Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη


maria_geo

Recommended Posts

Οριοθέτηση σημαίνει μόνο πάσσαλοι στις κορυφές του οικοπέδου, όχι περίφραξη.

Σχετικά με τα προηγούμενα πάντως, κι εγώ αναρωτιέμαι που ορίζεται τόσο αυστηρά ότι η περίφραξη δεν μπορεί να έχει καθόλου μπετόν, ούτε καν για την στερέωση των πασσάλων...

Link to comment
Share on other sites

για να φτιαξουμε ενα μικρο στεγαστρο (πχ διαστασεις 1,5 x 0,80) ως εισοδο στο οικοπεδο ή χωραφι, χρειαζεται οικοδομικη αδεια περιφραξης?

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδα απαγορεύονται τα στέγαστρα πάνω από αυλόπορτες γιατί καλύπτουμε υποχρεωτικά ακάλυπτους χώρους! (Άσχετο το τι έχει επικρατήσει.)

Άρα τόσο σε οικόπεδα όσο και σε γήπεδα και άδεια περίφραξης να έχουμε για να κατασκευάσουμε πχ 2 μπετονένιες κολώνες όπου θα στηριχθεί η αυλόπορτα πρέπει κανονικά να περάσουμε ΕΠΑΕ αν αυτές έχουν ύψος πάνω από 1 μ. =το συμπαγές τμήμα που επιτρέπεται και για στέγαστρο ούτε λόγος να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί.Διάβασα αρκετά posts αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα στον αν μπορώ να περιφράξω ένα αγροτεμάχιο που έχω χωρίς καμία απολύτως άδεια ή κατι σχετικό τοποθετώντας μόνο συρματόπλεγμα κ σιδερένιους πασάλους καρφωμένους στο χώμα.Μπορώ?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς απολύτως καμία άδεια δεν μπορείτε να περιφράξετε. Εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσετε μπετό τότε χρειάζεται η έκδοση άδειας μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Η αδεις μικρής κλίμακας δεν εχει κανενα κόστος. Διδεται απο τα γραφεια πολεοδομίας του αντιστοιχου Δημου ή Νομαρχίας που ανηκει η ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Την αδεια μικρης κλιμακας μπορει να την πάρει και ο ιδιος ο ιδιοκτητης κανοντας ολες τις διαδικασίες μόνος του. Αν τις κανει καποιος αλλος (π.χ. μηχανικος) τότε θα εκτιμήσει αυτος την αμοιβη του. Ως αδεια δεν εχει αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λαθος...Θελει τεχνικη εκθεση απο Μηχανικο..Τι σημαινει δεν εχει αμοιβη?? Δλδ αμοιβες ειναι μονο οι αμοιβες του ΤΕΕ για την εκδοση ΟΑ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.