Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Καλησπέρα σας... ενδιαφέρομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος με έδρα το σπίτι μου. Το σπίτι ωστόσο το ενοικιάζουμε και δεδομένου ότι στο συμφωνητικό δεν υφίσταται όρος υπεκμίσθωσης, πως μπορώ να δηλώσω το σπίτι μου ως έδρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bajohn έχω την εντύπωση ότι αρκεί μία υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου επιτρέπει να έχεις επαγγελματική έδρα στην κατοικία που σου νοικιάζει. Ρώτα όμως στην ΔΟΥ σου για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γνώριζαν και όσοι ρώτησα, αλλά στην ΔΟΥ είπαν άλλα... Είχα ετοιμάσει μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δίνει στον πατέρα μου το δικαίωμα να υπεκμισθώσει σε μένα χώρο 10 τ.μ για επαγγελματική στεγή για όσο ισχύει και το μισθωτήριο. Επίσης είχα ετοιμάσει κ ένα συμφωνητικό μεταξύ εμου και του πατέρα μου, ότι μου το παραχωρεί με το ελάχιστο προβλεπόμενο ενοίκιο..

 

Ε στην εφορία δεν τους άρεσε και μου ζήτησε νέο συμφωνητικό που να προβλέπει υπεκμίσθωση. Το αστείο ήταν όταν μας είπε ότι για το νέο συμφωνητικό χρειάζεται και ΠΕΑ. Τι να πει κανείς... Ουσιαστικά πρόκειται για ανανέωση συμφωνητικού σε σπίτι 76 τ.μ με τροποποίηση ενός όρου που από όσο γνωρίζω δεν απαιτείται ΠΕΑ εφόσον πρόκειται για ανανέωση συμβολαίου.. ε αυτός το θεωρούσε νέα μίσθωση... ότι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θελω 2 ερωτησεις να κανω

 

το βιβλιο εσοδων-εξοδων πρεπει να εχει φπα η οχι?

 

εαν κανω εναρξη τον μαιο του 2012 θα εχω απαλλαγη τα 5 πρωτα χρονια απο το 500 συμφωνα με αυτο.?

 

Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

επιπλεον ποιο κωδικο πρεπει να βαλω στο Μ2 για μηχανικους?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ε στην εφορία δεν τους άρεσε και μου ζήτησε νέο συμφωνητικό που να προβλέπει υπεκμίσθωση. Το αστείο ήταν όταν μας είπε ότι για το νέο συμφωνητικό χρειάζεται και ΠΕΑ. Τι να πει κανείς... Ουσιαστικά πρόκειται για ανανέωση συμφωνητικού σε σπίτι 76 τ.μ με τροποποίηση ενός όρου που από όσο γνωρίζω δεν απαιτείται ΠΕΑ εφόσον πρόκειται για ανανέωση συμβολαίου.. ε αυτός το θεωρούσε νέα μίσθωση... ότι ναναι

 

Οτι να νε πραγματικά, τι έκανες τελικά με αυτό το θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα που πήγα προετοιμασμένος με την εγκύκλιο (αναφέρει ότι ανανέωση θεωρείται εφόσον παραμένει ο ίδιος μισθωτής και τα ίδια τετραγωνικά και ας αλλάξει κάποιος όρος όπως το ποσό, ενώ αντίστοιχα σε αλλαγή προσώπου ή τετραγωνικών θεωρείται νέα) να του πω ότι δεν ισχύει αυτό, μου έκανε τον Κινέζο. Ότι δε μου είπε έτσι και ότι δεν χρειάζεται.. Μάλλον δεν είχε ξυπνήσει καλά την πρώτη μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με την έναρξη επαγγέλματος. Πρόκειται να εργαστώ σε μια εταιρεία αυτοματισμών με δελτίο παροχής υπηρεσιών.Έχω ακούσει ότι στην εφορία μπορεί να γίνει έναρξη σε κατηγορίες μελετητή ή κατασκευαστή.Ισχύει; Εγώ που θα ασχοληθώ κατά βάση με σχεδιασμό και μελέτη πρέπει να κάνω σ'αυτή την κατηγορία; Πρέπει να γραφώ στα μητρώα μελετητών του νομού; Αλλάζει το φορολογικό καθεστώς από αυτή την κίνηση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ,όπως τα λες, ότι θα παρέχεις υπηρεσίες σε αυτήν την εταιρία.Οπότε μια έναρξη εργασιών χρειάζεσαι , ένα μπλοκάκι ΑΠΥ (ισως και ΤιμολόγοΠΥ) να τους κόβεις αποδείξεις και είσαι οκ.Διαλέγεις τους κωδικούς εργασιών (ΚΑΔ) για την έναρξη σου ,να σου καλύπτουν διάφορα είδη εργασιών που μπορεί να σου προκύψουν στο μέλλον και καθάρισες.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, δεν χρειάζεται να γραφτείς σε κάποιο μητρώο όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα. Μόνο έναρξη στην εφορία, όπως λέει και ο Μανώλης. Φαντάζομαι έναρξη θα κάνεις σαν μηχανικός οπότε μην το μπερδεύεις με τις κατασκευές. Κατασκευές θα έκανες εφόσον είχες μια εταιρεία που έφτιαχνες πράγματα. Εσύ υπάλληλος ουσιαστικά θα είσαι. Ακόμα και σε κατασκευαστική εταιρεία να έκανες μελέτες, εσύ δεν κάνεις κατασκευές. Η εταιρεία κάνει. Νομίζω έτσι πάει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα κανω εναρξη στην εφορια σαν ελευθερος επαγγελματιας.

εχω 2 ερωτησεις

1, στην εταιρεια θα δουλεψω σαν προγραμματιστης Η/Υ. Τι κωδικούς εργασιών (ΚΑΔ) θα πρεπει να βαλω για την έναρξη.

2. για επαγγελματικα εξοδα, οταν βαζω βενζινη στο αυτοκινητο που θα το χρησιμοποιω για επαγγελματικο σκοπο θα ζηταω απλη αποδειξη ή τιμολογιο ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.