Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευές δημοσίων έργων


Recommended Posts

chironis όχι μόνο θα πάρει αλλά θα τον έχουν και στα ώπα ώπα. Πώς θα τον αποκλείσουν δηλαδή; Από την άλλη όμως μπορούν να του κάνουν την ζωή πατίνι στην επίβλεψη με την έννοια του να είναι συνεχώς πάνω από το κεφάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Το συμαντικότερο είναι να τους "δένεις" όλους με τα χαρτία που τους στέλνεις και σύμφωνα με τη νομοθεσία. καλυπτεσαι πλήρως κ έσι δεν εξαρτάσαι από την καλή θέληση κανενός. Γνωρίζεται πόσοι εργολάβοι είναι απλήρωτοι αυτή την περίοδο με λογαρισμούς από το 3ο πακέτο που έλειξε στις 30-6, που υποτίθεται ότι τα χρήματα τα είχαν και καίγονταν όλες οι περιφέρειες και οι δήμοι για απορροφήσεις? Τουλάχιστον το 80-90%.

Link to comment
Share on other sites

κοινή λογική

 

τι τους φοβίζει ?

 

η αποκάλυψη χοντράδας - χρηματισμού - καταγγελίας - αγωγής κ.α. μην τυχόν και χαθεί η κότα με τα χρυσά αυγά.

 

Προσφέρετε κάτι από όλα αυτά και καταγραφή μαζί.

 

δε γίνεται μηχανικός στο ΥΠΕΧΩΔΕ να φθάνει νόμιμα 3κ και μαζί με τα απ' έξω (τυχερά τα λένε) ....να φθάνει 5κ και να σου κάνει και τη ζωή μαρτύριο. Σεβάσου ότι θα πεθάνω νέος με τόσο α΄γχψος, νεύρα, τρέξιμο και λάσπη που έχω εισπνέυσει από τα έργα.

 

εμ θα πεθάνω.....αλλά θα σε πεθάνω μαζί μου.

 

Και έργο θα ξαναπάρει και θα τον τρέμουν κιόλας.

 

Και ο χαρτοπόλεμος με τις τόσες νομικές δικλείδες υπέρ των δημ. φορέων .....εμένα δε μου λέει τπτ.

 

Hardcore λοιπόν και όπου βγει.

 

Από την μικρή μου εμπειρία έχω να δηλώσω ότι όσες φορές πήγα με το καλό και με χαρτούρες......έχασα το χρόνο μου.

 

όσες φορές φέρθηκα ανάγωγα, αξιόποινα κατά τον ποινικό αρκετές φορές, όσες απείλησα προσωπικά, όσες τα βρόντηξα.....μπορεί να πήγα και σε κανένα ΑΤ παραπάνω .....αλλά δουλειά έκανα.

 

Για μένα είναι θέμα επιβίωσης......άρα λειτουργώ σα ζώο .....υποκινούμενος από ένστικτα μόνο.

 

 

Δε γίνεται να ακούω για εργολάβους με επιταγές έως το λαιμό και σε υπουργεία να του λένε ....."λείπει σε άδεια ο υπεύθυνος τώρα....μετά λείπει ο της οικονομικής , μετά ο ειδικός γραμματέας που υπογράφει.....μετά....έχει ΔΕΘ θα ανέβουν Θεσ/νικη.......τώρα έχουν νομοσχέδιο....περίμενε και θα υπογραφεί, τώρα κάνουν νέα χαρτιά για το ΠΔΕ 09-10 περίμενε να μπεις στο νέο ΠΔΕ ο λογαριασμός".......ΑΛΗΤΕΙΕΣ ΓΕΝΙΚΩΣ.

 

Δεν περιμένω τπτ ......

 

αγαπημένε μου συνάδελφε υπάλληλε......

εγώ θα τρέμω για το αύριο μην με σαπίσουν στο ξύλο φουσκωτοί και τοκογλύφοι καθώς δεν έχω πλέον να καλύψω, θα τρέμω για το ψωμί των παιδιών μου......και εσύ θα παραθερίζεις με την οικογένεια Μαλβίδες.....??

