Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη


maria_geo

Recommended Posts

Δεν νομιζω να κανω λάθος. Υπήρξαν αρκετοι πελάτες μου τελικα που πήραν μόνοι τους την αδεια μικρής κλίμακας χωρις κανεναν αλλο. Και δεν ήταν μόνο ένας. Εκτος αυτου, η ιδια η πολεοδομία (η συγκεκριμένη δεν γνωρίζω για αλλες) δεν δέχεται τον μηχανικο στην παραδοση της αλλα πρεπ οπωσδήποτε να παρεβρίσκεται και ο ιδιοκτητης. Ο λόγος ειναι οτι πολλοι μηχανικοι λενε οτι η εκδοση της αδεις κόστίζει ταδε ποσο και δεν λένε ο κόπος μου ή η αμοιβή μου ειναι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τεχνικη εκθεση απο μηχανικο δεν ηθελαν???

Η αιτηση εχει την υπογραφη του ιδιοκτητη.... Ας σου υπογραψει και δηλωση αναθεσης...

Το οτι πρεπει να ειναι παρον και ο ιδιοκτητης δεν σημαινει οτι θα βλαβει αυτος την αδεια μικρης κλιμακας...

 

Για να το ληξουμε... Η αδεια μικρης κλιμακας εχει κοστος, την αμοιβη του μηχανικου...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τεχνικη εκθεση απο μηχανικο δεν ηθελαν???

Η αιτηση εχει την υπογραφη του ιδιοκτητη.... Ας σου υπογραψει και δηλωση αναθεσης...

Το οτι πρεπει να ειναι παρον και ο ιδιοκτητης δεν σημαινει οτι θα βλαβει αυτος την αδεια μικρης κλιμακας...

 

Για να το ληξουμε... Η αδεια μικρης κλιμακας εχει κοστος, την αμοιβη του μηχανικου...

 

Συμφωνώ απολύτως......

Εξάλλου, και μόνο το γεγονός επεξήγησης στον Ιδιοκτήτη της διαφοράς μεταξύ περίφραξης και περιτοίχισης, σπατάλη χρόνου γίνεται απο το Μηχανικό την οποία θεωρούσα και θεωρώ πως πρέπει να την πληρωθεί μιας και '' παρέχει υπηρεσίες ''

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τεχνικη εκθεση απο μηχανικο δεν ηθελαν???...

Οχι, σε αυτες τις περιπτώσεις δεν ήθελαν.

...Η αιτηση εχει την υπογραφη του ιδιοκτητη.... Ας σου υπογραψει και δηλωση αναθεσης...

Nαι, την αιτηση την εκανε ο ιδιοκτήτης. Δεν αναθέτει κατι να κανω, αρα σε ποιον η ανάθεση;Ο ιδιος θα το κάνει.(περίφραξη)

...Το οτι πρεπει να ειναι παρον και ο ιδιοκτητης δεν σημαινει οτι θα βλαβει αυτος την αδεια μικρης κλιμακας....

Ακριβώς το οτι ειναι παρον και ο μηχανικος δεν σημαινει οτι θα λάβει αυτος την αδεια. Αυτος που έκανε την αίτηση.

...Η αδεια μικρης κλιμακας εχει κοστος, την αμοιβη του μηχανικου...

Η οποία ειναι ποια; Υπαρχει κατι όπως λεμε ελάχιστη αμοιβη; Οχι. Αν ολοι την διαδικασια την κανει ο ιδιοκτητης τον μηχανικο τι να τον κανει;

Αρα για μένα ισχύει οτι σε μερικες περιπτωσεις (οπως του φιλου εδω περιφραξη - οριοθετηση) δεν χρειαζεται ο μηχανικος. Μπορει και μονος του να την κάνει.

 

Σημειωση: Δεν μιλαω για όλες τις περιπτωσεις π.χ.αποθηκη 15μ2, αντικατασταση στέγης θέλουν μηχανικο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1.Aν δεν ζητησαν ΤΕ μηχανικου ειναι ζωα..

2.Μαλλον μονο με ΟΑ εχεις ασχοληθει..Ν αναθεση δεν γινεται μονο για μελετες ΟΑ μπορει να γινει για οτιδηποτε "Αναθετω στο ΤΑΔΕ να μου μετρηση ποσα τμ πλακακια περασει ο πλακατζης..."

3.Ο μηχανικος κινει την διαδιακασια...Ο ιδιοκτητης δεν εχει καμια δουλεια... Εσυ στο δικαστηριο πηγαινεις μονος σου???

4.Δες λιγο το φυλλο της αδειας μικρης κλιμακας κατω δεξια...Κατι σου διαφευγει...

5.Το ξαναλεω οτι μονο ΟΑ βγαζεις... Τι σημαινει ελαχιστη αμοιβη....Δλδ αν σου πει καποιος να ελεξεις ενα ακινητο για πολεοδομικες παραβασεις, δεν θα πληρωθεις επειδη δεν εχεις ελαχιστη αμοιβη?? Και γω σου λεω οτι χρεωνω για αδεια μικρης κλιμακας 5000λ+ΦΠΑ+ΦΕΜ+κρατησεις..

 

Ειναι λαθος η σκεψη σου συναδελφε...

 

Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

terry θα συμφωνήσω με τον gio.

Για την μικρής κλίμακας δεν είναι πάντα απαραίτητη η συμβολή μηχανικού.

Η τεχνική έκθεση που αναφέρεις, σύμφωνα με ποιον νόμο ζητείται?

 

Από την στιγμή όμως που ζητηθεί από τον ιδιοκτήτη, τότε πρέπει και να αμοιφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα μου ζητας και νομο για την ΤΕ..... Τι να σου πω... Εμενα παντα μου ζητανε....

Υπαρχουν καπου γραμμενα τα δικαιολογητικα για την αδεια μικρης κλιμακας?? Εγω δεν τα εχω δει.... Μου εχουν ζητησει οτι μπορεις να φανταστεις...

 

Τι στιγμη που κανεις περιφραξη δεν πρεπει να ξερει η πολεοδομια τι περιφραξη θα ειναι αυτη...Υψος, παχος, υλικα κτλ???

Link to comment
Share on other sites

1. .... :!:

2. Φυσικά και κάνεις δήλωση ανάθεσης για οποιαδήποτε εργασία και κόβεις ΔΠΥ αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή. Το παλικάρι ρώτησε για αμοιβή άδειας. (εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά) Αμοιβή άδειας δεν υπάρχει. Αμοιβή μηχανικού για την εργασία του υπάρχει.

3. Πάω μόνος μου αν είναι μικρό το παράπτωμα ή είμαι μάρτυρας

4. Μάλλον μου διαφεύγει... γιατί δεν είδα κάτι...μήπως ελεγκτής;

5. Ο καθένας χρεώνει ότι πιστεύει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μπορεί να έχουμε διαφορετική σκέψη που ο καθένας πιστεύει ότι είναι και η σωστότερη.

Φιλικά πάντα, χωρίς καμία δόση ειρωνείας. (ας το σταματησουμε εδω).;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.