Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλασμένο (?) ρολόι


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα, 

Θα ήθελα τα φώτα σας για κάτι που με απασχολεί τον τελευταίο χρόνο. Είμαστε μία τριμελής οικογένεια που όπως όλοι τον περισσότερο χρόνο μας τον περνάμε εκτός σπιτιού. Έχω την εντύπωση ότι οι καταναλώσεις νερού τον τελευταίο χρόνο είναι ιδιαίτερα υψηλές, και αναφέρομαι στον τελευταίο διότι δεν έχω αρχείο για πιο πίσω για να είμαι 100% σίγουρος. 

Πιο συγκεκριμένα ανά τετράμηνο έχω 120+ κυβικά νερό κατανάλωση. Σύμφωνα πάντα με το ρολόι είναι ορθό το νούμερο άλλα μου φαίνετια υπερβολικό. Είναι ένα κυβικό μέτρο την ημέρα, υπάρχει τέτοια περίπτωση? Διαρροή δεν υπάρχει, αυτό το έχω τσεκάρει. 

Υπάρχει περίπτωση το ρολόι να μη δείχνει σωστά?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να κάνετε την κατανάλωση και να μην καταλαβαίνετε πόσο νερό χαλάτε, υπάρχει και η περίπτωση να έχετε υπόγεια διαροή. Πηγαίνετε σπίτι σας, κλείσετε όλες τις βρύσες, ότι τρέχει νερό και πηγαίνετε μετά στο ρολόι σας και κοιτάξετε το λίγα λεπτά να δείτε αν γυρίζει κάποια βελόνα. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Arche said:

υπάρχει περίπτωση να κάνετε την κατανάλωση και να μην καταλαβαίνετε πόσο νερό χαλάτε, υπάρχει και η περίπτωση να έχετε υπόγεια διαροή. Πηγαίνετε σπίτι σας, κλείσετε όλες τις βρύσες, ότι τρέχει νερό και πηγαίνετε μετά στο ρολόι σας και κοιτάξετε το λίγα λεπτά να δείτε αν γυρίζει κάποια βελόνα. 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το κομμάτι της διαρροής το έχω αποκλείσει διότι δε γυρίζει καθόλου το ρολόι όταν όλα είναι κλειστά στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι απλά 1 κυβικό ανά μέρα, αλλά πολλά κυβικά που έγιναν κάποιες μέρες. 4 μήνες είναι πολλές μέρες για να θυμόμαστε πάντα τι ακριβώς κάναμε με νερά.

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, gktpgeue said:

Ίσως δεν είναι απλά 1 κυβικό ανά μέρα, αλλά πολλά κυβικά που έγιναν κάποιες μέρες. 4 μήνες είναι πολλές μέρες για να θυμόμαστε πάντα τι ακριβώς κάναμε με νερά.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεκινήσει μία μίνι καταγραφή 4 ημερών ως τώρα και εκεί είναι. 

Το 1 κυβικό πάντως είναι υπερβολικό ως νούμερο, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, cmak said:

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεκινήσει μία μίνι καταγραφή 4 ημερών ως τώρα και εκεί είναι. 

Το 1 κυβικό πάντως είναι υπερβολικό ως νούμερο, έτσι δεν είναι?

Όχι απαραίτητα (ένα 1m3 στις 4 ημέρες, είναι 23 περίπου m3 στο τρίμηνο). Το σύνολο όμως (120m3) είναι πράγματι, ένας μεγάλος αριθμός.

Εμάς φανταστείτε (όλη μέρα κάποιος είναι σπίτι) για τετραμελή οικογένεια, με τακτική καθαριότητα κάθε εβδομάδα (βεράντες κ.λπ), σε διαμέρισμα 100m2, έρχεται κατανάλωση της τάξης των 34-35m3 το τρίμηνο.

Δείτε εδώ (ο τελευταίος είναι, 12ος 2023 - 3ος 2024) :

 

image.png.89c22ec02cfb6d759670eb6ccb8a79d8.pngimage.png.0fc9ade8095a44613f3a7bcf50f41307.png

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Όχι απαραίτητα (ένα 1m3 στις 4 ημέρες, είναι 23 περίπου m3 στο τρίμηνο). Το σύνολο όμως (120m3) είναι πράγματι, ένας μεγάλος αριθμός.

Εμάς φανταστείτε (όλη μέρα κάποιος είναι σπίτι) για τετραμελή οικογένεια, με τακτική καθαριότητα κάθε εβδομάδα (βεράντες κ.λπ), σε διαμέρισμα 100m2, έρχεται κατανάλωση της τάξης των 34-35m3 το τρίμηνο.

Δείτε εδώ (ο τελευταίος είναι, 12ος 2023 - 3ος 2024) :

 

image.png.89c22ec02cfb6d759670eb6ccb8a79d8.pngimage.png.0fc9ade8095a44613f3a7bcf50f41307.png

Ωχ, μαχαιριά στη καρδιά ήταν αυτή η κατανάλωση Johny lol. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αποκλείουμε και το ενδεχόμενο ανθρωπίνου λάθους.

Υπάρχουν υδρόμετρα που τα δέκατα τα έχουν αριθμητικά (συνήθως με κόκκινο και με εμφανή την υποδιαστολή, αλλά όχι απαραίτητα) αντί για δείκτες τύπου ρολογιού. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο υπάλληλος να σημειώνει λόγω άγνοιας τη 10πλάσια ποσότητα.

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο κλοπής. Κάντε έναν έλεγχο με κλειστές βρύσες όταν ποτίζεται/πλένεται ο κοινόχρηστος ακάλυπτος χώρος (ή όταν ποτίζει/πλένει κανένας γείτονας)

Τέλος μπορείτε να κάνετε μόνος σας μια δοκιμή αν πρόκειται για βλάβη. Τραβήξτε μερικούς ογκομετρημένους κουβάδες νερό και δείτε τι έχει γράψει το ρολόι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmak said:

...υπάρχει τέτοια περίπτωση? Διαρροή δεν υπάρχει, αυτό το έχω τσεκάρει. 

Υπάρχει περίπτωση το ρολόι να μη δείχνει σωστά?

για τα πάντα υπάρχει περίπτωση στην τελική.

Το τσέκ όλα κλειστά και το ρολόι να μη γυρίζει το έκανες.

Δεν έκανες όμως τσέκ αν το ρολόι έχει χαλάσει και μετράει λάθος. Χωρίς να είμαι σίγουρος για διαδικασίες και κόστος ενδεχόμενα μπορείς να το ζητήσεις να γίνει μέτρηση στο ρολόι σου από την ΕΥΔΑΠ.

Αν είσαι πολύ μερακλής και μπορείς να βρεις τρόπο μπορείς και συ να κάνεις μέτρηση. Χρειάζεσαι κάπου να έχεις μετρήσιμο όγκο νερού, να σημειώσεις θέση μέτρησης ρολόι και μετά μερικά κυβικά μετρημένα να δεις τι έγραψε το ρολόι.

 

Αν διαρροή δεν έχεις άν το ρολόι μετράει σωστά τότε κάποιος στην οικογένεια μπορεί να είναι υπνοβάτης και ξυπνάει τα βράδια και ανοίγει τους κρούνους ή κάποιος  σου κλέβει νερό 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, cmak said:

Ωχ, μαχαιριά στη καρδιά ήταν αυτή η κατανάλωση Johny lol. 

Αυτό που σας είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω όμως, είναι ο καλύτερος και ο πιο απλός τρόπος για να αποκλείσει κανείς το ζήτημα σωστής ή μη, καταγραφής του μετρητή.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.