Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανωτικά - ρευστοποιητικά και αντοχές σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Τα εργοστάσια παραγωγής σκυροδέματος ισχυρίζονται ότι τα πρόσμικτα (στεγανωτικά - ρευστοποιητές κλπ) σκυροδέματος μειώνουν την αντοχή του κατά πολύ. Εγώ είχα αντίθετη άποψη και μετά από επικοινωνία με γνωστή εταιρεία παρασκευής προσμίκτων μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί η αντοχή μέχρι και 10%, όχι όμως να μειωθεί.

 

Έχετε εμπειρίες περί του θέματος;

 

Θέλω απόψεις διότι έχουμε πάρει δοκίμια και περιμένω αποτελέσματα ενώ το εργοστάσιο ωρύεται και πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε ντράβαλα...

 

Και κάτι ακόμα: Αν έχουμε χαμηλότερες αντοχές τι κάνουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται:

Αν τα δοκίμια τα πήρες πριν ρίξεις το πρόσμικτο, άστους να σκούζουνε

Αν τα πήρες αφού έριξες το πρόσμικτο τότε έχασες, γιατί μπορούν να βρουν χίλιες δυο δικαιολογίες (δεν είναι συμβατό με το μπετό μας, έκανες λάθος στη δοσολογία, κ.α.).

 

Όσον αφορά τα πρόσμικτα αυτό που ξέρω είναι πως οι παλιότεροι στεγανοποιητές μάζης επηρέαζαν αρνητικά τις αντοχές, (ελάχιστα), αλλά τα σύγχρονα πρόσμικτα δεν έχουν τέτοια προβλήματα (τουλάχιστον σε όσα επικοινώνησα με τις εταιρείες και μου στείλανε δείγματα)

 

Αν έχουμε χαμηλότερες αντοχές, επανέλεγχο του κτιρίου με τις καινούριες αντοχές για να δούμε αν απαιτείται ενίσχυση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, ξέρετε να μου προτείνετε κανένα καλό ρευστοποιητής σκυροδέματος?

Αν γίνεται να έχει και πλαστικοποιητή μαζί...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

από συναδέλφους ακούω ότι ο ρευτοποιητής δεν μειώνει τις αντοχές, απλά τις παίρνει πιο αργά.

πάντως από δοκίμια που πήρα με ρευστοποιητή ποτε δεν είχα αντοχές κάτω απο το προβλεπόμενο

Link to comment
Share on other sites

ο ρευτοποιητής δεν μειώνει τις αντοχές, απλά τις παίρνει πιο αργά.

Όχι μόνο δεν τις μειώνει αλλά τις προστατεύει, διότι:

α) δεν ρίχνεις νερό και

β) γίνεται καλύτερη συμπύκνωση του σκυροδέματος λόγω αύξησης της εργασιμότητάς του.

 

"Τις παίρνει πιό αργά"... Σχετικό αυτό... Πάντως αν βάλεις περισσότερο από τον προβλεπόμενο, τότε σίγουρα το μπετό θα πήξει πιό αργά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε έργο που είχα πάρει πάνω από 1000 (!!) δοκίμια με ρευστοποιητή δεν παρουσιάστηκε ποτέ κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνάδελφοι, θα σκυροδετήσω 50 μ απο τη θάλασσα. Η κοιτόστρωση θα βρίσκεται 30 εκ.μ πάνω από τον υπόγειο ορίζοντα. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω στεγανωτικό πρόσμικτο στο σκυρόδεμα. Απλά επειδή δεν μου έχει ξανατύχει τέτοιος συνδυασμός, μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω και μου διαφεύγει? κυριώς φοβάμαι την διάβρωση των οπλισμών από τη γειτνίαση με τη θάλασσα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην "συνταγή" του σκυροδεματος ζητεισαι να βαλλον τουλαχιστον 300κιλα τσιμεντο ανα κυβικο... Ριξε μια ματια στον ΚΤΣ '97.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.