Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Έχω ένα χρόνο ελεύθερος επαγγελματίας, μου αρέσει η δουλεία μου αλλα πιστεύω ότι δεν θα δουμε ποτέ τα λεφτά που είδαν οι μηχανικοί μια γενιά πίσω.... μήπως τζάμπα τα πτυχία ....τζάμπα τα έξοδα για σπουδές ? ....εργάτες σε εργοστάσιο μπορεί να είναι ποιο κερδοφορα δουλεια.......Μια επιδότηση πιστέψαμε οτι θα πάρουμε και αυτή εξανεμίστικε!!! ..... ΠΟΙΟΣ ΦΤΕΕΙ ΑΡΑΓΕ? .... ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΠΛΕ Η' ΠΡΑΣΙΝΟ!!!....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρωστάω τα πάγια έξοδα του γραφείου 2 μηνών.Περίπου 1000ευρώ. Δόσεις Απο υπολογιστή και εκτυπωτή με έναν φωτοαντιγραφικό. Περίπου 200 ευρώ. Χρωστάω το ΤΣΜΕΔΕ μου.

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;; ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ. Που είναι τα χρήματα του ΟΑΕΔ ΡΕ ΚΛΕΦΤΕΣ.

 

Δυστυχώς ακόμα δεν ξεκίνησα το επάγγελμα του μηχανικού και χρωστάω... Όχι Απο λάθη μου. Μπορεί ένα λάθος να έκανα. Που έμεινα Ελλάδα. Που στηρίζω την Ελλάδα. Δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδεματα συνάδελφοι.

 

ΒΟΉΘΕΙΑ........,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι:

 

Εγω ενα δικο μου ιδιοκτητο χωρο για να φτιαξω το γραφειο μου.

Ομως η εγγραφη μου στο τσμεδε δεν εχει γινει ακομη,θα γινει σε λιγο καιρο αφου γραφτω και στο ΤΕΕ σε λιγοτερο απο ενα μηνα και κατα συνεπεια η εναρξη στην αρμοδια δου δεν εχει γινει ωστε να καταθεσω αιτηση για το προγραμμα.

 

Μπορω να ανοιξω τωρα το γραφειο μου και μολις γινει η εγγραφη μου στο τσμεδε να κανω εναρξη κλπ και να εγκατασταθω και να κανω και αιτηση για το προγραμμα?

Η θα απορριφθει διοτι θα εχω το γραφειο ηδη?

 

Ειμαι νεος μηχανικος και δε μπορω να καθομαι και να περιμενω την εγγκριση για να αρχισω να το φτιαχνω.Δε μπορω να αρχισω να το φταιχνω και μετα με τα τιμολογια κλπ να παρω δοση?

Link to comment
Share on other sites

bill_arianos πρώτα γράφεσαι σε τεε κλπ κλπ, μετά κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ, μετά φτιάχνεις το γραφείο - μαζεύεις τα τιμολόγια και περιμένεις έγκριση από τον ΟΑΕΔ (κάποτε στο μακρινό μέλλον..) και μετά από αρκετό καιρό πάλι αρχίζεις και παίρνεις τις δόσεις..

σχετικά διάβασε στο http://www.oaed.gr/Pages/SN_858.pg

πρόσεχε να έχεις βέβαια όλα τα προαπαιτούμενα: χρόνος κτήσης πτυχίου, στρατός, όριο φορολογικής κλπ κλπ.

επίσης ένα θέμα είναι μήπως θα πρέπει να μπεις στο πρόγραμμα του 2010, αν έχει γίνει δεν ξέρω.. καλύτερα να πάρεις τηλ. τον ΟΑΕΔ, αν και του 2009 έχει παγώσει λένε και περιμένουμε νέα.. κάποτε στο άγνωστο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα του 2009 ακομα τρεχει.Αιτησεις δεχονται δηλαδη.

Αρα μπορω να ξεκινησω να το φτιαχνω απο τωρα,χωρις απαραιτητα να εχω μπει στο προγραμμα.

Θα το φτιαξω,θα κρατησω τα τιμολογια και θα τα παρουσιασω οταν ερθει η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

bill_arianos,τιμολόγια πρέπει να κόψεις μετά την έναρξη στην εφορία.Δεν νομίζω ότι έχεις ιδιαίτερους λόγους να βιάζεσαι..Το πρόγραμμα πηγαίνει πίσω

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη στην εφορία κ αίτηση στο πρόγραμμα μπορείς να κάνεις την ίδια μέρα. Από εκεί κ πέρα κόβεις τιμολόγια κ μετά παίρνεις την έγκριση. Χωρίς τιμολόγια δεν μπορείς να πάρεις έγκριση αφού τα 6000Ε έξοδα είναι στα δικαιολογητικά που απαιτούνται κατά τον πρώτο έλεγχο. Τώρα αν τα τιμολόγια κοπούν πριν την αίτηση το πυθανότερο είναι να μην μετράνε στα 6000Ε.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω εγω τι θα κανεις γιατι ημουν στην ιδια κατασταση bill.

θα παρεις το τσμεδε και θα τουσ πιεσεις να σε γραψουν ωστε να παρεις τη βεβαιωση μη οφειλης(αφου πληρωσεις βεβαια).

μονο με αυτη κανεις εναρξη. και μετα αιτηση οαεδ και τα υπολοιπα που γνωριζεις.

εαν εχεις γνωστο στο τσμεδε θα στο κανουν

αν οχι περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.