Αμ δεεεεε

μαζί θα τα περάσουμε......αδελφέ

"εσύ στο χώμα και εγώ στη φυλακή"

 

Και τελειώσανε οι εργολάβοι με οικονομική επιφάνεια......λιμοκτονούν οι περισσότεροι (μη διαπλεκόμενοι) καθώς οι εκπτώσεις (αν δε το στήσουν) φθάνουν το 50% - 60%.

 

Πάρτε τα μέτρα σας.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι είναι ασχημο το συναφι τους (αναθέτων,επιβλέπων,ανάδοχος) η πρακτική τους (λαδωμα) τοσα χρονια λειτουργεί δίκην εθιμικού δικαιου,σε βάρος του ελληνικού λαου(κακοτεχνίες,"δικαιολογημένες υπερβάσεις πρου/γισμού κ.λ.π) αυτό πρέπει να σταματήσει επιτέλους ,αλλά η προαναφερθείσα πρακτική τους βολευει ΟΛΟΥΣ.

οσον αφορα τις προσημειώσεις χρημάτων κ.λ.π δειται το ιδιο εχει γίνει και με τους γιατρούς αραγε εχει εκλειψει το"φακελάκι"? τέλος νομίζω χρειάζεται πολιτική βουληση ,αυστηρότατες ποινές και μη ξεχνάμαι ενας κούκος δεν.....κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

@chironis

Τα ζεις από μέσα συνάδελφε ή αυτά που γράφεις είναι προσωπική σου άποψη? Ο μόνος λόγος που ρωτάω είναι πως όσοι τα ζουν από μέσα και γνωρίζω έχουν λίγο διαφορετική εντύπωση σχετικά με το ποιους βολεύει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Μπορεί ο μελετητής μηχανικός ενός δημόσιου έργου που ανήκει στην υπηρεσία του δήμου να εκτελεί και χρέη επιβλέποντα μηχανικού του έργου ;

Διάβασα το Ν. 1418/84 αλλά δεν αναφέρει αρμοδιότητες μελετητή και επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

ο μελετητής μηχανικός ενός δημόσιου έργου που ανήκει στην υπηρεσία του δήμου να εκτελεί και χρέη επιβλέποντα μηχανικού του έργου ;

τι ενοεεις?ο μελετητης κανονικα απαγορευεται να ειναι υπαλληλος οποιασδηποτε μορφης.

εκτος αν ενοοεις δημοσιο υπαληλο που εκανε για λογαριασμο της υπηρεσιας του μια "ψευτομελετη" για δημοπρασια,χωρις να αμοιφθη ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

ο μελετητης δεν γινεται να ειναι και επιβλεπων προφανως. αλλα μπορει να τον στειλει η μελετητικη ορισμενες φορες να επιβλεψει ενα εργο αλλα οχι απο την μερια του επιβλεποντα παντα. ο επιβλεπων μηχανικος ανηκει στον κυριο του εργου και ελεγχει τον αναδοχο αν εκτελει καλα τις εργασιες

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Μπορεί ο μελετητής μηχανικός ενός δημόσιου έργου που ανήκει στην υπηρεσία του δήμου να εκτελεί και χρέη επιβλέποντα μηχανικού του έργου ;

Διάβασα το Ν. 1418/84 αλλά δεν αναφέρει αρμοδιότητες μελετητή και επιβλέποντα.

 

Αν ειναι υπαλληλος και κανει μελετη για λογαριασμο του δημοσιου ασφαλως μπορει να ειναι και επιβλεπων (ακομα και του ιδιου εργου).Αν ειναι ιδιωτης και παλι μπορει ,αφου η επιβλεψη εργου ανηκει στο αντικειμενο του Ν3316/05.Μην ξεχναμε οτι απο τα χιλιαδες δημοσια εργα που εκτελουνται καθε χρονο το μεγαλυτερο ποσοστο μελεταται και επιβλεπεται απο δημοσιους υπαλληλους (π.χ Σχολικα κτιρια σε ποσοστο 90 %)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.