Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Φιλε απο τον Βολο δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο μου επιτιθεσαι προσωπικα.Προφανως σε ενοχλει το οτι καποιοι πανε με την μια στα πολυτεχνεια και καποιοι αλλοι πανε πρωτα στα ΤΕΙ,και μετα με κατατακτηριες για να παρουν κοντα στα 30 τους ενα διπλωμα.

 

Εχουμε μια διαδρομη απο την Αθηνα στον Βολο.Εγω πηγα απευθειας και εσυ μεσω Αγρινιου.Τουλαχιστον και οι δυο φτασαμε εκει που θελαμε...

 

Τωρα οσον αφορα με τα υπονοουμενα για την σχολη μου.Λεγεται Μηχανικοι Παραγωγης&Διοικησης και αποτελει κατευθυνση των Μηχανολογων Μηχανικων.Για το αν ειμαστε μηχανολογοι και αν θα γινουμε για διαβασε λιγο τα παρακατω εγγραφα και ειμαι σιγουρος πως θα αποκτησεις επαφη με την πραγματικοτητα.

 

http://www.mpd.gr/documents/Eisigisi_EEE_MM.pdf

http://www.mpd.gr/documents/EisigisiPSDMH.pdf

http://www.mpd.gr/documents/MPD_Apofasi_TEE.pdf

 

Υ.Γ. Μην μου πεις μονο πως τελιωνεις τους Μηχανολογους Μηχανικους Βιομηχανιας του Βολου.Γιατι τοτε προφανως αγνοεις πως και η σχολη αυτη οταν ξεκινησε δεν ειχε επαγγελματικα δικαιωματα Μηχανολογου Μηχανικου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια επειδη εχω κουραστει να απανταω συνεχεια στο ιδιο θεμα νομιζω πως επιπλεον απαντησεις μου δεν αλλαζουν κατι.Γι αυτο δεν προκειται να ξανααπαντησω στο ιδιο topic.

 

Μονο να επισημανω προς τους συναδελφους αποφοιτους πολυτεχνειων πως ο Θουκυδιδης ειχε πει: "Οταν παραχωρεις λεξεις, τοτε παραχωρεις εδαφος".

 

Γι αυτο συμβουλευω ολους τους πολυτεχνιτες να μην συνεχιζουν απαντωντας στο ιδιο θεμα γιατι τοτε μονο βοηθανε τα σχεδια των αποφοιτων ΤΕΙ (περι ανωτατοποιησης,ισοτιμησης,καταργησης επαγγελματικων δικαιωματων).

 

Και ας πουμε και κατι αλλο για αστειο κλεινοντας

 

Τ τελικα

Ε ειμαστε

Ι ισοι

 

Α αρχ..ια

Ε ειμαστε

Ι ισοι

 

Υ.Γ.Δεν κρατω καμμια προσωπικη κακια σε κανενα και παρακαλω ολους να πραξουν το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και ας έρθουμε λιγο στο θέμα που ξεκίνησε αυτή τη κουβέντα. Για ποιά 5 χρόνια μας μιλάτε βρε theodori1982 ? Τα χρόνια σπουδων στο πολυτεχνείο πάνε να γίνουν 4 + 1 = πτυχίο + μαστερ. Δηλαδή, η διπλωματική που κάνετε στο πολυτεχνείου είναι επιπέδου master ? καμια σχέση. Άρα τελικά ποιος ζητά υποβάθμιση της εκπαίδευσης, μηπως ειναι το ΤΕΕ ?

 

Προσέξτε τι ζητάει το ΤΕΕ και τα πολυτεχνεία τώρα. Καινούργιο ειναι και ακούστε : Τα 5 χρόνια (συμπεριλαμβανομένης της διπλωματικής) να αναγνωρίζονται ως βασικό πτυχίο + master ! πως ? Χωρίς μεταπτυχιακή ερευνητική εργασία ? ή μηπως τη διπλωματική θα την θεωρήσουν ως τέτοια ενώ καμιά σχέση δεν έχει.

 

Δηλαδή, ένας μηχανικός ΤΕΙ θα κάνει :

 

4 χρονια + διπλωματική + μαθήματα μεταπτυχιακού + 2η διπλωματική (ερευνητική εργασια μταπτυχιακού)

 

Πολυτεχνείο :

 

4 χρόνια + μαθήματα 5ου έτους + διπλωματική = πτυχίο + master

 

Ειναι η νέα αντίληψη του ΤΕΕ για την αναβάθμιση στη ποιότητα στην Ανώτατη εκπαίδευση όπου για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πόσο αθλιοι τυχοδιώκτες ειναι ολοι αυτοί στο ΤΕΕ.

 

 

Και κατι ακομα.. Συμφωνω πολύ με αυτό που ειπε καποιος συνάδελφος ότι στο Πολυτεχνείο βγαίνουν επιστήμονες και προσθέτω, επιστημονες προσανατολισμένοι για έρευνα (γιατι και απο τα ΤΕΙ βγαινουν επιστημονες ή εστω μηχανικοι αλλα με αλλο προσανατολισμό)

 

 

υ.γ. lol τώρα ειδα (εχτρα επεξεργασια) και το αστειακι. καλο! αν και δεν μας συμφερει !! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι , η εργασια στο Δημόσιο δεν αξίζει για το μισθολόγιο

της αλλα για το ανθρώπινο ωράριο εργασίας .

