Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

 νικο

στο προηγουμερνο ηθελα να προσθεσω και αυτο

Ως προς την ΔΔ, ειναι ενα θεμα, εαν υπαρχει,  η μηπως, αφου χτισθηκε διπλα η προσθηκη, μπορουμε να πουμε οτι υπαρχει μονον αυθαιρετη λειτουργικη συνενωση.

Απο την αλλη, η συσταση που εγινε τα αναφερει σαν ενα, εστω και εαν η αδεια εδειχνε για ανεξαρτητη προσθηκη κατοικιας.

 Για να μην το ταλαιπωρουμε  πολυ,  δυο  εχουν γινει ενα.

Αρα  εγινε η ΔΔ.

Αυτην την "μια" ΟΙ, που ανηκει σε εναν, θες να την χωρησεις.

Θα γινει  με τροποποιηση της συστασης για το ισογειο.

Δεν καταλαβα τι εγινε με αυτη τη βεραντα και πού βρισκεται...αλλά, όποια κατασκευη γινει σε βαρος κοινοχρηστων τακτοποιειται σαν εκ κατασκευης και παροδο 10ετιας.

Η αδελφη εχει αντιρρησεις;

δες τα με τον συμβ/φο

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντωνη, λες οτι,

"Στην αποτύπωση μου του Κ1 το βγάζω ~87m² (παίρνοτας τον μισό τοίχο εκεί που εφάπτεται με το Κ2 και με τον κοινόχρηστο κήπο της πολυκατοικίας), με διαφορετικό περίγραμμα (η μια πλευρά του Κ1 έχει μπει 20εκ. μέσα στο Κ2)."

Εαν αυτο το σπασιμο και τα διαφορετικα εμβαδα φαινονται στην συσταση, εχεις ΔΔ και προχωρας μονος σου.

Εαν η αδεια και η συσταση δεν αλλαζουν, αλλα αλλαζει η πραγματικοτητα, τοτε εχεις προβλημα καταπατησης τμηματος της διπλανης ΟΙ.

Δεν λυνεται με τους νομους περι αυθαιρετων.

[εκτος και αν κλεισεις με τπτ γυψοσανιδες εκεινη την πλευρα, οπότε εχεις τα σωστα τμ. της συστασης  και λες

"τι ξερω γω πόσο παχύ εκανε την μεσοτοιχια ο εργολαβος"...

[να πεις στον αναποδο τον διπλανο οτι εχει και αυτος το ιδιο προβλημα και να καθησετε να τα βρειτε]

 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω,

δίνω ως παράδειγμα πρόχειρα το εξής:

PERIPTWSEIS.thumb.JPG.d3f04533659876d2084b464bfea44263.JPG

έχουμε π.χ. στην άδεια/σύσταση τα Κ1,Κ2 με τα εμβαδά τους και τις 2 αυτές διαφορετικές περιπτώσεις. Η πραγματικότητα τώρα είναι ότι χτίσανε στραβά τον ενδιάμεσο τους τοίχο. Για παράδειγμα δίνω 2 διαφορετικές περιπτώσεις, μια να έχει επηρεαστεί το εμβαδόν και μια μόνο το περίγραμα. Έχω ΔΔ σε κάποια από αυτές? Σε ποιές περιπτώσεις πρέπει να προβώ πρώτα σε τροποποίηση οριζοντίου? Χρειάζομαι τον δίπλα για κάποια από αυτές?

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια 80,75 και 80,75

εχεις στην συσταση 78,85 και 82,75

αυτο ειναι ΔΔ.

Αλλα, εάν εχεις στη συσταση 78,85 και 82,75

αλλά,  στην πραξη τα μετρας  σημερα σαν 76,85 και 84,75

υπαρχει διαφορα στα τμ. Αυτο δεν λυνεται με  ΔΔ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2022 at 1:45 ΜΜ, Antonis92 said:

(παίρνοτας τον μισό τοίχο εκεί που εφάπτεται με το Κ2 και με τον κοινόχρηστο κήπο της πολυκατοικίας),

Ο άλλος μισός τοίχος μεταξύ κοινόχρηστου και Κ1 πού ανήκει;
Προφανώς, όχι στον κήπο.
Ο τοίχος που συνορεύει με κοινόχρηστο χώρο προσμετράται ολόκληρος στο κατάστημα.

Παράθεση

Μετά από κουβέντα με την συμβολαιογράφο μου είπε ότι καθώς αλλάζει το περίγραμμα, και το ίδιο εμβαδόν να είχε το Κ1-Κ2 χρειάζεται να γίνει τροποποίηση οριζοντίου πριν την μεταβίβαση.

