Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΚΚΟ για πισίνα


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω την εξής απορία: Σε άδεια προσθήκης πισίνας χρειάζεται να φτιαχτεί ΕΚΚΟ; Αν ναι με βάση τον συμβατικό προϋπολογισμο;

Ευχαριστώ

 

Συγγνώμη εννοούσα με ποιο Κόστος Εκίνησης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω την εξής απορία: Σε άδεια προσθήκης πισίνας χρειάζεται να φτιαχτεί ΕΚΚΟ; Αν ναι με βάση τον συμβατικό προϋπολογισμο;

Ευχαριστώ

 

Με αναλυτικο προυπολογισμο εννοεις ομως ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό προϋπολογισμό για τις αμοιβές. Χρειάζεται όμως ΕΚΚΟ; Πιστέυω πως όχι. Εξάλλου νομίζω ότι δεν υπάρχει τιμή κόστους εκκίνησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μετράει στη δόμηση, άρα δεν έχει ΕΚΚΟ, όπως οι διαρρυθμίσεις, η αντικατάσταση στέγης κτλ.

Συνήθως οι εργασίες που πάνε με αναλυτικό δεν έχουνε ΕΚΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναδελφε, αυτο οτι "αφου η πισινα δεν μετραει στο συντελεστη δομησης, δεν εχει ΕΚΚΟ", φαινεται καπου στο σχετικο νομο/υπουργικη αποφαση; Γιατι στην εφορια κηφισιας διαφωνησαν οταν πηγα σημερα αλλα δεν ηξεραν και τι να μου πουν - απλα μου ειπαν οτι δεν εχουν υπολογιστει οι πισινες στο ΕΚΚΟ και να μιλησω με Πολεοδομια κλπ.

Ηταν ασχετη η υπαλληλος; πιθανοτατο! Απλα, υπαρχει τροπος να την πεισω με παραπομπη σε σχετικο αρθρο; Θα με διευκολυνες πολυ σχετικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Προσθέστε τόνους, χρησιμοποιώντας το edit.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

χεχε, οχι ακριβως!

Η πισίνα φαίνεται μέσα στην άδεια της οικοδομης. Τώρα λοιπον που πηγα εφορια Κηφισιας μαζι με το ΕΚΚΟ της οικοδομης κλπ ωστε να παρω ρευμα για την οικοδομη, βλεπει η τυπισσα στην αδεια οτι υπαρχει και πισινα και μου λεει οτι στο ΕΚΚΟ δεν εχει συμπεριληφθει η πισινα οπως θα επρεπε... Ρωτησα και το λογιστη μου και μου ειπε οτι πραγματι θα επρεπε να συμπεριληφθει και καπως βγαινει μεσα απο αναλυτικο Π/Υ, αλλα δεν ηξερε ουτε αυτος πως... Και ψαχνομαι...! Κανενας με σχετικη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

2. Μ Ε Γ Ε Θ Ο Σ Ο Ι Κ Ο Δ Ο Μ Η Σ (Μ.Ο.)

Γράψτε τη συνολική επιφάνεια των κύριων χώρων της οικοδομής

και γενικά αυτών που περιλαμβάνονται στο Συντελεστή Δόμησης

(Σ.Δ.) ===>

Γράψτε τις επιφάνειες των βοηθητικών χώρων (εκτός Σ.Δ., όπως

μηχανοστασίων, λεβητοστασίων, υπογείων αποθηκών, χώρων

στάθμευσης αυτοκινήτων μεμονωμένων) και της πυλωτής:

102,96x0,35 =

===>

Αθροισμα (Μέγεθος Οικοδομής) (μ2) ===>

 

Ρώτα την εφορία που θα τιμολογήσεις την πισίνα?

Είναι πολύ σαφές τι τιμολογεί το ΕΚΚΟ. Επιφάνειες που μετράνε στον Σ.Δ., την πυλωτή και τους βοηθητικούς χώρους.

Είναι η πισίνα βοηθητικός χώρος????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως γνωρίζει κανείς αν, για άδεια κατοικίας με πισίνα ,

χρειάζεται ΕΚΚΟ και για την πισίνα ?

Και πως υπολογίζεται αυτό ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.