Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΟΚ - Βάση δεδομένων


Recommended Posts

Καλησπέρα 

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα 

Σκέφτομαι να αγοράσω τον Νέο οικοδομικό κανονισμό είτε μέσω της δομικής πληροφορικής είτε μέσω της win2. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο από τα δύο συμφέρει περισσότερο ή εαν προτείνετε και εσείς κάποια αντίστοιχη πλατφόρμα 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς προτείνω εγγραφή στην ιστοσελίδα "kodiko.gr", όπου υπάρχει όλη η Νομοθεσία, όχι μόνον τεχνική/πολεοδομική.

Ενημερώνεται διαρκώς σε ΚΑΘΕ αλλαγή.

Το κόστος ετήσιας συνδρομής είναι, αν δεν κάνω λάθος, 59€ + ΦΠΑ.

Την χρησιμοποιώ πάνω από δύο χρόνια και είμαι απολύτως ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το nomotelia.gr, αρκετά απλό στη χρήση του με όλες τις εγκυκλίους (πολύ βασικό) για κάθε άρθρο.

Είμαι γραμμένος και στο Kodiko.gr όπως είπε παραπάνω ο συνάδελφος.

Απλά το nomotelia ενημερώνεται πάρα πολύ γρήγορα όταν εκδίδεται κάτι -σχεδόν ταυτόχρονα,

το kodiko ενημερώνεται λίγο πιο αργά όμως έχει το καλό οτι βλέπεις τι καταργήθηκε και τι άλλαξε

με ένα τρόπο που κανεις άλλος δεν το κάνει.

Θα σε συμβούλευα ,επειδή δεν είναι "οικονομικό σπορ" να είσαι συνδρομήτης σε νομική

βάση δεδομένων, να ζητάς κάποιες μέρες ή ώρες test drive.

Ετσι θα δεις ποιο σου κάνει και ποιο όχι.

Νομίζω στο win2 δεν μου είχαν δώσει καθόλου δικαίωμα πρόσβασης να τεστάρω τη βάση τους και

στη δομική μου είχαν δώσει κάποιες ώρες αλλά μου φάνηκε λίγο μπερδεμένο.

Προσωπικές απόψεις και γούστα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, NabS said:

...

Σκέφτομαι να αγοράσω τον Νέο οικοδομικό κανονισμό ....

Μέχρι να τον αγοράσεις μπορείς να τον κατεβάσεις με την ενημέρωση του που φροντίζει ο συνάδερφος @kan62 από εδώ αν δεν το έχεις κάνει ακόμα....

Είναι και δωρεάν και μάλλον όλες οι Πολεοδομίες στην Ελλάδα αυτό έχουν στο συρτάρι τους.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, petros71 said:

Δες και το nomotelia.gr, αρκετά απλό στη χρήση του με όλες τις εγκυκλίους (πολύ βασικό) για κάθε άρθρο.

Είμαι γραμμένος και στο Kodiko.gr όπως είπε παραπάνω ο συνάδελφος.

Απλά το nomotelia ενημερώνεται πάρα πολύ γρήγορα όταν εκδίδεται κάτι -σχεδόν ταυτόχρονα,

το kodiko ενημερώνεται λίγο πιο αργά όμως έχει το καλό οτι βλέπεις τι καταργήθηκε και τι άλλαξε

με ένα τρόπο που κανεις άλλος δεν το κάνει.

Θα σε συμβούλευα ,επειδή δεν είναι "οικονομικό σπορ" να είσαι συνδρομήτης σε νομική

βάση δεδομένων, να ζητάς κάποιες μέρες ή ώρες test drive.

Ετσι θα δεις ποιο σου κάνει και ποιο όχι.

Νομίζω στο win2 δεν μου είχαν δώσει καθόλου δικαίωμα πρόσβασης να τεστάρω τη βάση τους και

στη δομική μου είχαν δώσει κάποιες ώρες αλλά μου φάνηκε λίγο μπερδεμένο.

Προσωπικές απόψεις και γούστα.

 

Ακριβώς η παράθεση όλης της εξέλιξης ενός Νόμου, κατ' άρθρο και παράγραφο, είναι που μου άρεσε στο kodiko.  Εδώ και λίγο καιρό στέλνουν ειδοποίηση αν υπάρχουν αλλαγές σε αποθηκεύμενους στα "αγαπημένα" Νόμους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια την Δομική και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πρόσφατα έγινε αλλαγή και στο σχεδιασμό της πρόσβασης μέσω διαδικτύου και έχει βελτιωθεί και σε αυτό το κομμάτι. Δυστυχώς το interface της έκδοσης για υπολογιστή είναι πλέον απαρχαιωμένο με ότι αυτό συνεπάγεται ενώ καμιά φορά βρίσκεις δύσκολα αυτό που θες. Επίσης για όσους είναι αρκετά παλιοί και είχαν και την έντυπη έκδοση, διαπιστώνω ότι κάποιες (αρκετά όμως) παλιές διατάξεις δεν υπάρχουν πλέον. Νομίζω πάντως ότι αν αυτό που ενδιαφέρει είναι ο όγκος της πληροφορίας, τότε η Δομική τουλάχιστον στο κομμάτι που αφορά τεχνική νομοθεσία έχει τα περισσότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

  Χωρις να κρινω  τα προαναφερθεντα  νομικα αρχεια,

υπενθυμιζω οτι το ΤΕΕ παρεχει  ειδικο προγραμμα συνδεσης με τη ΝΟΜΟΣ

https://web.tee.gr/eidisis/dorean-parochi-nomikis-pliroforisis-sta-meli-tou-tee-ke-stous-engegramenous-stis-technikes-eponimies/

 

τις καλησπερες μου σε ολους...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dimitris GM said:

  Χωρις να κρινω  τα προαναφερθεντα  νομικα αρχεια,

υπενθυμιζω οτι το ΤΕΕ παρεχει  ειδικο προγραμμα συνδεσης με τη ΝΟΜΟΣ

https://web.tee.gr/eidisis/dorean-parochi-nomikis-pliroforisis-sta-meli-tou-tee-ke-stous-engegramenous-stis-technikes-eponimies/

 

τις καλησπερες μου σε ολους...

Ναι, αλλά δεν θα το έλεγα εύχρηστο και, επίσης, δεν νομίζω να έχει απεριόριστη πρόσβαση κάποιος σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.