Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός στην οροφή υπογείου


 

Recommended Posts

Πέραν του στατικού μοντέλου (που δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι), βλέπω και μια λειτουργική ταρζανιά

Κλίση ράμπας 30%???

Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να κινηθεί κάποιο συμβατικό όχημα (πλην Χάμερ) χωρίς να "βρει" στο δάπεδο?

Οι ράμπες και τα κλιμακοστάσια ίσως θεωρούνται δευτερεύοντα από άποψη σχεδιασμού, αλλά μπορεί να κρύβουν δυσάρεστες εκπλήξεις...

συμπλ.

επισυνάπτω μια (κατ΄ αρχήν) μόρφωση του ξυλότυπου. Με magenta είναι οι παρεμβάσεις μου

Drawing1.dwg

Edited by tetris
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, 

μην βαράτε. Η διάταξη είναι πολύ αρχική. Θα την ξαναδώ. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. 

On 8/9/2023 at 3:33 ΜΜ, ilias said:

για εμένα ο φορέας σου έχει πολλά προβλήματα

ποια θα ηταν μια πιο συγκεκριμένη παρατήρηση; 

 

23 ώρες πριν, tetris said:

Πέραν του στατικού μοντέλου (που δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι), βλέπω και μια λειτουργική ταρζανιά

Κλίση ράμπας 30%???

Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να κινηθεί κάποιο συμβατικό όχημα (πλην Χάμερ) χωρίς να "βρει" στο δάπεδο?

Οι ράμπες και τα κλιμακοστάσια ίσως θεωρούνται δευτερεύοντα από άποψη σχεδιασμού, αλλά μπορεί να κρύβουν δυσάρεστες εκπλήξεις...

συμπλ.

επισυνάπτω μια (κατ΄ αρχήν) μόρφωση του ξυλότυπου. Με magenta είναι οι παρεμβάσεις μου

Drawing1.dwg 95.41 kB · 6 downloads

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Γιατί όμως τα δοκάρια να αγκυρώνονται στο μέσον των τοιχίων; Δεν είναι καλύτερα να αγκυρώνονται στο κρυφουποστύλωμα αντί για τον κορμό;

Όσων αφορά την ράμπα "ξέρει" ο αρχιτέκτων.

 

23 ώρες πριν, zazeng said:

Νεαρέ, κ γω πολύ χαλαρό σε βλέπω!

Στο σημείο που λέμε στην οροφή του ισογείου υπάρχει επέκταση η οποία θα έχει δική της θεμελίωση στο ύψος του φυσικού εδάφους. 

Για αυτό έστειλα συνάδελφε, για να ακούσω τις απόψεις σας και να προφτάσω "λάθη" που η απειρία μου σε μελέτες μπορεί να με ρίξει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανωτέρω απάντησή σου με προβλημάτισε ακόμη περισσότερο

1. Ο αρχιτέκτονας φαίνεται να μην "ξέρει". Ως εκ τούτου, μπορεί να ζητάει τρελά πράγματα. Σε καμία περίπτωση δεν θα του κάνεις το κέφι, βαζοντας το κεφάλι σου στον τορβά. Αν επιμένει, δύο λύσεις έχεις. Είτε υπογράφει αυτός τη στατική μελέτη (με όποια ταρζανιά επιθυμεί), είτε διακόπτεις τη συνεργασία μαζί του

2. Αν το 1991 είναι η χρονολογία γέννησής σου, είσαι αρκετά μεγάλος ώστε να μπορείς να μορφώσεις έναν τόσο απλό ξυλότυπο. Αν, παρ' όλα αυτά, δεν έχεις επαρκή εμπειρία (και διαισθητικότητα), μη ζητάς απαντήσεις από το φόρουμ. Φρόντισε να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο (κι αξιόπιστο) μελετητή, ώστε να σε καθοδηγεί σωστά.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2023 at 5:04 ΜΜ, Dimitrios1991 said:

Συνάδελφοι, 

μην βαράτε.

Δημήτρη καλά κάνεις και ρωτάς και για το λόγο αυτό δημιουργήθηκε το Φόρουμ για να βοηθάει νέους συναδέλφους.

Από εμένα ζήτησες να γίνω πιο συγκεκριμένος, αλλά για να το κάνω θα πρέπει να έχω το Αρχιτεκτονικό.

Θα πρέπει να προσέξεις σε γενικές γραμμές να έχεις αγκυρώσεις δοκαριών με επάρκεια στα τοιχία-κολώνες και να έχεις διάταξη κατακόρυφων στοιχείων κατά τέτοιο τρόπο που να είναι το κτίριο σου τουλάχιστον στρεπτικά μη ευαίθητο (κυρίως αυτό και πολλά ακόμα που πρέπει να διαβάσεις και Κανονισμούς).

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο πες μου, έχω όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.