Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός στην οροφή υπογείου


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

σε περίπτωση δοκού οροφής υπογείου έχω αναγκαστικά δοκάρι που αγκυρώνεται στην εκτός επιπέδου πλευρά περιμετρικού τοιχίου υπογείου. 

Πρέπει το δοκάρι να αγκυρωθεί μέσα σε κρυφουποστύλωμα σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Επειδή η περιγραφή δεν είναι και τόσο σαφής. Ανέβασε ξυλότυπο οροφής υπογείου να καταλάβουμε.

 

Drawing1.dwg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοεί ο συνάδελφος κάθετα στη μεγάλη πλευρά του τοιχείου.

Θεωρητικά η απάντηση είναι ναι, προκειμένου να 'απολαύσεις' την μείωση στο μήκος λόγω συνθηκών περίσφιξης που σου προσφέρουν οι συνδετήρες.

Αν πέφτει στο 'ψαχνό' μια ιδέα λίγο ντεμί θα ήταν να προσθέσεις πολλά S γύρω από το δοκάρι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει και δεν ξέρω κατά πόσο θα είσαι πάνω από το σιδερά που (δεν) θα το φτιάξει. ΔΕΝ είναι όμως το ίδιο με το να έχεις συνδετήρα όπως καταλαβαίνεις, άλλο το συρματάκι, άλλο η συνέχεια του υλικού.

Νομίζω πιο σίγουρη λύση είναι ή να επεκτείνεις ένα από τα δύο κρυφοϋποστυλώματα ή να προσθέσεις ένα δόντι (γιατί για να απολαύσεις τη μείωση του μήκους θες κ μεγάλο τύμπανο - εδώ γελαμε συνήθως)

Που είναι το θέμα στο μεσαίο αριστερά;

---

ΥΓ: Μιας κ απότι βλέπω έχεις τη δυνατότητα (σπάνιο πράγμα), γιατί δεν βάζεις εναλλάξ παράλληλα τοιχεία στις γωνίες να τελειώνεις με τη στροφή δια παντός;

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dimitrios1991 δεξιά, εκεί που καταλήγει η κόκκινη δοκός στο περιμετρικό τοιχίο, γιατί δεν έχεις βάλει υποστύλωμα;

Στα δυο κάτω και δεξιά υποστυλώματα, η απόστασή τους γιατί είναι τόσο μικρή; 

Συνιστάται (τουλάχιστον στον ΝΕΑΚ) τα τοιχία  να τοποθετούνται (ιδανικά) στα μέσα των πλευρών και λιγότερο ιδανικά, έστω στις 3 πλευρές.

Η σκάλα έχεις αποφασίσει αν και πως θα δεθεί; Η πρόβλεψη ανελκυστήρα, θα γίνει και με κατασκευή φρεατίου από Ο.Σ;

Στην δ/νση ψ-ψ δοκοί δεν θα συνεχίζονται στην απέναντι πλευρά; 

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α μιλάμε για τοίχωμα υπογείου, στην περίπτωση αυτή το καλύτερο είναι να κάνεις ένα δόντι 25 (ή όσο χρειάζεται για ευθεία αγκύρωση).
Παραπάνω τι κάνεις; Δεν έχεις κολώνα εκεί; (+ όλες τις άλλες απορίες του Παύλου)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pavlos33 said:

δεξιά, εκεί που καταλήγει η κόκκινη δοκός στο περιμετρικό τοιχίο, γιατί δεν έχεις βάλει υποστύλωμα;

αυτό ρωτούσα, δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να βάλω. 

9 minutes ago, Pavlos33 said:

τα δυο κάτω και δεξιά υποστυλώματα, η απόστασή τους γιατί είναι τόσο μικρή;

το συγκεκριμένο υποστύλωμα το βάζω επειδή τέμνονται τα δυο τοιχία. Επειδή στην θέση εκείνη στο ισόγειο δεν βολεύει τα αρχιτεκτονικά να υπάρχει υποστύλωμα το υποστύλωμα αυτό είναι μόνο για την ζεύξη των δυο εγκάρσιων περιμετρικών τοιχίων. Το κτίριο θεμελιώνεται σε δυο στάθμες. 

22 minutes ago, Pavlos33 said:

Η σκάλα έχεις αποφασίσει αν και πως θα δεθεί

η σκάλα και από την εμπειρία μου έχω δει πως δένονται στη πλάκα με ενισχυμένες ζώνες.

 

23 minutes ago, Pavlos33 said:

Στην δ/νση ψ-ψ δοκοί δεν θα συνεχίζονται στην απέναντι πλευρά

έλεγα να αφήσω μια μεγάλη αμφιέριστη πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ερώτημά σου, βάλε κολώνα στο σημείο που πατάει το δοκάρι.

Επίσης εντελώς συναδελφικά και καλοπροαίρετα θα σου έλεγα να ξαναδείς τις διατάξεις των στοιχείων, για εμένα ο φορέας σου έχει πολλά προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.