Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγωγικό σύστημα στα κάγκελα!


geomechanic

Recommended Posts


Καλησπέρα

Εχω μια εύλογη απορία αλλά δεν γνωρίζω αν είμαι στο κατάλληλο topic, συγνώμη!

Παρακαλώ ενημερώστε με , είναι δυνατόν να χορηγηθεί βεβαίωση καταλληλότητας τοποθέτησης,

απο μηχανικό ,απαγωγικού συστήματος σε Κ.Υ.Ε στηριγμένο έξω απο κάγκελα πολυκατοικίας ?

Ο θόρυβος που προκαλεί είναι ανευ προηγουμένου.

Σας ευχαριστώ,

Γιώργος.

20230612_202702.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/11/2023 at 10:31 ΜΜ, geomechanic said:

απαγωγικού συστήματος σε Κ.Υ.Ε στηριγμένο έξω απο κάγκελα πολυκατοικίας ?

Στον Κτιριοδομικό Κανονισμό καθορίζεται ότι «η καπνοδόχος πρέπει να στηρίζεται ασφαλώς σε όλη τη διαδρομή της προς τα πάνω σε τοίχο, δάπεδο ή στο έδαφος».

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, μου ήταν χρήσιμη η απάντηση σας, αν και αναφέρεται το άρθρο 27  περί  εγκαταστάσεών  θέρμανσης και δεν γνωρίζω εάν νομικά καλύπτει την περίπτωση μου.

Βέβαια στο 2.4.2. Καπνοδόχος
2.4.2.1 Θεωρείται το σύνολο των δομικών η άλλων στοιχείων που εξασφαλίζουν την απαγωγή των καυσαερίων στον αέρα.

Είμαι λίγο μπερδεμένος και πάλι  όμως σας ευχαριστώ.
Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θέμα ο θόρυβος για τον οποίο προβλέπεται να είναι ορισμένων dsb (αν το γράφω καλά-και αυτό πρέπει να βεβαιώνεται από μηχανικό)  και άλλο η στήριξη.

Γιατί δεν φταίει που στηρίζεται στα κάγκελα όπως λες-αφού κάλλιστα θα μπορούσε να στηριχθεί και στους τοίχους ή στα ενδιάμεσα δάπεδα ορόφων (όπως λέει ο καλός συνάδελφος  Σερίφης) και τότε ίσως ο θόρυβος να ήταν ακόμη μεγαλύτερος.

Γενικά με αυτούς τους εξαερισμούς δημιουργούνται πολλές αντιπαλότητες  καταστηματαρχών και συνιδιοκτητών πολυκατοικιών. Από την άλλη τι να κάνουν και οι καταστηματάρχες-που να τον βγάλουν τον έρμο τον εξαερισμό!  Και εδώ βλέπω ότι τον έβγαλε πολύ λογικά στην πίσω όψη. Έλα όμως που υπάρχουν και σε πολλές κύριες όψεις, που γενικά προκαλούν αηδία!   

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση η εγκατάσταση είναι τέλεια. Όσο για το θόρυβο ίσως να χρειάζεται η παρεμβολή στα σημεία στήριξης κάποιων ειδικών εξαρτημάτων απορρόφησης των κραδασμών από το άνοιγμα και κλείσιμο του εξαερισμού 

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση είναι πέρα για πέρα παράνομη και επικίνδυνη. Να το πάρουμε από ηλεκτρολογικής άποψης; Πως δένεται σε μεταλλικά μέρη; Να το πάρουμε από πολεοδομική; στον αέρα καμινάδα; Επειδή δεν χρειάστηκε να βάλει σκαλωσιά δηλαδή δεν την κάνει νόμιμη. Απευθείας στην πολεοδομία και διεύθυνση περιβάλλοντος.

Edited by alej
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, alej said:

.....και επικίνδυνη. Να το πάρουμε από ηλεκτρολογικής άποψης; ....

Απορία μου

Έχει η καμινάδα σχέση με ηλεκτρικά???

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Didonis said:

Απορία μου

Έχει η καμινάδα σχέση με ηλεκτρικά???

 

Με ηλεκτρικά δεν γνωρίζω, με κεραυνό όμως, ενδέχεται να αποκτήσει, η οποία δύναται να μετατραπεί και σε ολέθρια.

(Ορθά τα λέει ο συνάδελφος παραπάνω)

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ alej , τελικά  στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ.
Πολεοδομία για την στήριξη και Διεύθυνση Περιβάλλοντος για τον θόρυβο.
Στον υγειονομικό έλεγχό πάντως, επεδείχθη βεβαίωση καταλληλότητας τοποθέτησης από μηχανικό !
Θα ενημερώσω για τής εξέλιξής και  πιστεύω να είναι χρήσιμες για τους  συναδέλφους.
Ευχαριστώ
Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.