Εάν το άθροισμα των εμβαδών των καταστημάτων ισούται με την αντίστοιχη τιμή που προκύπτει από την άδεια, η διαφοροποίηση των επιμέρους επιφανειών (Κ1 και Κ2) είναι διαφορετική διαμερισμάτωση.
Με μικρές αλλαγές στο περίγραμμα και ίδιο εμβαδό, τι θα τροποποιηθεί στη σύσταση;

Παράθεση

Τέλος, θέλω να επιβεβαιώσω ότι παρόλο που το Κ1 έχει "μερίδα" στον κοινόχρηστο κήπο (που έχει αυθαιρεσίες), δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ρύθμιση και εκεί.

Διευκρίνισε τι εννοείς.

On 16/3/2022 at 4:41 ΜΜ, Antonis92 said:

δίνω ως παράδειγμα πρόχειρα το εξής:

Άλλες τιμές αναφέρεις στην πρώτη σου δημοσίευση και άλλες στο σχέδιο.
Επισημαίνω ότι υπάρχει ανεκτή απόκλιση στις μετρήσεις 2%.
Η σύγκριση (για την τακτοποίηση) γίνεται μεταξύ της κατασκευής και της άδειας.

Παράθεση

Η πραγματικότητα τώρα είναι ότι χτίσανε στραβά τον ενδιάμεσο τους τοίχο.

Μεταβολές εμβαδού μόνο από αυτό (τοίχος μήκους 2 μ.) δεν αποτελούν αντικείμενο ούτε τακτοποίησης ούτε τροποποίησης σύστασης.

Edited by Πολυμήχανoς
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυμήχανε σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου. Για να σου απαντήσω:

17 hours ago, Πολυμήχανoς said:

Εάν το άθροισμα των εμβαδών των καταστημάτων ισούται με την αντίστοιχη τιμή που προκύπτει από την άδεια, η διαφοροποίηση των επιμέρους επιφανειών (Κ1 και Κ2) είναι διαφορετική διαμερισμάτωση.
Με μικρές αλλαγές στο περίγραμμα και ίδιο εμβαδό, τι θα τροποποιηθεί στη σύσταση;

Οι αλλαγές που λέω είναι η μικρή αλλαγή στο εμβαδόν (~2m²) και η αλλαγή των περιγράμματων(π.χ. άδεια - περίπτωση 1). Την τροποποίηση σύστασης μου την "επιβάλει" η συμβολαιογράφος.

17 hours ago, Πολυμήχανoς said:
Quote

Τέλος, θέλω να επιβεβαιώσω ότι παρόλο που το Κ1 έχει "μερίδα" στον κοινόχρηστο κήπο (που έχει αυθαιρεσίες), δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ρύθμιση και εκεί.

Διευκρίνισε τι εννοείς.

Quote (στα νέα ελληνικά) απ΄το συμβόλαιο: "Το κατάστημα κ1 θα έχει επιφάνεια... αναλογία κοινόχρηστου όγκου μ.κ. 23,2, ..." ουσιαστικά το κατάστημα έχει μερίδα στον κοινόχρηστο κήπο. Ο κοινόχρηστος κήπος έχει αυθαιρεσίες. Στην ρύθμιση του καταστήματος, πρέπει να κάνω ρύθμιση και του κοινοχρήστου? Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, απλά ρωτάω

17 hours ago, Πολυμήχανoς said:
On 3/16/2022 at 4:41 PM, Antonis92 said:

δίνω ως παράδειγμα πρόχειρα το εξής:

Άλλες τιμές αναφέρεις στην πρώτη σου δημοσίευση και άλλες στο σχέδιο.
Επισημαίνω ότι υπάρχει ανεκτή απόκλιση στις μετρήσεις 2%.
Η σύγκριση (για την τακτοποίηση) γίνεται μεταξύ της κατασκευής και της άδειας.

Όντως, κακώς έχω διαφορετικές τιμές στο παράδειγμα μου. Βιαζόμουν και το έκανα έτσι για να δείξω απλά το είδος διαφοράς. Η απόκλιση που έχω στο περίγραμμα είναι αρκετά μεγαλύτερη του 2%, στην μια πλευρά.

17 hours ago, Πολυμήχανoς said:
Quote

Η πραγματικότητα τώρα είναι ότι χτίσανε στραβά τον ενδιάμεσο τους τοίχο.

Μεταβολές εμβαδού μόνο από αυτό (τοίχος μήκους 2 μ.) δεν αποτελούν αντικείμενο ούτε τακτοποίησης ούτε τροποποίησης σύστασης.

Καλώς η κακώς σαν νέος μηχανικός φοβάμαι τα πάντα. Τακτοποίηση έκανα κυρίως για μια άλλη αυθαιρεσία, αλλά εφόσον υπάρχει και αυτό το έδειξα. Το θέμα μου είναι, πως δείχνοντας την διαφορά στο περίγραμμα (χωρίς να δείχνω διαφορά στο εμβαδόν) η συμβολαιογράφος δεν προχωράει σε συμβόλαια, πήρα και 2η γνώμη συμβολαιογράφου που εμπιστεύομαι και μου είπε το ίδιο.

