Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

@dazisimo

Με βάση και τα παραπάνω που είπα, μπορείς να τακτοποιήσεις και να εκδόσεις βεβαίωση. Κατά την γνώμη μου εκεί σταματάει κι η δουλειά σου. Είναι δουλειά άλλης επιστήμης για το αν θα κάνει την διόρθωση της Ο.Ι. πριν την μεταβίβαση, την μεταγραφή στο Κτηματολόγιο κλπ.

Ας μην μπλέκουμε τις 2 επιστήμες κατά την γνώμη μου. Ναι στην συνεργασία, όχι στο μπλέξιμο των ρόλων

Συμφωνώ με @Alex99 δηλαδή

Edited by vk2626
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

vk2626

Οπότε και σου θέτω το ερώτημα, αν είχες κάτοψη ΟΙ ακριβώς όπως είναι στην πραγματικότητα, αλλά σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια η κατοικία-διαμέρισμα ήταν μικρότερο κατά 10τ.μ. θα έδινες βεβαίωση?  Αφού δεν υπάρχει υπέρβαση σύμφωνα με την κάτοψη της Ο.Ι. Προφανώς και όχι. Όποτε υπέρβαση δόμησης μόνο όταν υπάρχει υπέρβαση ΣΔ.

 

Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις το 2. που έχω γράψει με το παραπάνω.

Μπορείς να το δώσεις με ένα παράδειγμα, γιατι δεν καταλαβαίνω την διατύπωσή σου.

Πρέπει σε κάθε παράδειγμα να λέμε τρία πράγματα:

πως είναι στην ΟΑ

πως είναι στην ΣΟΙ αν υπάρχει και

πως στην πραγματικότητα.

 

 

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@karanus

Ισχυρίζεσαι ότι λαμβάνεις υπέρβαση δόμησης επειδή μεγαλώνει η Ο.Ι. σου. (ως προς οπουδήποτε, δεν με απασχολεί)

Οπότε αναρωτιέμαι με το ιδιο παραπάνω σκεπτικό σου, όταν δεν μεγαλώνει η Ο.Ι. σου συνεπάγεται ότι δεν έχεις κι υπέρβαση δόμησης?

 

Εν κατακλείδι αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι δεν σε ενδιαφέρει πως είναι στη ΣΟΙ. Είσαι μηχανικός και τακτοποιείς πολεοδομικά όχι συμβολαιογραφικά.

Μόνο για λόγους συνιδιοκτησίας και εξασφάλισης των απαραιτήτων συναινέσεων πρέπει να σε απασχολούν οι κατόψεις των Ο.Ι.  Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα απαντώντας στην (στον)  @dazisimo .

Το σχέδιο της ΟΑ ίδιο με της ΣΟΙ  (έτσι ετέθη το ερώτημα), αλλά στην πραγματικότητα το διαμέρισμα έχει εισέλθει κατά Χ τμ σε Κ/Χ.

Τότε κατά την γνώμη μου έχω ΥΔ .

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, karanus said:

Έγραψα απαντώντας στην (στον)  @dazisimo .

Το σχέδιο της ΟΑ ίδιο με της ΣΟΙ , αλλά στην πραγματικότητα το διαμέρισμα έχει εισέλθει κατά Χ τμ σε Κ/Χ.

Τότε κατά την γνώμη μου έχω ΥΔ .

Οκ το κατάλαβα τώρα. Διαφωνώ αλλά το κατάλαβα. Απλά απομονώνοντας τα γραφόμενά σου βγαίνει άλλο νόημα

On 1/8/2018 at 9:31 ΠΜ, karanus said:

2.Εαν η ΟΙ παίρνει τμ απο τον Κ/Χ τότε ΥΔ , διότι αυξάνουν τα όρια της ΟΙ

Οπότε πας με υπέρβαση όχι γιατί αυξήθηκε η Ο.Ι. αλλά γιατί αυξήθηκε το διαμέρισμα σε σχέση με την κάτοψη της αδείας.

Απλά κατά την γνώμη μου είναι κι αυτό μέσα στον ορισμό της διαφορετικής διαμερισμάτωσης του ορόφου. Αφού άλλαξε ένα διαμέρισμα σε σχεση με το πως απεικονιζόταν στην κάτοψη του ορόφου.Δεν υπάρχει καμιά υπέρβαση δόμησης, αφού και οι κοινόχρηστοι χώροι είναι εντός Σ.Δ.

 

Απλά με αφορμή αυτό που έγραψες ήθελα να απαντήσω στην άποψη που έχει ειπωθεί κατά καιρούς στο νήμα και στο φόρουμ ότι όταν έχω υπέρβαση της Ο.Ι. πάω με υπέρβαση δόμησης χώρων κλπ. Αναφέρω για τελευταία φορά λοιπόν ότι για μένα είναι παντελώς άσχετο ο τρόπος που απεικονίζεται μια Ο.Ι. στην σύσταση με τον τρόπο που θα τακτοποιήσω μια πολεοδομική παράβαση, ελέγχω αποκλειστικά τα εγκεκριμένα σχεδία της πολεοδομίας. Τα σχέδια της Σ.Ο.Ι. μόνο για λόγους απαίτησης συναίνεσης Και το κλείνω εδώ.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Και για το δεύτερο παράδειγμα που αναφέρεις:

Κι ακόμα ένα πιο απλό παράδειγμα. Το διαμέρισμα της αυτοψίας συμφωνεί απόλυτα με τις κατόψεις της οικοδομικής άδειας. Αλλά συμβολαιογραφικά το διαμέρισμα φαίνεται χωρισμένο σε 2. Δυο Ο.Ι. δηλαδή. Δεν δίνεις βεβαίωση?

