Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

μάλλον δεν χρειάζεται και τόσο πολύ άγχος, αλλά δεν είναι και λίγο να έχεις νοικιάσει γραφείο να έχεις δώσει τόσα λεφτά και να σε κόψουν...

 

και μετά τον πρώτο έλεγχο και ας υποθέσουμε οτι όλα είναι καλά, θα έρχονται για ελέγχους σε μεσοδιαστήματα ή θα ξαναέρθουν για την δόση του επομενου εξαμήνου;

εαν λείψω για ενα σχετικά μεγάλο διάστημα, 1-2 μήνες, και δεν με βρίσκουν θα υπάρχει πρόβλημα; έαν στη θέση μου είναι ο αδερφός μου, μηχανικός και αυτός, τοτε μπορούν να θεωρήσουν ότι το γραφείο είναι ανοιχτό και είναι όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το WC και μένα είναι εκτός γραφείου και δεν ενδιαφέρθηκαν, δε νομιζώ να έχεις πρόβλημα.

 

Για τον αδερφό που λές Spartan χειρότερο μου ακούγεται, ας πηγένει να βλέπει αν έχεις κανα ραβασάκι του τύπου "περάσαμε και δε σας βρήκαμε" αλλα αν τον βρούνε να δουλεύει όπως το σκέφτομαι δεν είναι καλό...

Link to comment
Share on other sites

μετά τον πρώτο έλεγχο, έρχονται και για άλλους ελέγχους σε κάθε εξάμηνο;

 

μια γνωστή μου που άνοιξε λογιστικό γραφείο, μετά τον πρώτο έλεγχο δεν την ξαναενόχλησαν,

ενας μηχανικός σε άλλη όμως πόλη, μου είπε οτι του έχουν έρθει 3 φόρες για έλεγχο,

έχει να κάνει με τον κάθε ΟΑΕΔ και πως λειτουργεί, ή ειναι διαφορετικά τα κριτηρια και οι έλεγχοι για τα προγράμματα των μηχανικών από ότι στους λογιστές π.χ.;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν επιτρέπεται καθώς το προγραμμα απαγορευει τις μισθωτες υπηρεσίες, όπως ωρομισθιος καθηγητής σε ιεκ και τει οπότε φαντάζομαι θα ισχύει ανάλογα και για την δευτεροβάθμια. Εγώ αναγκάστηκα να παραιτηθώ απο το ιεκ αλλά καλύτερα να ρωτήσεις, ή να κάνεις τα χαρτιά σου και αν σε πάρουν το βλέπεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήρθανε για έλεγχο την Δευτέρα. κανένα πρόβλημα , ήρεμα και ωραία σε λίγα λεπτά είχαμε τελειώσει. Και το γραφείο ο μου έχει κοινόχρηστο μπάνιο και χωλ με το διπλανό του πάτερα μου που είναι επίσης μηχανικός. Τώρα μου είπανε να πάω κάποια χαρτιά ακόμη για να γίνει τελικά η πληρωμή σε διάστημα ενός μήνα όπως το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να πώ, ότι με πήρανε από τον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι εγκρίνουν τη πρόταση μου και αύριο να πάω να κάνουμε τα διαδικαστικά. Ευχαριστώ, όσους με βοήθησαν με συμβουλές και πληροφορίες. Να είστε καλά!

Θέλω να ενημερώσω ότι πρόκειται για έναν αξιόπιστο θεσμό και αν σωθεί τελικά η Ελλάδα θα πρέπει να συνεχιστεί η ύπαρξη του γιατί είναι από τους λίγους που έχουν άμεση και ουσιαστική ανταποδοτικότητα στους πολίτες και ειδικά στους νέους που τόσο πολύ πλήττονται στις μέρες μας, κατά γενική ομολογία των μεγαλυτέρων.

Πληρωμές δικαιούχων Ποσό Επιχορήγησης

Το ποσό της επιχορήγησης για κάθε νέο ελεύθερο

επαγγελματία καθορίζεται στα 15.000,00 ευρώ. ...καταβάλλονται από

5.000,00 ευρώ στο τέλος κάθε εξαμήνου...

και αφού θα έχει πραγματοποιηθεί τουλάχιστον ένας

επιτόπιος έλεγχος κατά το ενδιάμεσο χρονικό διάστη−

μα..

Το έτος έχει δύο εξάμηνα, τα άλλα 5.000,00 ευρώ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος τον Ιανουαριο με έδρα την κατοικία μου, τώρα έκανα μεταβολή έδρας σε γραφείο.

Στον ΟΑΕΔ μου είπαν να δηλώσω στην αίτηση ως έναρξη δραστηριότητας στην αίτηση την αρχική που είχα κάνει τον Ιανουάριο, ενώ στον ενημερωτικό έντυπο λέει

"Δύνανται να ενταχθούν στο πρόγραμμα και όσοι έχουν προβεί σε έναρξη επιτηδεύματος από την 01/01/2008 και μετά, δηλώνοντας ως έδρα την οικία τους, με την προϋπόθεση ότι από την 02/01/2009 και μετά, έχουν προβεί σε πρώτη μεταβολή έδρας σε ανεξάρτητο επαγγελματικό χώρο. Ως ημερομηνία έναρξης θα θεωρείται η πρώτη μεταβολή."

 

Εδώ λέει ότι ως ημερομηνία έναρξης θα θεωρείται η πρώτη μεταβολή, δηλαδή η αλλαγή έδρας στο γραφείο. Ή μήπως αυτο ισχυεί μόνο στην περίπτωση που η έναρξη έγινε το προηγούμενο έτος και στο τρέχον έτος έγινε η μεταβολή έδρας;

 

Εαν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει ώστε να μπορέσω να στείλω την αίτηση,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.