Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

1.τελικά ποιά στοιχεία γιά σφράγισμα πρέπει να έχεις μαζί ;

2.έχω ψιλομπερδευτεί με διάφορα πού έχω διαβάσει κυρίως με το τιμολόγιο αν πρέπει να είναι θεωρημένο ή αθεώρητο ή αν μπορείς να έχεις και τα δύο

3.αν έχω δηλώσει καδ 71120000 και 43200000 μήπως πάρω και κανένα φωτοβολταικό με τα υλικά τι πρεπει να έχω θεωρήσει;

 

κάποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σου πω, ξεκίνα με τα του μηχανολόγου και όταν σου τυχει κάνεις και τα φωτοβολταϊκά

 

το μπλοκ των ΑΠΥ θες και το βιβλίο εσόδων-εξόδων

αυτά στα θεωρούνε στην τελευταια σελίδα και στα "τρυπούν"

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τιμολογιο εννοεις ΤΠΥ ή Τιμολογιο Πωληση? Το ΤΠΥ ειναι θεωρημενο το αλλο οχι. Βεβαια στο τιμολογιο πωλησεις εχεις θεωρημενο το Δ.Α.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να θεωρήσω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών τώρα; που χρειάζεται; και αν θεωρήσω δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και τιμολ.πωλησης καποτε αν χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα εχεις μπερδέψει. Αν κανείς δουλειά σε ιδιώτη θέλεις ΑΠΥ που ειναι θεωρημένη. Αν κάνεις σε επαγγελματία θες ΤΠΥ επίσης θεωρημένο. Αν αγοράσεις εσυ τα υλικά στο όνομα σου και τα πουλήσεις στον πελάτη θέλεις Τιμολόγιο Πώλησης η Απόδειξη Πώλησης για ιδιώτες. Αυτό σε γενικές γραμμές.

Το μονό στοιχείο που ειναι αθεώρητο ειναι το Τιμολόγιο Πώλησης αλλα συνοδεύεται με θεωρημένο Δ.Α.

Αν λοιπόν εσυ δηλώσεις ΚΑΔ και για εμπόριο (χονδρικό ή λιανικό) θα βγάλεις και τιμολόγιο ή απόδειξη όπως σου περιγράφω παραπάνω.

Τι δουλειά έχεις να κάνεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν εσυ δηλώσεις ΚΑΔ και για εμπόριο (χονδρικό ή λιανικό) θα βγάλεις και τιμολόγιο ή απόδειξη όπως σου περιγράφω παραπάνω.

Τι δουλειά έχεις να κάνεις ακριβώς?

 

 

τι σημαίνει <<θα βγάλεις και τιμολόγιο ή απόδειξη>>; αφού είπες πώς αυτό θα είναι αθεώρητο.

αρα το ΤΠΥ το θεωρώ από τώρα και ας μην το χρησιμοποιήσω αφού μπορεί και κάποιος επαγγελματίας πελάτης να εμφανιστει.

σκοπός να κάνω διάφορες μελέτες κυρίως γιά ιδιώτη αλλά θέλω αν εμφανιστει κάτι με φωτοβολταικά (καμιά στεγη) να μπορώ να την πάρω.

Τότε αν θέλω να την πάρω και δεν θέλω να βάλω καδ εμπορίας τι καδ πρέπει να βάλω;

3.η ΑΠΥ και το δελτίο ΔΠΥ είναι το ιδιο πράγμα;

.1.μπορώ να δηλώσω ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις σαν δευτερευουσα και να αγορασω τα υλικά στο ονομά μου με παράδοση στην διεύθυνση του έργου και απλώς εγώ να κόψω ΑΠΥ π.χ 1 φωτοβολταικό 9KW μετά τών υλικών .;

(έτσι μού είπε κάποιος ότι το κάνει)

2.ή πρέπει να τα κόβω στο όνομα του πελάτη (και άρα ο πελάτης θα δεί πόσο τα αγόρασα ή δεν θα του τα δώσω τα παραστατικά;) και εγώ να του κόψω ΑΠΥ σκέτη;

Link to comment
Share on other sites

1ον καλό θα ήταν για ολα αυτα να πιάσεις ενα λογιστή να σου δώσει οδηγίες.

 

Το τιμολόγιο ειναι αθεώρητο αλλα συνοδεύεται απο θεωρημένο Δ.Α. είτε δικό σου που έχεις θεωρήσει στην εφορία είτε του προμηθευτή. Η απόδειξη είναι βάση αρχής θεωρημένη αφού πρέπει να εχεις ταμειακή. Τώρα αν βρεις τρόπο να πουλάς σε ιδιώτη χωρίς να έχεις εσυ την ταμειακή αρα να μην εχεις δηλώσει ΚΑΔ λιανικού τοτε θα λυσεις και τα δικά μου χεριά. Επομένως δε μπορώ να σου απαντήσω στο 1 που ρωτάς. Για να κόψεις πάντως όπως λες μια ΑΠΥ μετά των υλικών πρέπει τα υλικά σου να ειναι μέχρι το 1/3 της τιμής του συνόλου.Αρα λέω οχι.

Αν τα κόψεις στο όνομα του πελάτη τοτε πρέπει να πάρει και τα παραστατικά οπότε το έχασες.

 

Γενικά γιατί έχεις χαθεί... Αν δεν έχεις "μαγαζί" τοτε δε μπορείς να πουλήσεις σε ιδιώτη έκτος και αν υπάρχει παράθυρο που δεν εχω βρει ακόμα.

Σε επαγγελματία ειναι εύκολο. Το χονδρικό ειναι απλό. Θεωρείς Δ.Α. και παίρνεις και ενα Τιμολόγιο και είσαι ΟΚ.

 

Για ΑΠΥ και ΤΠΥ (ξεχνα το ΔΠΥ οπως λεγόταν παλιά) δηλώνεις ΚΑΔ που σε ενδιαφέρει και τα θεωρείς.

Link to comment
Share on other sites

η σφραγίδα (όχι η 3Χ8-)) η απλή για την εφορία είναι συνήθως αυτόματη ή ξυλινη;

τηλέφωνο βάζετε και κινητό ή συνήθως σταθερό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.