Αν το διαμέρισμα σήμερα είναι χωρισμένο σε δύο διαμερίσματα με ΣΟΙ και είναι και στην πραγματικότητα έτσι  και οι διαστάσεις των δύο μαζί συμφωνούν με το αρχικό διαμέρισμα της ΟΑ , τότε:

έχω διαμερισμάτωση και δεν δίνω βεβαίωση πριν να τακτοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, karanus said:

Και για το δεύτερο παράδειγμα που αναφέρεις:

Κι ακόμα ένα πιο απλό παράδειγμα. Το διαμέρισμα της αυτοψίας συμφωνεί απόλυτα με τις κατόψεις της οικοδομικής άδειας. Αλλά συμβολαιογραφικά το διαμέρισμα φαίνεται χωρισμένο σε 2. Δυο Ο.Ι. δηλαδή. Δεν δίνεις βεβαίωση?

Αν το διαμέρισμα σήμερα είναι χωρισμένο σε δύο διαμερίσματα με ΣΟΙ και είναι και στην πραγματικότητα έτσι  και οι διαστάσεις των δύο μαζί συμφωνούν με το αρχικό διαμέρισμα της ΟΑ , τότε:

έχω διαμερισμάτωση και δεν δίνω βεβαίωση πριν να τακτοποιήσω.

 

Δεν είπα αυτό. Ενα ενιαίο διαμέρισμα στα σχέδια, ένα ενιαίο στην υφιστάμενη κατάσταση, 2 στα συμβόλαια. Αυτό είπα. Δηλαδή διαφορά υφιστάμενης κατάστασης με Σ.Ο.Ι. , αλλά σύμφωνα με οικοδομική άδεια.

Δίνεις βεβαίωση?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι , για να απαντήσω πρέπει να γνωρίζω όλο το ιστορικό.

Δηλ. είναι κάποιος που  σήμερα έχει έναν τίτλο που  αναφέρεται σε δύο ΟΙ , αλλά αυτός έχει ένα διαμέρισμα το οποίο συμφωνεί με την ΟΑ , στην οποία επίσης φαίνεται ένα.

Καλά αυτός όταν αγόραζε δεν διάβασε το συμβόλαιο;

Του πούλησαν δύο , αλλά πήρε ένα;;;

Κάτι δεν πάει καλά...

Προφανώς μεσολάβησαν διάφορα γκρέμισε - χτίσε...

Edited by karanus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να έκαναν κάτοψη για τη σύσταση διαφορετική από της άδειας, θέλοντας να έχουν συμβολαιογραφικά δυο διαμερίσματα, αλλά τελικά δεν την εφάρμοσαν ποτέ. Παλιές αμαρτίες όλα αυτά. Μάλλον θα είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης ή εντός της οικογένειας του το ακίνητο.

Τι βεβαίωση να δοθεί, όταν ο συμβολαιογράφος θα βλέπει στον τίτλο δυο ιδιοκτησίες και εμείς θα του λέμε ότι έχει μια ιδιοκτησία. Εδώ θέλει αλλαγή τίτλων (μονομερής τροποποίηση σύστασης αν οι Ο.Ι είναι στον ίδιο ιδιοκτήτη και αυτό επιτρέπεται να γίνει).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

vk2626

"Δεν είπα αυτό. Ενα ενιαίο διαμέρισμα στα σχέδια, ένα ενιαίο στην υφιστάμενη κατάσταση, 2 στα συμβόλαια. Αυτό είπα. Δηλαδή διαφορά υφιστάμενης κατάστασης με Σ.Ο.Ι. , αλλά σύμφωνα με οικοδομική άδεια.

Δίνεις βεβαίωση?

 Κατ' αρχας, η αδεια δεν ειναι τιτλος. Τιτλοςειναι το συμβολαιο και με βαση αυτο γινεται η μεταβιβαση [και ο ελεγχος νομιμοτητας]

Εχεις:

-αδεια για εναν χωρο

-συσταση για δυο, με νεα κατοψη που δειχνει μια μεσοτοιχια.  Εχεις και δυο ΚΑΕΚ και δξ πώς τα δηλωνει στο Ε9 ή στην ΔΕΗ ως προς τα τμ.....

Αρα εχεις μια διαμερισματωση και μια διανοιξη δευτερης εξωπορτας.

Σημερα λειπει η μεσοτοιχια και μαλλον και η εξωπορτα.[είτε υπηρχε ....ειτε δεν υπηρχε εξ αρχης]

Ο συμβολαιογραφος θα πουλησει "δυο" διαμερισματα  με βαση το συμβολαιο και την κατοψη της συστασης.

Το τι εκαναν "μετα" ειναι αλλη παραβαση.

Για μενα εχεις,  μια διαμερισματωση και μια καθαιρεση μεσοτοιχιας.

[φυσικα δεν μπορεις να δοσεις βεβαιωση που να βεβαιωνει "ανυπαρκτο " διαμερισμα.]

υγ1

συμφωνω με τον παυλο

υ2

συζητησε το με τον συμβ/φο...μηπως υπαρχει κατι που μας διαφευγει.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.