Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός λέβητα - Boiler


zio7

Recommended Posts

Διαβάζοντας μία μελέτη φυσικού αερίου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Πως επιλέγει το λέβητα που θα τοποθετήσει? Για παράδειγμα είναι ένα διώροφο κτήριο με υπόγειο γύρω στα 200τ.μ. και έχει επιλέξει λέβητα 30kW. Υπάρχει κάποιος άτυπος τρόπος που υπολογίζεις τα kW ανάλογα με τα τ.μ.?

(Μιλάμε για μια περιοχή που δεν υπάρχει το φυσικό αέριο και η εγκατάσταση δεν θα γίνει.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) χοντρικά κατ΄ εκτίμιση

 

ή

 

2) κατ΄ εκτίμηση των θερμικών απωλειών (με τις ανάλογες προσαυξήσεις) του διώροφου κτηρίου (αφου είναι κάτω των 300τμ και δεν απαιτείται να έχει γινει μελέτη θέρμανσης)

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά

 

Αν μιλάμε για νέο κτήριο (πρόσφατο), 100τμ/όροφο, με τηρούμενα τα της μελ. θερμομόνωσης, κιμένεται περίπου 8.000 - 9.000 Kcal/h/όροφο + 2 boiler 100 lt (2 X 3.500 - 4.000Kcal/h) = ~ 26.000 Kcal/h = 30 KW.

 

Για παλαιά κτήρια, με ίδια γεωμετρικά στοιχεία, περίπου 2-2,5 φορές παραπάνω απο το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μέθοδος είναι "χοντρικά" και η 2η "κατ'εκτίμηση"???

 

Η επιλογή του συστήματος γίνεται με σωστή μελέτη από Μηχ. Μηχανικό που να ξέρει τι του γίνεται.

 

Τα χοντρικά ας τα αφήσουμε για τις συζητήσεις στο καφενείο και στους τεχνικούς που κακώς κάνουν και τους Μηχανολόγους "κατ'εκτίμηση".

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μία μελέτη φυσικού αερίου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Πως επιλέγει το λέβητα που θα τοποθετήσει? Για παράδειγμα είναι ένα διώροφο κτήριο με υπόγειο γύρω στα 200τ.μ. και έχει επιλέξει λέβητα 30kW. Υπάρχει κάποιος άτυπος τρόπος που υπολογίζεις τα kW ανάλογα με τα τ.μ.?

(Μιλάμε για μια περιοχή που δεν υπάρχει το φυσικό αέριο και η εγκατάσταση δεν θα γίνει.)

 

προσοχή όταν εγκριθεί η μελέτη κ.αερίου θα φέρει σφραγίδα "ότι ισχύει υπό την προϋπόθεση ότι η ισχύς του λέβητα ταυτίζεται με τις εγκεκριμένες από την πολεοδομία μελέτες"

 

άρα κάνουμε πρώτα μελέτη θερμικών απωλειών και μετά απακριβώς υπολογίζουμε τον λέβητα.

Παλιά που δεν ήταν υποχρεωτική η μελέτη θέρμανσης για μικρά κτίρια υπήρχε όντως αυτό το πρόβλημα τώρα όμως αφού με τον ΚΕΝΑΚ έγινε η μελέτη θερμανσης υποχρεωτική ξεκινάς από εκεί και τα υπολογίζεις όλα επ'ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μέθοδος είναι "χοντρικά" και η 2η "κατ'εκτίμηση"???

 

Η επιλογή του συστήματος γίνεται με σωστή μελέτη από Μηχ. Μηχανικό που να ξέρει τι του γίνεται.

 

Τα χοντρικά ας τα αφήσουμε για τις συζητήσεις στο καφενείο και στους τεχνικούς που κακώς κάνουν και τους Μηχανολόγους "κατ'εκτίμηση".

 

Συνάδελφε Panos09, σε βρίσκω αρκετά επιθετικό στο πρόσωπο μου!

 

Βλέπω ένα 09 στο όνομα σου, που μου δίνει να καταλάβω ότι το 2009 τελείωσες τη σχολή, άρα έχεις περίπου 2 χρόνια στη πιάτσα, αλλά μην παρασύρεσαι απο την ημερομηνία εγγραφής μου στο φόρουμ, που είναι παραπλήσια με την δική σου, γιατί κουβαλάω….πάρα πολλά χρόνια (σε αφήνω να μαντέψεις)

 

Είμαι από αυτούς που πάνε με το σταυρό στο χέρι, όσον αφορά την επαγγελματική ευσυνειδησία (περί ''χοντρικά'' και ''κατ΄ εκτίμηση'') και το έχω πληρώσει ακριβά στη προσωπική – επαγγελματική μου ζωή, αλλά με τόσα χρόνια που έχω, νομίζω ότι μπορώ να κάνω ''μία εκτίμηση''.

Και οπωσδήποτε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, με το ότι η επιλογή του συστήματος γίνεται με σωστή μελέτη από μηχ. μηχανικό

(και τα δύο αρχικά γράμματα των λέξεων γράφονται με μικρό, γιατί κανένα απο τα δύο δεν είναι κύριο όνομα, είναι ουσιαστικά)

 

Τώρα επι του προκειμένου.

Η απάντηση μου στο # 22, στην ερώτηση του poltaigan, για το πώς ο συνάδελφος επέλεξε λέβητα 30KW σε 2όροφο κτήριο με boiler, του απάντησα, πως αφού είναι κάτω των 300τμ (και πολύ πιθανό < 1300κμ), δεν απαιτούνται όλες Η/Μ και συνεπώς μελέτη θέρμανσης.

