Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

το  "2" χανει ενα μερος του απο τον κοινοχρηστο διαδρομο.

Αυτο θα τακτοποιηθει στο μελλον, δεν σε εμποδιζει το "μικροτερο"

 

Εκει που το "1" μπαινει στο "2"εχεις μεν "διαμερισματωση"

αλλα ο τιτλος σου  δεν την   δειχνει.

δλδ η διαμερισματωση ειναι η διαφορα μεταξυ αδειας και συστασης...

προφανως ομως η πραγματικοτητα να ειναι συμφωνη με την συσταση...

 

εσυ εχεις μεν  και αδεια και συσταση "σωστες"

αλλά εχεις διαφορα στην πραγματικη κατασταση.

 

Θα χρειαστει να μιλησεις με τον συμβ/φο για το εάν σε "καλυπτει" η διαμερισματωση

ή μηπως απαιτειται να γινει στη συνεχεια τροποποιηση συστασης

για να εχεις τιτλο στα χερια σου.

 

[το ιδιο προβλημα εχει και το "1", που μεγαλωσε και  αυτο,  χωρις να φαινεται πουθενα]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ αφελώς : το παραπάνω διαμέρισμα παίρνει βεβαίωση για μεταβίβαση χωρίς τακτοποίηση ? Υπερβάσεις μια φορά, δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

 πολυ σωστη ερωτηση

διοτι, το θεμα ειναι ακριβως αυτο το ερωτημα

 

Αν  μπορεις να δοσεις βεβαιωση  οτι

"ειναι συμφωνο με την αδεια και την συσταση

αλλα ειναι διαφορετικο στην πραγματικοτητα"??

 

Ομως,  η τακτοποιηση αφορα "αυθαιρεσιες", οι οποιες - στην περιπτωση αυτη-

τυπικα δεν υπαρχουν, αρα δεν εχεις να τακτοποιησεις τπτ  με βαση οσα οριζει ο νομος...

Τυπικα,  εδω,  δεν εχεις αυθαιρεσιες

Εχεις καταληψη ενος τμηματος  διαμερισματος απο ενα αλλο.

Αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια...ειναι αστικη διαφορα

 

Απλα, "πιανομαστε" απο την διαμερισματωση...μηπως δοθει μια εκ πλαγιου λυση

Γι αυτο και ειπα να ερωτηθει  ο συμβ/φος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

DIM335

Συνάδερφε να προσέξεις μήπως ένα τμήμα της εισχώρησης των 40 εκ , απορροφήθηκε στο φωταφωφό ,με αποτέλεσμα αυτός να έχει μικρότερες διαστάσεις.

Δηλ. να επαληθεύσεις αν οι διαστάσεις του φωταγωγού έχουν κατασκευαστεί όπως στην ΟΑ.

Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επανέρχομαι στο θέμα μου κατόπιν σημερινής ερώτησης της συμβολαιογραφου μου είπε να γράψω στην τεχνική έκθεση κάτι παρεμφερές που έγραψε παραπάνω ο Pavlos33

καθώς επίσης να αναγράψω 'οτι έχει γίνει εκ κατασκευης. Δεν πιστέυει ότι θα έχουμε θέμα στην μεταγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω σε τι "ωφελει"  ή τι προσθετει το "εκ κατασκευης"

 

Το "εκ κατασκευης" αναφερεται  στο 98/5

και δεν αφορα την δικη σου περιπτωση

διοτι   εσυ δεν εχεις επεκταση της ΟΙ σε κοινοχρηστα

αλλα το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι φιλοι ενα θεμα κι απο μενα που οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα αναλογο...

πολυκατοικια του 1972 εχει κατοψη στην πολεοδομια που δειχνει 2 διαμερισματα, ενω στην πραγματικοτητα (και σε σχεδιο απο συμβολαιογραφο αρχικης πωλησης του 1972) πραγματοποιηθηκαν 3. Υπερβαση στα μετρα (στο δικο μου) δεν υπαρχει. Τι κανω?

Διαμερισματωση και σχεδιαζω και τα τρια οπως ειναι σημερα ? (τα συμβολαια και των τριων εχουν την υλοποιηθεισα κατασταση), (συναινεση υπαρχει απ ολους)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η ΟΑ σου σου δείχνει δυο διαμερίσματα πχ 60 και 60.

Εσύ πας και βλέπεις το δικό σου 60, και το άλλο πχ να είναι 30 και 30?Χωρίς να πατάει κανένα ΚΧ?

 

ΥΓ: Αφού εσένα το δικό σου είναι εκεί που πρέπει και όσο πρέπει τα άλλα δυο τι σε ενδιαφέρουν???

Edited by sissy_arch
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η ΟΑ σου σου δείχνει δυο διαμερίσματα πχ 60 και 60.

Εσύ πας και βλέπεις το δικό σου 60, και το άλλο πχ να είναι 30 και 30?Χωρίς να πατάει κανένα ΚΧ?

 

ΥΓ: Αφού εσένα το δικό σου είναι εκεί που πρέπει και όσο πρέπει τα άλλα δυο τι σε ενδιαφέρουν???

 

σωστα

 

[+ 1]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

'Εχω μια βεβαίωση μηχανικού που με έχει λίγο προβληματίσει. Το διαμέρισμα είναι ελάχιστα μικρότερο στις διαστάσεις του αλλά μέσα στα ανεκτά όρια.

'Εχω 2 κύριους προβληματισμούς όμως :

Καταρχήν ο φωταγωγός της πολυκατοικίας είναι κατά τι μεγαλύτερος εις βάρος του διαμερίσματός μου (περίπου 8-10cm). Αυτό το δηλώνουμε? Ως διαμερισμάτωση ή αδιαφορούμε? 

Υπάρχουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις οι οποίες φαίνονται στην κάτοψη της σύστασης αλλά όχι σε αυτή της Πολεοδομίας. Συγκεκριμένα η κουζίνα έχει μεταφερθεί στη θέση της τουαλέτας και τουμπάλιν . Αν θέλαμε να το δηλώσουμε για να μην αναγράψουμε στη βεβαίωση πως υπάρχουν αυτές οι διαρρυθμίσεις μην τυχόν χαλάσει η μεταβίβαση πως θα το κάνατε? Και τι αμοιβή θα ζητάγατε για κάτι τέτοιο? Το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 50,00τ.μ. αλλά όλος ο όροφος περίπου 400,00τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.