Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη


maria_geo

Recommended Posts

Γειά σας αγαπητοί φίλοι. Θέλω να φτιάξω στέγαστρο για τροχόσπιτο, γκαράζ ξύλινο, και φράχτη ξύλινο, μέσα απο την συρμάτινη περίφραξη, με πασάλους χωρίς μπετό με μεταλικές βάσεις στίριξης στο έδαφος. Ολα αυτά βρίσκονται έτοιμα στο εμπόριο σε κίτ. Επίσης θέλω να τοποθετήσω τεχνητό γκαζόν και μοκέτα εξωτερικού χώρου κάτω απο το γκαράζ και το στέγαστρο. Ολα θα είναι ξύλινα και συναρμολογούμενα και θα φτιαχτούν σε ελάχιστο χρόνο, ίσως 3-4 μέρες. Δεν θέλω καθόλου μπετό. Επίσης θέλω να βάλω ένα μικρό υβριδικό φωτοβολταικό σύστημα για το ρεύμα. Ολα αυτά σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 250 τ.μ. που βλέπει σε δρόμο. Ασφαλώς γνωρίζετε τέτοιες περιπτώσεις. Κατ αρχήν πέστε μου αν μπορώ να πραγματοποιήσω τα παραπάνω νόμιμα και να είμαι καλυμένος 100%. Ακόμα αν μπορούν να γίνουν τα παραπάνω ποιές πρέπει να είναι οι αποστάσεις των ξύλινων κατασκευών απο τα όμορα οικόπεδα. Γνωρίζω οτι χρειάζονται άδειες για όλα αυτά. Αδεια για τις ξύλινες κατασκευές, άδεια για τον φράχτη και άδεια διαμόρφωσης κήπου. Δεν ξέρω αν χρειάζεται άδεια για το ύβριδικό φωτοβολταικό σύστημα. Η ανεμογεννήτρια θα έχει ύψος τέσσερα μέτρα. Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την βοήθειά σας. Καλές γιορτές.

 

Οριοθέτηση σημαίνει μόνο πάσσαλοι στις κορυφές του οικοπέδου, όχι περίφραξη.

Σχετικά με τα προηγούμενα πάντως, κι εγώ αναρωτιέμαι που ορίζεται τόσο αυστηρά ότι η περίφραξη δεν μπορεί να έχει καθόλου μπετόν, ούτε καν για την στερέωση των πασσάλων...

 

Η φιλοσοφία του νόμου είναι ότι εφ όσον ένα οικόπεδο δεν είναι στο σχέδιο αλλά είναι εκτός σχεδίου πρέπει οποιεσδήποτε εργασίες ή κατασκευές να μην έχουν άρρηκτη σύνδεση με το έδαφος. Δηλαδή ό,τι φτιάξεις να βγαίνει αμμέσως. Για παράδειγμα σε αφήνουν να ρίξεις 10 πόντους μπετό για υπόστεγο. Αυτό βγαίνει και με τα χέρια. Και με την περίφραξη έτσι είναι. Μόνο πασάλους μπηγμένους στο έδαφος που βγαίνουν αμμέσως αν χρειαστεί. Απ ότι έχω καταλάβει αυτή είναι η φιλοσοφία για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα τα μη αρτια και οικοδομήσιμα. Πιστεύω ότι ακόμα και για τα στέγαστρα δεν θα αφήνουν βαριές κατασκευές. Μόνο ελαφριές κατασκευές συνήθως ξύλινες. Γενικά κάτι μη μόνιμο. Για παράδειγμα σε αφήνουν να βάλεις τροχόσπιτο όχι όμως τροχοβίλα γιατί το τροχόσπιτο το παίρνεις σε ένα λεπτό και έφυγες ενώ την τροχοβίλα πρέπει να έρθει γερανός να την πάρει γιατί ζυγίζει απο 2.5 έως 6 τόνους. Γενικά ό,τι φτιάξεις πρέπει να μπορείς να το μαζέψεις σε λίγες ώρες. Και είναι σωστό αυτό. Γιατί να φτιάξεις κάτι μόνιμο σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου και να κινδυνεύεις να σου το απαλλοτριώσουνε ή να έρθει κάποιος και να φτιάξει μιά χαβούζα δίπλα σου. Είναι σωστό λοιπόν.

Edited by myri
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Στην Πολεοδομία Αμαρουσίου, σε αντίστοιχη περίπτωση με άφησαν να κάνω μόνο απλή περίφραξη (συρματόπλεγμα) χωρίς συμπαγές τμήμα.

Πρέπει να συνεννοηθείς με την αρμόδια Πολεοδομία.

@Anka, δηλαδή η Πολεοδομία σε άφησε να κάνεις περίφραξη χωρίς άδεια καν;

 

 

Χωρίς απολύτως καμία άδεια δεν μπορείτε να περιφράξετε. Εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσετε μπετό τότε χρειάζεται η έκδοση άδειας μικρής κλίμακας.

@cna, αναφέρεσαι σε εντός ή εκτός σχεδίου; - Ή όλα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οποιαδήποτε περίφραξη, δεδομένου ότι υποδηλώνει οριοθέτηση, πρέπει να κατασκευάζεται με οικοδομική άδεια, είτε μικρής κλίμακας για τα εκτός σχεδίου και εφόσον πρόκειται για απλή περίφραξη είτε με κανονική για τα εντός σχεδίου ασχέτως του τύπου της περίφραξης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ cna. Νομίζω ότι κατάλαβα:

1. Περίφραξη εΚτός σχεδίου: άδεια μικρής κλίμακας

2. Περίφραξη εΝτός σχεδίου: κανονική άδεια.

 

Να ρωτήσω το εξής όμως:

Πώς θα φανεί στον πελάτη αν του πω ότι η Πολεοδομία ζητάει ελάχιστη αμοιβή 1100+ΦΠΑ για μελέτη και 1100+ΦΠΑ για επίβλεψη περίφραξης (σε εντός σχεδίου);

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον επιθυμεί να είναι νόμιμος οφείλει να εκδώσει οικοδομική άδεια. Από εκεί και μετά οφείλεις να του τονίσεις τις πιθανές συνέπειες εφόσον κινηθεί διαφορετικά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι οι μόνες περιφράξεις που υφίστανται νόμιμα είναι αυτές που κατασκευάστηκαν μαζί με το κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι εξωφρενικο για να περιφραξει καποιος ενα εντος σχεδιου 200μ2 να θελει ξερω γω ουτε χιλιαρικο υλικα+μεροκαματα και για να ειναι νομιμος να πρεπει να δωσει αλλα 2,5 χιλιαρικα? Εξωφρενικο και εξοργιστικο κατ'εμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και μετά οφείλεις να του τονίσεις τις πιθανές συνέπειες εφόσον κινηθεί διαφορετικά.

 

Αλήθεια, ποιές είναι ακριβώς οι συνέπειες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.