Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

η ΑΠΥ που θεωρούμε έχει συνήθως κάποιο ιδιαίτερο μέγεθος, κάποιο νούμερο κωδικόπ.χ διπλοτυπό ή τριπλότυπο 207; To βιβλίο εσόδων εξοδων;

σφραγίζουμε όλα τα φύλλα πρίν πάμε στόν έφορα, και τα δύο ή τρία με το ίδιο αριθμό;

πόσα φύλα είναι συνήθως;

μπορεί ο έφορας να μην τα σφραγίσει όλα; γιατί;

---

κάποια απάντηση παιδιά; επίσης μπόρει ίδια μέρα να χρεώσούν σε κάποιο υπαλληλο την έναρξη , να γινει , και να γίνει και η θεώρηση ΑΠΥ;

---

τιποτα για το προηγούμενο post;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σφραγίζεις μόνο το μπλοκ ΑΠΥ όλες τις σελίδες

δεν έχει σημασία αν ειναι 2πλοτυπο ή 3πλοτυπο

 

το δικό μου είναι μαρκα "τυποτραστ νο 240" 2πλοτυπο και ήδη αριθμιμένο για 50 φυλλα

 

για ρίξε μια ματιά και εδω:

http://www.mechpedia.gr/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CF%83%CF%8C%CE%B4%CF%89%CE%BD_-_%CE%95%CE%BE%CF%8C%CE%B4%CF%89%CE%BD

http://www.mechpedia.gr/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Book_income_outcome.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα έναρξη, με διάφορα μικροπροβλήματα. Οταν πήγα σπίτι είδα ότι στην βεβαίωση της έναρξης εργαιών φπ στο σημείο πού γράφει επιμελητήριο σύλλογος γράψανε σωστά τον ΑΡ. ΕΓΓΡΑΦΗΣ (τούς πήγα βεβαίωση από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ όπου αναγραφόταν ο αρ.εγγραφής 2020/00/***** και ημερομηνία εγγραφής 10/4/2000 ένώ την βεβαίωση την είχα πάρει από το τεε 10/6/2011) ενω ημερομηνία έγγραφής βάλανε 10/6/2011 δηλαδη το πότε εκδόθηκε η βεβαίωση αντι για 2000.

Αυτό είναι καθαρά λάθος τού υπαλλήλου πού δεν ήξερε να διαβάσει μιά βεβαίωση.Επειδή με κούρασαν πολύ να το απαρατήσω έτσι; θα έχω κάπου πρόβλημα σε καμιά υπηρεσία ή κάποιο πρόγραμμα;ζητάνε κάπου έναρξη;

Θα μπορούσα αν κάπου(δεν ξέρω πού) χρειάζεται copy έναρξης στην φωτοτυπία να μήν έχω καθόλου την ημερομηνια και άμα την ζητούν να παίρνω βεβαίωση πό το ΤΕΕ

 

μήπως γνωρίζει κανείς για αυτό πού ρωτώ, αλλιώς πρέπει να τρέχω πάλι εφορία πρωί

 

παιδιά μια απάντηση στο post 95;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έγραψαν λάθος την ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ όταν έκανα έναρξη. (Στην εφορία γράψανε μεταγενέστερη ημερομηνία από την πραγματική). Ο λογιστής όμως που ρώτησα μου είπε οτι δεν είναι κάτι σημαντικό και δε θα έχω κάποιο πρόβλημα, εξάλλου έχω την βεβαίωση από το ΤΕΕ που δείχνει πότε γράφτηκα. Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσουμε δηλαδή; Σε άλλους δεν γράφουν καν επιμελητήριο η ακόμα και λάθος επιμελητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Σου κοστίζει κάτι να το διορθώσεις;

 

Μεθάυριο μπορεί να ζητάς επιδότηση και να πέσει το μάτι πάνω στο λάθος και να τρέχεις και να μη φτάνεις.

 

Ο λογιστής ούτε που θα θυμάται τι σου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω καθόλου να πάω αυτές τις μέρες.. Αν πάω μετά από κανένα μήνα π.χ και τους πω " να ξέρετε, πριν 2 μήνες που είχα κάνει έναρξη είχε γίνει αυτό το λαθάκι..." θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Δεν πιστεύω να πληρώσω κανά πρόστιμο για δικό τους λάθος!!

Σε επιδότηση κλπ δεν ελπίζω καθόλου...

Υπάρχει κάποια άλλη "συνέπεια" του λάθους της ημερομηνίας για την οποία πρέπει να ανησυχώ εγώ και ο από πάνω συνάδελφος που έχει το ίδιο πρόβλημα;

 

Α ναι, τώρα θυμήθηκα οτι και το επάγγελμα το είχαν καταχωρήσει "Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος", λόγω ταύτισης δικαιωμάτων αυτό σίγουρα δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εώ πήγα πρωι-πρωι στο λογιστή και μού είπε μην κάνουμε κάν το κόπο είναι ανευ σημασίας, η ημερομηνία εναρξης έχει σημασία. ισχυει;

επίσης σκέφτηκα όποτε μού ζητούν φωτοτυπία της έναρξης να δίνω χωρίς να γράφει την ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ και άν κάποια υπηρεσία την ζητήσει θα πάρω βεβαίωση απο το ΤΕΕ.

Σε θέματα ασφάλισης - συντάξεων δεν παίζει κάποιο ρόλο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.