Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω να κάνω ακόμη έναρξη επαγγέλματος προκειμένου να μπω στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ του χρόνου για τους ελεύθερους επαγγελματίες (δεν έχω κάνει ακόμη στρατιωτικό).

 

Το θέμα είναι ότι μου έτυχε μια μικρή δουλίτσα,μια νομιμοποίηση μικρού σταύβλου και ερωτώ :

 

Μπορώ να υπογράψω ένα διάγραμμα κάλυψης ή ένα τοπογραφικό χωρίς να έχω κάνει έναρξη?

Φαίνεται κάπου αυτό ? Θα έχω πρόβλημα με την εφορία ? Για σταύβλους δεν μπλέκεται η πολεοδομία πουθενά από όσο ξέρω, δηλαδη δεν θα έχω κάπου κατάθεση αμοιβής κτλ...

 

Παρακαλώ κάποιος που ξέρει ασ απαντήσει ! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι Π.Μ. υποθέτω ότι έχεις γραφτεί στο ΤΕΕ... Άρα να το υπογράψεις μπορείς...Να πληρωθείς γι' αυτό δεν γίνεται...πρέπει να κόψεις απόδειξη...χωρίς έναρξη εργασιών δεν έχεις θεωρημένο μπλοκ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ΤΕΕ έχω εγγραφεί.

 

Μπορώ να βάλω κάποιον φίλο/γνωστό να κόψει ΑΠΥ αυτός και τα χρήματα να τα πάρω εγώ ?

Γενικά είναι νόμιμο αυτό έτσι ?

 

Από την άλλη μήπως πρέπει όποιος υπογράφει σχέδια/τεχνική έκθεση να κόβει και την αντίστοιχη ΑΠΥ ?

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν λέμε "υπογραφή", εννοούμε "σφραγίδα+υπογραφή"...σφραγίδα αποκλείεται να έχεις...

 

2. Απαντάς μόνος...Προφανώς, αυτός που υπογράφει κόβει και την απόδειξη!!!

 

3. Κοίταξε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας...Αν θες να κάνεις δουλειές, και να πληρώνεσαι γι' αυτές, πρέπει να κάνεις "έναρξη εργασιών" στην εφορία...δε γίνεται αλλιώς.

 

4. Μικρή δουλίτσα...μεγάλη κουβέντα...Όλες, μα όλες τις δουλειές πρέπει να τις αντιμετωπίζεις με την ίδια σοβαρότητα. Όταν λέμε "υπογράφω" ή "δικαίωμα υπογραφής" δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...Πέρα από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις...Και μπορείς πολύ εύκολα να βρεις τον μπελά σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι γίνεται στην περίπτωση που πήρα μόλις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απο το ΤΕΕ και μου έρθουν παράλληλα οι πρώτες εισφορές για το ΤΣΜΕΔΕ; Πως θα κάνω έναρξη στην εφορία απο τη στιγμή που δεν έχω ακόμα εργαστεί, το οποίο σημαίνει οτι δεν έχω δεκάρα τσακιστή στην τσέπη μου να εξοφλήσω προκαταβολικά το ΤΣΜΕΔΕ; Πως θα μου δώσει "Βεβαίωση εξώφλησης εισφορών" το ΤΣΜΕΔΕ για να το πάω στην ΔΟΥ;

Αναγκάζεται λοιπόν κάποιος με το ζόρι:

1) να πάρει δανεικά για το ταμείο;

2) να δουλέψει μαύρα;

3) να εργαστεί με το ζόρι ως υπάλληλος για κάποιους μήνες μέχρι να μαζέψει το ποσό;

 

Πραγματικά είμαι εξοργισμένος διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ή να σου τα πληρώσουν οι γονείς σου. Δεν υπάρχει καμία λογική όντως για αυτό ουρλιάζουμε για το χάλι του καθεστώτος με το ΤΣΜΕΔΕ. Το ωραιότερο (γελοιότερο, φαιδρότερο πες το όπως θες) είναι άλλο που σκέφτομαι τελευταία! Πως θα είναι δυνατό τυπικά να δηλώνουμε στο Ε1 της φορολογικής δήλωσης, ασφαλιστικές εισφορές π.χ. 3000 ευρώ αν φτάσουμε το δηλωθέν εισόδημά μας να είναι <3000 ή και μηδέν επί αρκετό καιρό ή και 1-2-3 χρόνια! Πως θα δικαιολογηθεί η προέλευση των χρημάτων που πληρώνουμε ως εισφορές εφόσον δεν τα βγάζουμε με βάση το δηλωθέν εισόδημα; Μήπως θα μας βάλουν να δηλώνουμε από πάνω ότι έγινε δωρεά μετρητών απο συγγενείς για να τις πληρώσουμε και θα επιβάλλουν και φόρο δωρεάς σε αυτά; ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ! Πρέπει να δοθεί λύση όχι απλά άμεσα, αλλά ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.