Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Για κυλικειο εντος κτηριων ισχυουν τα 8τμ..

Για αναψυκτηρια χωρις καθισματα που εξυπηρετουν περαστικους θες 15τμ...

Αν εχεις και παρασκευαστηριο θες και ανεξαρτητο χωρο 20τμ...

 

ΥΓ. Μπορεις να κανεις παγωτοπωλειο...Απαιτει 8τμ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα "αναψυκτήρια - καταστήματα" είναι αυτά που λες terry και απαιτούν 15 μ2 σύμφωνα με το άρθρο 42 παρ 5.γ. Αυτά που θέλουν 8 μ2 είναι τα "αναψυκτήρια περίπτερα" και θέλουν 8 μ2 σύμφωνα με την παρ. 5.α. του ιδίου άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλα για δες προυποθεσεις για αναψυκτηρια-περιπτερα...

 

Διαβαζω απο εντυπο που εχω απο το εδω Υγειονομικο.. (νομιζω ειναι αντιγραφη απο το ΦΕΚ)

 

"Ειναι μικρα καταστηματα τα οποια μπορουν να λειτουργουν σε λυομενες κατασκευες πανω σε μονιμη βαση απο μπετο......

Ειναι καταστηματα που λειτουργουν σε κεντικες πλατειες, οδικες αρτηριες.......και γενικα σε χωρους οποπυ παρατηρειται συγκεντρωση ή διελευση πολλων ατομων"

 

Δεν ξερω αν αυτο σε καλυπτει για να βγαλλεις αδεια λειτουργιας πχ σε ενα χωρο μονιμο 11τμ, τμημα κτηριου..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πως ερμηνεύει κανείς το "μπορούν να λειτουργούν σε λυόμενες....", αν το θεωρήσουν ότι είναι φωτογραφική διάταξη για τα γνωστά περίπτερα τότε μπορεί να του αρνηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μαλιστα

 

Καλησπερα,

εχω ενα ισογειο καταστημα 79μ² με αδεια καταστηματος και μια θεση σταθμευση. Θελω να βγαλω βεβαιωση κοινης χρησης για πιτσαρια. Τα ατομα ειναι κατω απο 50 οποτε δεν απαιτειται αλλαγη χρησης σε χωρο συναθροισης κοινου. Ομως στην πολαιοδομια επιμενουν οτι θα πρεπει να κανω αλλαγει χρησης διοτι αλλαζουν τα φορολογικα απο το κταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος. Ισχυει κατι τετοιο? και αν ναι πως προκυπτει η διαφορα αφου στα φορολογικα υπαρχει μια κατηγορια καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με τα φορολογικά

 

έχει να κάνει με διαφορετική χρήση

  • από Καταστημα
  • σε Καταστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

επίσης προφανώς θα κάνεις και εσωτερικές διαρρυθμίσεις, και θα προσθέσεις νεες εγκαταστάσεις (Wc , νεροχύτες, κλιματισμό, ταμπέλες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αν πχ μπει στον τιτλο

"ανεγερση ισογειου καταστηματος καφενειου"

"ανεγερση ισογειου κτηριου καταστηματος (καφενειο)"

 

Επειδη εγω γενικα αναφερω την χρηση, αλλα εχω δει πολλες εκδοχες στον τιτλο..

 

πχ "Ανεγερση ισογειου καφενειου (καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος)"

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει σημασία ο τρόπος γραφής αλλά να βγαίνει νόημα για το είδος του καταστήματος.Να γράψεις καφενείο και κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μαζί είναι μάλλον υπερβολή (όχι βέβαια λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.