Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Πολύ χρήσιμο αυτό και θεωρητικά με καλύπτει.

Στο άλλο ερώτημα, τελικά υποβάλλω αίτηση στην Πολεοδομία για Βεβαίωση Κύριας Χρήσης ή υποβάλλω τα σχέδια προς θεώρηση με κάποια άλλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΑΙ τελικά υπόβαλλε αίτηση στην Πολεοδομία για Βεβαίωση Κύριας Χρήσης με τα σχέδια και τον τρόπο που σου ανέφερα ήδη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θέλω να ανοίξω ένα κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφετέρια, αναψυκτήριο) με θέματα παρόμοια με αυτά που ρωτάει ο manost. Το κτήριο είναι άδειας του '78. Υπάρχει ισόγειο, πατάρι μικρότερο από το μισό του ισογείου με ύψος 2,30, και υπόγειο που δεν μπορεί να γίνει κύριας χρήσης λόγω ΣΔ.

 

Αν κατάλαβα καλά πριν δύο ποστς, για καταστήματα που είναι με τον ΓΟΚ του 73 και λειτούργησαν ως καταστήματα αποδεδειγμένα, δεν χρειάζεται έκδοση καινούριας άδειας; Το κατάστημα είναι επίσης κάτω των 70τ.μ..

 

Μου είπαν στο υγειονομικό ότι εφόσον το κατάστημα είναι με τον ΓΟΚ του '73, μπορεί να γίνει μέρος ή ολόκληρο το παρασκευαστήριο σε βοηθητικό χώρο του καταστήματος αρκεί να υπάρχει τεχνιτός φωτισμός και εξαερισμός. Το πατάρι λοιπον είναι νόμιμος (σχέδια) βοηθητικός χώρος, άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα να πάει εκεί το παρασκευαστήριο; Είναι μόνο θέμα του υγειονομικού εφόσον είναι νόμιμο και όχι παράνομο ή έχει λόγο και η πολεοδομία;

 

Και κάτι τελευταίο. Πάλι μου είπαν στο υγειονομικό ότι για καταστήματα κάτω των 50 καθισμάτων δεν χρειάζεται πυροσβεστική μελέτη. Αληθεύει;

Edited by georgemvg
Link to comment
Share on other sites

όχι!

μερικα τα κατάλαβες καλά αλλά δεν κατάλαβες πως εφαρμόζονται

 

επίσης στο υγειονομικό σου είπαν βλακείες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

ειμαι ιδιωτης νοικιαζω ενα καταστημα εμπορικο και θελω να το αλλαξω ειδος γιαυτο ενδιαφερομαι να ανοιξω ενα καταστημα που να πουλαει (take away) καφεδες,αφεψηματα,κρυα σαντουιτς, τοστ,σαλατες,αναψυκτικα,γαλατα.

 

1.Μπορω να το ανοιξω σαν αναψυκτηριο ή σαν καποια αλλη κατηγορια πχ σνακ-καφε?

2.Το καταστημα ειναι ισογειο 40 τμ και 15 τμ παταρι που βρισκεται ενα wc με νιπτηρα.Ειμαι υποχρεωμενος να κανω δευτερο wc αν δεν εχω τραπεζοκαθισματα παρα μονο ενα παγκο με 4-5 σκαμπω?

3.Αληθευει οτι η αδεια για να εγκριθει κανει περιπου 1,5-2 μηνες απο την αποπερατωση του εργου και ολο αυτο το διαστημα δεν μπορεις να το δουλεψεις?

 

Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα καθε αρχη και δυσκολη.Καταλαβαινετε.

 

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

για τα 1, 2 δεν μπορούμε να απαντήσουμε στον αέρα

 

3) θες 1-1,5-2 μήνα για την οικοδομική άδεια,

μετα κάνεις τις οικοδομικές εργασίες, ο χρόνος εξαρταται από την ποσότητα των εργασιών και τον χρόνο των παραγγελιών (ψυγεία κλπ)

στο μεταξυ παιρνεις: βεβαίωση κύριας χρήσς, βεβαίωση πυροσβεστικής

τέλος κάνεις αίτηση για έλεγχο και μέχρι που να έρθουν ζητάς μια προέγκριση που τη δίνουν σχεδόν αμέσως (τουλάχιστον στον Δ. Αθηναίων)

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Σε καταστήματα με απλά πυροσβεστικά μέσα δε θέλει ούτε μελέτη.Με μια δήλωση του ιδιοκτήτη στην πυροσβεστική ολα οκ.Χρειάζεται σίγουρα όμως μηχανικός ώστε να τα δει όλα αυτα και να πει τι ακριβώς πρέπει να γίνει.Μην καθυστερείτε λοιπόν.!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Το έχω ρωτήσει και αλλού αλλά επειδή δεν έλαβα σαφή απάντηση το θέτω και εδώ.

Πατάρι με ελεύθερο ύψος 2,20 που χρησιμοποιείται σαν χώρος κύριας χρήσης (κατάστημα):

1. Μπορεί να νομιμοιποιηθεί με τον 4014;

2. Εφόσον νομιμοποιείται μπορεί να πάρει από την πολεοδομία βεβαίωση κύριας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.