Δημήτρη, για αυτό που λες:

On 3/16/2022 at 4:53 PM, dimitris GM said:

Αλλα, εάν εχεις στη συσταση 78,85 και 82,75

αλλά,  στην πραξη τα μετρας  σημερα σαν 76,85 και 84,75

υπαρχει διαφορα στα τμ. Αυτο δεν λυνεται με  ΔΔ.

Μιλώντας και με άλλους συναδέλφους & συμβολαιογράφους κατέληξα ότι μάλλον θα προχωρήσω ως εξής:

Θα γίνει ρύθμιση ως Δ.Δ. και στον δίπλα που έχει το Κ2 (δεδομένου ότι δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες), με την κάτοψη του να δείχνει και το περίγραμμα - εμβαδόν και του Κ1. Στις κατόψεις του καθενός, θα έχω υπογραφή και των 2 ότι συμφωνούν με τα αποτυπωμένα περιγράμματα. Με αυτές τις κατόψεις και την ρύθμιση τους, θα γίνει τροποποίηση οριζοντίας και μετά κάνει ο καθένας ότι πράξη θέλει. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι συμφωνεί με όλα και ο δίπλα.

Η

On 3/16/2022 at 3:54 PM, dimitris GM said:

[εκτος και αν κλεισεις με τπτ γυψοσανιδες εκεινη την πλευρα, οπότε εχεις τα σωστα τμ. της συστασης  και λες

"τι ξερω γω πόσο παχύ εκανε την μεσοτοιχια ο εργολαβος"...

:) 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Antonis92 said:

Στην ρύθμιση του καταστήματος, πρέπει να κάνω ρύθμιση και του κοινοχρήστου?

Όχι, δεν σε απασχολούν οι αυθαίρετες κατασκευές στα κοινόχρηστα. 
Σε ενδιαφέρει η επέκταση (αν υπάρχει) της ιδιοκτησίας που εξετάζεις προς τον κοινόχρηστο χώρο.

Δεν έχει μερίδες ο κοινόχρηστος χώρος. 
Ο αναλογούν όγκος που διάβασες στο συμβόλαιο χρησιμοποιείται για τη συμπλήρωση του πίνακα αναλογισμού.
Εκεί υπολογίζονται και τα ποσοστά κοινοχρήστων δαπανών που, όμως, δεν έχουν σχέση με την τακτοποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή είμαι σχετικά νέος στον τομέα των Τακτοποιήσεων, έχω την παρακάτω περίπτωση που με προβληματίζει:

Πελάτης θέλει να κάνει γονική παροχή στον υιό του, δύο διαμερίσματα στον Γ' όροφο γωνιακής πολυκατοικίας (σε λίγο παράγωνο οικόπεδο), με Ο.Α. του 1976 και με σύσταση Οριζ. Ιδιοκ. το 1995 (~20 χρόνια μετά την ανέγερση)... Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

α) Τα αρχιτεκτονικά σχέδια της Ο.Α. (περίγραμμα με μωβ) δεν ταιριάζουν με αυτά της Σύστασης (περίγραμμα με πράσινο), τόσο ως προς την διαμερισμάτωση (ο πελάτης εξ αρχής το Διαμερ. 1 το μεγάλωσε εις βάρος του Διαμερ. 2), όσο και ως προς τα έρκερ (συγκεκριμένα αυτό στην οδό 1, μεταφέρθηκε από την γωνία κοντά στο πλαϊνό όριο). Τα στατικά σχέδια της Ο.Α. από την άλλη ταιριάζουν καλύτερα με αυτά της σύστασης, τουλαχιστον ως προς τα ερκερ... Αρα φαντάζομαι ότι ο μηχανικός το 1976 δεν έβαλε το τελικό αρχ. σχέδιο στον φάκελο...

Επίσης τα αρχιτεκτονικά σχέδια της Ο.Α. πάνω τους δεν αναφέρουν εμβαδά διαμερισμάτων ή κλιμακοστασίου, για να συγκρίνω απ ευθείας... τα έχω υπολογίσει εγώ πατώντας πάνω στην κάτοψη... έχω ιχνηλστήσει τις εξωτερικές παριές τοίχων στην περίμετρο και το μέσο αυτών μεταξύ των διαμερισμάτων/κλιμακοστασίου κλπ στο autocad)

 

β) Σε σχέση με τα παραπάνω σχέδια, η αποτύπωση που έκανα εγώ φέτος (με magenta, και με hatch τα διαμερίσματα) μου δείχνει τις εξής διαφορές, το διαμέρισμα 2 έχει βγει πιο έξω στο κλιμακοστάσιο (εκ κατασκευής), και το διαμέρισμα 1 έχει προεξοχή στον εξώστη (εκ κατασκευής και σε όλους τους ορόφους), συν τις άλλες μικροδιαφορές στο περίγραμμα... συν τα διαφορετικά έκρερ σε σχέση με την Ο.Α.

