέδιο κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.