Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γέμισμα δαπέδου και πλακάκια (τσιμεντοκονία)


xristos69

Recommended Posts

Να κάνουν ότι ερωτήσεις θέλουν αλλά όχι και να ζητάνε απροκάλυπτα συμβουλές για το πως θα στραφούν εναντίων συναδέλφων μας!

Ούτως ή άλλως για την αγορά του σπιτιού του πλήρωσε συμβούλους (τεχνικούς και νομικούς) φαντάζομαι...

Ας τους αναζητήσει ξανά.

Τα τεχνικά προβλήματα λύνονται με συμβουλές μέσα από ένα forum όταν αυτός που τις ζητάει έχει κάποιο γνωστικό υπόβαθρο. Όταν έχει μαύρα μεσάνυχτα άχρηστες θα πάνε οι συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου ενας λογος ειναι οτι σου δίνει και το forum αυτο ενα βήμα για ερωτησεις και απαντησεις

 

Αυτό που το είδες αγαπητέ συνάδελφε γραμμένο στους κανόνες συμμετοχής ?

Δλδ που λέει ότι είμαστε ΚΕΠ για ιδιώτες ή 11880 ?

Αν είναι έτσι τότε να απαντάμε τα πάτνα να δω αν θα βγεί άκρη.

Εννοείται πως όχι. Άσε που είναι και αντισυναδελφικό και αντισυντεχνιακό.

Και αν τους αφήσεις .....τι λες δεν θα υπάρξει βομβαρδισμός ?

Θα μπαίνεις εσύ και μερικοί άλλοι να κάνετε ιντερνογνωματεύσεις και ιντερνοεπιλύσεις ?

 

Για μηχανικούς είναι το φόρουμ συνάδελφε.

 

+1000@Brasco

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το είδες αγαπητέ συνάδελφε γραμμένο στους κανόνες συμμετοχής ?

Δλδ που λέει ότι ..........

Για μηχανικούς είναι το φόρουμ συνάδελφε.

 

+1000@brasco

 

τοτε να βαλεις και στην εγγραφη των μέλων και τον αριθμο ΤΕΕ για να εισαι σιγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

jonn

Κανε οτι ερωτησεις θέλεις. σιγουρα απο αδω δεν θα γίνεις μηχανικός

 

Φίλε gio ευχαριστώ για την απάντησή σου και φίλε Brasco δεν θέλω να γίνω Μηχανικός, αν ήθελα θα ήμουν (καλός ή κακός δεν ξέρω), άλλη προτίμηση βλέπεις.

Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάλυψη για αυτό το λάθος του "τεχνίτη "???

από τον κατασκευαστή - Μηχανικό, πριν προβω σε αγωγες κλπ

Συγνώμη εάν σας κούρασα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Χρήστο το δικο μου το σπίτι το εχω περιπου 8 μηνες ετσι και δεν εχει παθει τιποτα, αυτα που σου είπε ο πλακάς ειναι ανοησίες.

εγω ξερω το αντιθετο πως οσο περισσοτερο την αφησεις την τσιμεντοκονια τοσο καλητερα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανάλογα με το πάχος της τσιμεντοκονίας αλλά και το είδος της επικάλυψης πρέπει να περιμένουμε και τον ανάλογο χρόνο. Αν πρόκειται για κεραμικά πλακίδια απαιτείται περίπου μία εβδομάδα αναμονής για κάθε cm πάχους. Αν πρόκειται να κολλήσουμε ξύλινα παρκέτα η μία εβδομάδα εκτοξεύεται στις πέντε εβδομάδες ανά cm.

 

Αυτά όλα είναι ενδεικτικά μιας και επηρεάζονται άμεσα από τις συνθήκες του περιβάλλοντος (εξωτερική θερμοκρασία, υγρασία, αέρας κλπ).

 

Σε κάθε περίπτωση πριν την τοποθέτηση των πλακιδίων πρέπει να γίνει μια εκτίμηση της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η τσιμεντοκονία όσο διάστημα και αν έχει περάσει, είτε αυτό είναι 5-6 μέρες, είτε είναι ένας χρόνος. Για παράδειγμα αν έχει ρωγμές στην επιφάνεια της, θα πρέπει να σφραγιστούν αυτές με ειδικά εποξειδικά, αν τρίβει η επιφάνεια της θα πρέπει να γίνει μια επιφανειακή σκλήρυνση με κάποιο αστάρι συνθετικων ρητινών, αν έχει τα χάλια της θα πάμε πρέπει να πάμε σε επισκευή με εποξειδικά αστάρια κ.ο.κ.

 

Η συγκόλληση της επικάλυψης πρέπει να γίνει με κατάλληλη κόλλα η επιλογή της οποίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως διαστάσεις πλακιδίων, τύπος πλακιδίου, υπόστρωμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φίλε Brasco...εάν πιστέυεις οτι η απορία αυτή δεν έχει θέση στο forum αυτό απλά μην ανταποκριθείς...δεν είναι ανάγκη να αποκαλείς τον άνθρωπο- θύμα του συναδέλφου μας που θες να στηρίξεις στα πλαίσια ψευτο-αλληλεγγύης ...άσχετο ...Τέτοιοι εργολάβοι και μηχανικοί ''μαστρομάγκες'' είναι αυτοι που μας δυσφιμίζουν-- Άποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Creator το θέμα με τις ερωτήσεις ιδιωτών έχει λυθεί

υπάρχει πλέον ειδική κατηγορία για ιδιώτες όπου θέτουν τις ερωτήσεις τους

και όποιος συνάδελφος επιθυμεί απαντά

 

παρακαλώ πολύ να μη συνεχιστεί η άσκοπη συζήτηση

διότι θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα και αργότερα να διαγράψω τις άσχετες κουβέντες

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.