 

Άρα, 2 τινά συμβαίνουν:

 

1) ο συνάδελφος που έκανε τη μελέτη φ. αερίου, δεν έκανε κανένα υπολογισμό για τι λέβητα να τοποθετήσει, αφού ούτε ήταν απαιτητό από τις Η/Μ (<300τμ), ούτε εάν έκανε θα πληρωνόταν (υπολογισμός θερμικών απωλειών κτηρίου), συνεπώς από την εμπειρία του σε ανάλογες περιπτώσεις, έκρινε αυτό το μέγεθος του λέβητα

 

2) το ότι το κτήριο είναι 2όροφο, δεν σημαίνει ότι ντε και καλά θα έχουν υπολογισθεί οι θερμικές απώλειες του κτηρίου για να γίνει η κατανομή δαπανών (αν και προβλέπεται), γιατί αυτό από πολεοδομία σε πολεοδομία παίζει.

Άλλωστε, αν είχε γίνει υπολογισμός θερμικών απωλειών του κτηρίου, ο συνάδελφος poltaigan θα τις είχε στο χέρι του και θα έβλεπε τον τρόπο υπολογισμού του λέβητα, συνεπώς δεν θα έθετε την ερώτηση στο φόρουμ.

Προσωπικά, μου έχει συμβεί πολλές φορές να μην ζητήσουν οι πολεοδομίες τον υπολογισμό θερμικών απωλειών και την κατανομή δαπανών του κτηρίου και σ΄ αυτές τις περιπτώσεις (με δύο τουλάχιστον ιδιοκτησίες), στις μελέτες φ. αερίου έγραφα ότι ''η επιλογή του λέβητα, έγινε κατ΄ εκτίμηση επειδή δεν έχει γίνει μελέτη κατανομής δαπανών''.

 

Όπως βλέπεις και στο #27 του comba :

''….Παλιά που δεν ήταν υποχρεωτική η μελέτη θέρμανσης για μικρά κτίρια υπήρχε όντως αυτό το πρόβλημα….'' επιβεβαιώνεται.

 

Λοιπόν, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν είμαι απο αυτούς που κάνουν κουβέντες στα καφενεία ''χοντρικά'' αλλά ούτε και τεχνικός για να κάνω δουλειά ''κατ΄ εκτίμηση''.

 

Τέλος, συναδελφικά θα σου πώ, ότι στο εξής, θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στις ''εκτιμήσεις'' σου.!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τον ΚΕΝΑΚ πρέπει να γίνεται σωστός υπολογισμός και να εγκαθιστάτε ότι έχει υπολογιστεί στην μελέτη, διαφορετικά μπαίνει "πρόστιμο" στην απόδοση. (σε περίπτωση υπερδιαστασιολόγισης της εγκατεστημένης μονάδας λέβητα-καυστήρα σε σχέση με την μελέτη εφαρμογής)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Panos09, σε βρίσκω αρκετά επιθετικό στο πρόσωπο μου!

 

Βλέπω ένα 09 στο όνομα σου, που μου δίνει να καταλάβω ότι το 2009 τελείωσες τη σχολή, άρα έχεις περίπου 2 χρόνια στη πιάτσα, αλλά μην παρασύρεσαι απο την ημερομηνία εγγραφής μου στο φόρουμ, που είναι παραπλήσια με την δική σου, γιατί κουβαλάω….πάρα πολλά χρόνια (σε αφήνω να μαντέψεις)

 

Με την ίδια ανάλυση θα μπορούσα να είμαι και 9 χρονών με μηχανολογικές ανησυχίες ;) Καλώς - κακώς είμαι Μ.Μ. 19 χρόνια τώρα.

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε στην ουσία. Καμία επιθετικότητα, απλά πρέπει να είμαστε προσεχτικοί όταν απαντάμε γιατί διαβάζουν διάφοροι...

 

Σκέψου να διάβαζες στο φόρουμ γιατρών να ρωτάει ο ένας "πως να έγινε η επιλογή της θεραπείας της τάδε μακρόχρονης ασθένειας στον ασθενή" και ο άλλος να απαντάει "χοντρικά με τις πιθανότητες λόγω καταγωγής του ή κατ'εκτίμηση με το χρώμα από τα μάγουλα του". Τι θα νόμιζες για το επάγγελμα των γιατρών?

 

Ο "νόμος" που ξέρουμε πόσο σωστός ήταν, πόσο μοντέρνος, και με τι κριτήρια έγινε, μέχρι τώρα δεν απαιτούσε σωστή μελέτη για πιο μικρά κτήρια. Αλλά ακόμα και στα πιο μεγάλα βεβαία επίσης γνωρίζουμε τι γινόταν άσχετα με τον "νόμο". Άρα ο νόμος δεν είναι δικαιολογία για τις πρακτικές του παρελθόντος... Δυστυχώς και στον συγκεκριμένο όπως και σε πολλούς άλλους τομείς η Ελλάδα έβγαζε μόνη τα μάτια της.

 

Τρομερά επιζήμια πρακτική για τους Μ.Μ., για τους τεχνίτες, σίγουρα τον τελικό πελάτη, και βέβαια το περιβάλλον και την οικονομία της χώρας.

 

Για αυτό ΔΕΝ "μου αρέσει να το ακούω" το συγκεκριμένο και βέβαια νομίζω ότι τελικά συμφωνούμε με όσα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.