Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Θα εκτιμούσα μια απαντηση απο οποιον γνωριζει

Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Που θα απευθυνθω για να μαθω τι χρειαζομε για να κανω εναρξη και να παρω σφραγιδα κτλ με πτυχιο Π. Δομικων Εργων (νομαρχια; εετεμ;) Μπορω να κανω εναρξη ωντας ασφαλισμενος στον ΟΓΑ;

 

Και επειδη ημουν μερακλης (τρομαρα μου) και εχω και Πολιτκου Μηχανικου ΔΙπλωμα εξωτερικο αναγνωρισμενο απο ΔΟΑΤΑΠ: Μπορω να δωσω εξετασεις στο ΤΕΕ αλλα να μην προχωρησω περα απο αυτο; δηλαδη να μην κανω εναρξη και να μην πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ; Η παει αυτομάτως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και επειδη ημουν μερακλης (τρομαρα μου) και εχω και Πολιτκου Μηχανικου ΔΙπλωμα εξωτερικο αναγνωρισμενο απο ΔΟΑΤΑΠ: Μπορω να δωσω εξετασεις στο ΤΕΕ αλλα να μην προχωρησω περα απο αυτο; δηλαδη να μην κανω εναρξη και να μην πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ; Η παει αυτομάτως;

 

Όχι μερακλή μου! Ξέχασέ το! Επιτυχία στις εξετάσεις του ΤΕΕ, σημαίνει αυτοστιγμή ισόβια δεσμά και με το ΤΣΜΕΔΕ. Ξεχνάς και ΟΓΑ και ΟΑΕΕ και τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μερακλή μου! Ξέχασέ το! Επιτυχία στις εξετάσεις του ΤΕΕ, σημαίνει αυτοστιγμή ισόβια δεσμά και με το ΤΣΜΕΔΕ. Ξεχνάς και ΟΓΑ και ΟΑΕΕ και τα πάντα...

 

Ωραια πραματα.......και αν εγω αποφασισω να χρησιμοποιησω το πτυχιο του τει για αρχη (ωστε να γλιτωσω τα των εισφορων του ΤΣΜΕΔΕ) γνωριζει καποιος να μου πει, εαν ειμαι ασφαλισμενος στο ΟΓΑ αν μπορω να παρω σφραγιδα και να κανω εναρξη η πρεπει 100% να παω στον ΟΑΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Απαλλάσονται της υποχρέωσης εγγραφής στον ΟΑΕΕ ελ. επαγγελματίες με έδρα σε οικισμούς με πληθυσμό <500 (νομίζω) κατοίκων και μπορούν να εγγραφούν στον ΟΓΑ υπό όρους. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πριν 1-2 χρόνια. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα και αν ισχύει ειδικά για μηχανικούς. Αν δεν έχεις έδρα σε μικρό οικισμό, το ξεχνάς ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Απαλλάσονται της υποχρέωσης εγγραφής στον ΟΑΕΕ ελ. επαγγελματίες με έδρα σε οικισμούς με πληθυσμό <500 (νομίζω) κατοίκων και μπορούν να εγγραφούν στον ΟΓΑ υπό όρους. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πριν 1-2 χρόνια. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα και αν ισχύει ειδικά για μηχανικούς. Αν δεν έχεις έδρα σε μικρό οικισμό, το ξεχνάς ούτως ή άλλως.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το αμεσο της απαντησης σου.....

Link to comment
Share on other sites

...Από την άλλη πολύ καλύτερο το ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ από αυτά που ανέφερες..

Πάντως αφού είσαι διπλωματούχως ΠΜ γιατί δεν το κάνεις χρήση δεν το καταλαβαίνω. Είναι σαν να έχεις στο γκαράζ μιά Μ3 και ένα lada και να κυκλοφορείς πάντα με το δεύτερο...Τα λεφτά που έδωσες στο εξωτερικό τσάμπα και βερεσε?

Link to comment
Share on other sites

...Από την άλλη πολύ καλύτερο το ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ από αυτά που ανέφερες..

Πάντως αφού είσαι διπλωματούχως ΠΜ γιατί δεν το κάνεις χρήση δεν το καταλαβαίνω. Είναι σαν να έχεις στο γκαράζ μιά Μ3 και ένα lada και να κυκλοφορείς πάντα με το δεύτερο...Τα λεφτά που έδωσες στο εξωτερικό τσάμπα και βερεσε?

 

ειναι ακριβως οπως τα λες....(ασχετα που τα λεφτα που δινουμε για την δωρεαν εκπευδευση στην ελλαδιτσα μας ειναι ποιο πολλα οταν παμε σε αλλη πολη)

απλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και η Μ3 θελει πολυ βενζινη (ΤΣΜΕΔΕ) ενω το Lada (ΟΓΑ) χρειαζετε για ολο το χρονο οσο η Μ3 το διμηνο....λεω να ξεκινισηω ετσι για τωρα ισα ισα να εχω τη σφραγιδα δλδ.....ασε που προσπαθω να φυγω εξω οποτε δεν με πολυ καει το "καλο" ΤΣΜΕΔΕ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα σε ολους,

 

Ειμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικος και Μηχανικος Η/Υ γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ εδω και 4 χρονια.

 

Μου προσφεραν συνεργασια απο εταιρια που εμπορευεται ταμειακες μηχανες και αναλωσιμα για αυτες σαν εξωτερικος συνεργατης τους αλλα θελουν να τουυν να κοβω δελτιο παροχης υπηρεσιων και εγω να παιρνω ποσοστο επι των πωλησεων.

 

Βιβλια στην εφορια δεν εχω , ΤΣΜΕΔΕ εχω να το πληρωσω 2 εξαμηνα γιατι δεν εχω λεφτα το θεμα ειναι οτι ακουγεται ενδιαφερον ή παραπνω συνεργασια απλα θελω να ξερω αν θα πληρωνω τιποτα εαν ανοιξω επιχειρηση στο ονομα μου και γενικα εαν συμφερει αυτη την περιοδο να κανω τετοια ανοιγματα

 

 

Ευχαριστω

Edited by daras
Link to comment
Share on other sites

..... και εγω να παιρνω ποσοστο επι των πωλησεων .....

Για τι ποσό μιλάμε; 50€/τεμαχιο; 500€/έτος;

 

Να κόψουν τις αηδίες και άμα είναι έτσι να σε πληρώνουν 'μαύρα'.

 

Ο λογιστής κοστίζει 500€/ έτος και το τέλος επιτηδεύματος άλλα 500€/έτος.

Επίσης για να ανοίξεις βιβλία πρέπει να έχεις ήδη πληρώσει τις ασφαλιστικές σου εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.