 

Εγώ θα κάνω αίτηση υπαγωγής και για τα 2 διαμερίσματα μαζί (ώντας προ του 1983) και στα φύλλα καταγραφής θα βάλω 1) διαφορετική διαμερισμάτωση, 2) κατ3/λοιπές διαφορές (για ανοίγματα και διαφ. σε εξώστες... δεν έχω αποφασίσει ακόμα... θα δω), και 3+4) τις διαφορές στα εμβαδά... Το ζήτημά μου είναι τι νούμερα θα βάλω στις Υπερ. Δόμησης.. 

 

πχ. θα βάλω, αν κάνω σύγκριση με τα εμβαδά που υπολόγισα της Ο.Α., για το διαμερ. 1 (102.68-89.74=12.94 μ2) και για το διαμερ. 2 τίποτα (αφού είναι μικρότερο)?

 

ή θα πρέπει να κάνω και μια σύκγριση με την σύσταση? ή θα πρέπει να αναφέρω το σύνολο του εμβαδού των διαμερισμάτων μαζί, και να κάνω σύγκριση με τα της Ο.Α. ή της σύστασης...

 

Στην εικόνα δείχνω τα περιγράμματα, καθώς και τα εμβαδά που έχω υπολογίσει

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, για την όποια βοήθειά σας.

Σπύρος.

photo.png

Edited by SpyrosM91
Link to comment
Share on other sites

@SpyrosM91 Για τη ρύθμιση των αυθαιρέτων συγκρίνουμε τα σχέδια της άδειας με την αποτύπωση.
Τα σχέδια της σύστασης δεν έχουν ρόλο στην τακτοποίηση, αλλά τα ελέγχουμε και αυτά γιατί αν αλλάξουν θα τροποποιηθεί η σύσταση.
α) Πρέπει να βρεις τα εγκεκριμένα σχέδια κατόψεων, γιατί αυτά που έχεις (εάν δεν είναι τα τελικά) δεν σε εξυπηρετούν.
β) Για να προσδιορίσεις τα τετραγωνικά της υπέρβασης δόμησης, συγκρίνεις για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία την άδεια με την αποτύπωση.
Δηλαδή, τα διαμερίσματα εξετάζονται ξεχωριστά.
Σε περίπτωση που η πραγματοποιημένη επιφάνεια είναι μικρότερη από την προβλεπόμενη, δεν υπάρχει αυθαιρεσία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

α) Τα εγκεκριμένα σχέδια έχω πάρει... από το αρχείο της πολεοδομίας... αυτό που εννοώ είναι ότι δεν μπηκε ο μηχανικός ποτέ στον κόπο να κάνει κάποια ενημέρωση της άδειας, για να βάλει μεσα τα πιο "καινούργια" (τα πιο κοντά στην πραγματικότητα θα έλεγα) αρχιτεκτονικά σχέδια... το τυπικό ελληνικό φαινόμενο...

β) Οκ λογικό, και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου... απλώς κολλάω μόνο λίγο στο γεγονός ότι "τυπικά" δεν υπήρχαν οριζόντιες ιδιοκτησίες στα σχέδια της Ο.Α... το σχέδιο (βλ. συννημένο) δεν λέει, όχι μόνο τετραγωνικά, αλλά ούτε π.χ. Διαμέρισμα Γ-1 ή Γ-2... αυτό μόνο μετέπειτα τεκμέρεται, από το όπως τα ονομάζει η σύσταση (ή οποία όμως, όπως προείπα δείχνει μεταξύ άλλων το Γ-1 να έχει πάρει το L.R. του Γ-2, και οι άλλες διαφορές με περιγράμματα, ερκερ, εξώστες, κλπ κλπ)... μόνο για το εντελώς τυπικό του θέματος δηλαδή... τέλως πάντων...

 

Επομένως βάζω, όπως έγραψα και πρίν, ένα Φ.Κ. για το διαμερ. Γ-1 Υ.Δ. 12.94 m2 ( = 102.68 m2 τα πραγματικά - 89.74 m2 τα μετρημένα από εμένα στο autocad της Ο.Α.), και για το διαμ. Γ-2, Φ.Κ. δεν βάζω (αφού είναι μικρότερο).... + το tick της διαφ. διαμερισμάτωσης, και το tick των λοιπών/ή κατ3.

Ευχαριστώ πολύ.

Screenshot 2022-03-24 184659.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.