Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχει κατασκευάσει ποτέ κανείς δισδιαγώνιο οπλισμό σε στύλους?Αναφέρομαι στην παράγραφο 18.4.9.2 του ΕΚΩΣ και την απαίτηση δισδιαγώνιος = 30% διαμήκους οπλισμού στύλου αν έχω λόγο as<1.50 (κοντός στύλος). Να διευκρινήσω ότι στους στύλους έγινε ικανοτικός σχεδισμός επιτυχώς.Θα ήθελα ωστόσο να γνωρίζω πως μπαίνει αυτός ο οπλισμός που απαιτείται συνεπεικουρικά στα τσέρκια , μιας και στον κανονισμό δεν έχει περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο ενδεικτικό σχήμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει ακριβώς όπως και στις δοκούς, στις κρίσιμες περιοχές των υποστυλωμάτων στην δ/νση που απαιτείται στις απέναντι πλευρές και λαμβάνεται υπόψιν και στον διαμήκη...αλλά με βάση τον κανονισμό αν ικανοποιείται μια από τις 2 συνθήκες(καλύτερα και οι δύο και κυρίως η δεύτερη) που λέει δε χρειάζεται να εφαρμόσεις τις πρόσθετες διατάξεις. Γενικά εγώ κοιτάω να έχω επάρκεια τοιχείων σε τέτοιες περιπτώσεις και εφαρμογή και των δύο συνθηκών και αν με παίρνει και χαμηλό q και έτσι αποφεύγω τις πρόσθετες διατάξεις περί δισδιαγώνιου γιατί η εφαρμογή του είναι και δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω από περιέργεια διάταξη οπλισμού από τον ΕΚΩΣ. Μιλάω για την περίπτωση as<1.50 (όταν as<2.50 κοντό υποστύλωμα, όταν as<1.50 μπαίνει και δισδιαγώνιος)

Όπως είπα θέλω βάση ΕΚΩΣ να δω την διάταξη. Παράγραφο ΕΚΩΣ , σχέδια, λεπτομέρειες όπλισης, κ.ο.κ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@noutsaki

Αν έχεις λύσει με STRAD κοίτα στις επιλογές του σχεδιασμού υποστυλωμάτων τι είναι επιλεγμένο στο δυσδιαγώνιο οπλισμό

Link to comment
Share on other sites

@noutsaki

Προσπάθησε να κάνεις εξασφάλιση κοντού υποστυλώματος με προσαύξηση εντατικών μεγεθών και όχι με ικανοτικό, για να δεις τι θα σου δώσει (δεν ξέρω αν το πρόγραμμά σου το υποστηρίζει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω από περιέργεια διάταξη οπλισμού από τον ΕΚΩΣ. Μιλάω για την περίπτωση as<1.50 (όταν as<2.50 κοντό υποστύλωμα, όταν as<1.50 μπαίνει και δισδιαγώνιος)

Όπως είπα θέλω βάση ΕΚΩΣ να δω την διάταξη. Παράγραφο ΕΚΩΣ , σχέδια, λεπτομέρειες όπλισης, κ.ο.κ.

 

Ευχαριστώ.

 

αχ pappos...τι είπες τώρα...αφού έχουν ξαναειπωθεί αυτά...ο ΕΚΩΣ είναι μια κακή αντιγραφή του DIN...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους. mek ποιες συνθήκες εννοείς?αφου έχω as<1.50 νομίζω είναι απαραίτητος ο δισδιαγώνιος, εκτός κι αν δεν διάβασα καλά.pappos θα συμφωνήσω απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ο δισδιαγώνιος οπλισμός δεν μπαίνει μόνο στην κρίσιμη περιοχή, μπαίνει σε όλο το μήκος, που σε τέτοιες περιπτώσεις είναι D-region.

Φαντάσου ενα υποστύλωμα, η μία σειρά παράλληλων οπλισμών ξεκινάει από κάτω δεξιά και φτάνει πάνω αριστερά, το ανάποδο η άλλη σειρά.

Πολύ χαρακτηριστική είναι η εικόνα του ΕΚΩΣ εκεί που μιλάει για συζευγμένα τοιχώματα και δείχνει τον δισδιαγώνιο σε δοκό, το όμοιο ισχύει για υποστύλωμα.

Για τον υπολογισμό του μπορείς να καταφύγεις σε ομοιώματα θλιπτίρων ελκυστήρων όπως και σε βραχείς προβόλους, άλλωστε και αυτό είναι ένα στοιχείο που δεν ακολουθεί την θεωρία της κάμψης λόγω μεγεθών και διαστάσεων και κάνεις εκτίμηση των διευθύνσεων κυρίων τάσεων όπως στους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Thank you!Η εικόνα των συζευγμένων τοιχωμάτων με βοήθησε αρκετά.Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, αλλά αν δεν το έχεις δει αισθάνεσαι λίγο σε θολά νερά.

Link to comment
Share on other sites

..εγώ μόνο να πω ότι αν το αποτέλεσμα είναι σωστό (π.χ software possess by demons!! - αυτοί που πρέπει να καταλάβουν ..κατάλαβαν!!) και απαιτείται πράγματι χιαστά μες στο στύλο, καλύτερα να παίξεις λίγο αν μπορείς με διαστάσεις στυλου -κάναβο κ.τ.λ και να αποφύγεις αυτήν την διάταξη οπλισμού, η οποία ούτως ή άλλως, σου δείχνει ότι υπάρχει μια όχι και τόσο συμβατική -επιθυμητή ένταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.