Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Θα επανέλθω συνάδελφοι για μια ερώτηση - διευκρίνηση. Στο πίνακα της Π.Ε. στη τελευταία στήλη των παρατηρήσεων σε μερικές ιδιοκτησιες γράφεται η εισφορά σε γη και σε χρήμα. Αυτές είναι που οφείλουν ή που έχουν εκπληρώσει τις οφειλές;; γιατί στη δικιά μου δεν γράφει τίποτα ενώ έχει εισφορά γης μετατρεπόμενη σε χρήμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη στήλη των παρατηρήσεων αναγράφεται το όνομα του ιδιοκτήτη του ακινήτου στις 10.3.82 κ οι εισφορές που του αναλογούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zavi για την άμεση απάντηση.

 

Άλλη μια ερώτηση.. στο τοπογραφικό μου ζητήθηκε να γράψω το εμβαδον του κτηρίου που είναι χτισμένο, για να πληρώσει το ΤΑΠ. Θα πρέπει να αναφέρω και την άδεια ή μόνο διαστάσεις στο σχέδιο και εμβαδόν. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει στο forum μια αντίστοιχη απάντηση αλλά δε μπορώ να τη βρώ με τίποτα τώρα, κάποιος που μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν η αποτύπωση είναι ''κοντά'' με την άδεια,τότε γράψε ''εμβαδό κτιρίου = ...'' κάτω από το ''εμβαδό οικοπέδου = ...''

 

Αν δεν η αποτύπωση έχει αποκλίσεις σε σχέση με την άδεια,τότε θα εμφανίσεις ό,τι μέτρησες.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρεις αριθμό αδείας.Εγώ το κάνω μόνο σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ περιπτώσεις,όπου υπάρχουν υπερβάσεις της άδειας,οπότε γράφω κάποια πραγματάκια για να έχω το τομάρι μου γυαλιστερό.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε τοπογραφικο εντος πραξης εφαρμογης:

Οι δρομοι δεν ειναι διανοιγμενοι ή δεν ειναι τελικα διαμορφωμενοι.

Εχω βαλλει τα τελικα υψομετρα στις κορυφες των πολυγωνικων, βασει το μηκοτομων.

Υψομετρα φυσικου εδαφους θα βαζατε?? Εχω βαλλει μονο στις κορυφες αλλα δεν ειναι πολυ αντιπροσωπευτικα 5-6 υψομετρα για ολο το οικοπεδο.Το τοπογραφικο δεν προοριζεται για εκδοση Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω πάντα τα υψόμετρα της αποτύπωσης. Βέβαια αν το Τοπογραφικό Διάγραμμα δεν προορίζεται για έκδοση αδείας δεν απαιτείται υψομετρική πληροφορία. Τα τελικά υψόμετρα (ερυθράς) μπορείς να τα γράφεις δίπλα ή κάτω από το πραγματικό υψόμετρο των Πολυγωνομετρικών σημείων σε παρένθεση με κατάλληλη επεξήγηση στον πίνακα συμβολισμών του Τοπογραφικού Διαγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Αρα βαζεις και μεσα στο οικοπεδο υψομετρα?? Με το κλασσικο συμβολο της σταθμης??

Ρωταω γτ ειναι το οικοπεδο ειναι εντος σχεδιου, δεν εχει μεγαλες υψομετρικες διαφορες και σιγουρα οι τελικες σταθμες αν εκδοθει ΟΑ θα σχετιζονται και με τα τελικα υψομετρα των δρομων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.