Βέβαια μην περιμένετε να ζήσετε οικογένεια με ένα μισθό δημ. υπαλλήλου.

Κατά την γνώμη μου δουλεύεις μια δεκαπενταετία σε εξοντοτικούς ρυθμούς στο ελέυθερο επάγγελμα και μετά αναλαμβάνεις καθήκοντα στο δημόσιο γιατι οι ρυθμοι του ελ. επαγγελματία δημιουργούν και εμφραγματα απο 40 εως 50 . προσοχή

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω αλλα θελω και εγω να προσθεσω κατι. εγω προσωπικα τελειωσα σελετε δομικων . σας φαινεται σωστο το οτι ενω ειμαι εκπαιδευτικος η σχολη μου ειναι τει και οχι πανεπιστημιο? κατα μεσω ορο ειχα 13 μαθηματα στο εξαμηνο , διαβασα ατελειωτες ωρες με σκοπο να μπω στο πολυτεχνειο και δεν τα καταφερα . οι φιλοι μου που δεν καταφεραν ουτε στο τει να μπουν , πληρωσαν πηγαν στο εξωτερικο , ηρθαν με το πτυχιο τους στο χερι και θεωρουνται ανωτεροι? σας φαινεται αυτο αξιοκρατικο? εγω δεν ζηταω να εξισωθω με κανεναν θεωρω ομως τρελο να μου θετουν τα ορια που θετουν στο να εξασκω το επαγγελμα μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγω πολλες φορες εχω σκεφτει τι βλακας ειμαι που πηγα να σπουδασω στο πολυτεχνειο. Καταρχην χανεις 6 χρονια τουλαχιστον. μεσος ορος αποφοιτησης 7 χρονια. Τα 5 στο τμημα ηλεκτρολογων της Πατρας τουλαχιστον ειναι ονειρο για καθε φοιτητη. Σκεφτειται οτι διπλωματικη δηλωνουμε απο το Μαη του 4ου ετους και μετα (δε μπορεις πιο πριν) και για να παρουσιασεις υποχρεωτικα πρεπει να εχει περασει 1 ημερολογιακο ετος. Αρα εκ των πραγματων για να τελειωσεις πρεπει να τελειωσεις 4ο ετος με μηδεν χρωστουμενα και στο 9ο και 10ο εξαμηνο να εχεις 22 με 25 ωρες τη βδομαδα μαθημα και ταυτοχρονα να κανεις διπλωματικη. Αν ειναι δυνατον δηλαδη.

 

Αν πας εξωτερικο σε 4 χρονια ακριβως εχεις πτυχιο+master. Και σκεφτειται οτι βλεπω ακομα και παιδακια που στο σχολειο δεν ηξεραν την τυφλα τους μαθηματικα και φυσικη να ερχονται στα 4 χρονια ως πολιτικοι μηχανικοι, ηλεκτρολογοι, μηχανολογοι και να ειναι και ανωτεροι απο εμας των Ελληνικων σχολων (θεωρητικα, γιατι απο αποψη γνωσεων τους πολιτικους μηχανικους για παραδειγμα θα τους ονομαζα εργοδηγους, ταιριαζει καλυτερα σε αυτα που ξερουν).

 

Απο κει και περα το ΤΕΕ ασχολειται με την ανωτατοποιηση των ΤΕΙ. Βεβαια κι εδω δε θα συμφωνουσα να γινει ισο το πολυτεχνειο με το ΤΕΙ. Μονο στην περιπτωση που γινει ιδια η δυσκολια των ΤΕΙ και ταυτοχρονα εισαχθουν φοιτητες με το ιδιο υποβαθρο γνωσεων. Δε γινεται εκ των πραγματων καποιος να γινεται επιστημονας σε 4 χρονια με υποβαθρο προηγουμενων γνωσεων μονο προσθεση και αφαιρεση.

Ομως τα πτυχια απο εξω ειναι χειροτερα απο αυτα των ΤΕΙ στην πλειοψηφια τους. Εξαλου δεν εχω δει και πολλους να σπουδαζουν εξω ενω ειχαν περασει εδω, οπως δε βλεπω και πολλους να σπουδαζουν σε καλα πανεπιστημια του εξωτερικου. Συνηθως σε σουπερ μαρκετ πτυχιων πηγαινουν. (Μην ξεχναμε οτι ολοι οι τραγουδιστες και ηθοποιοι εχουν σπουδασει γιατροι στη Βουλγαρια και στη Ρουμανια και μετα λογω υψηλης αγαπης, καταρτησης και αφοσιωσης στην ιατρικη το ριχνουν στο τραγουδι).

 

Η Ελλαδα ειναι ενα ξεφραγο αμπελι. πτυχια που στις χωρες προελευσης τους δεν αναγνωριζονται, αναγνωριζονται στην Ελλαδα. Οσο για Δικατσα κτλ, λιγο χρημα να πεσει κι ολα γινονται.

Βεβαια πολλες φορες οποιος δε εχει γνωσεις περνει στην αγορα εργασιας αυτο που του αξιζει. ομως υπαρχει και το δημοσιο ή καποιες αλλες θεσεις που το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σάκη

 

Ο μέσος όρος αποφοίτησης σε πολλά ΤΕΙ είναι μεγαλύτερος από κάποιες πολυτεχνικές σχολές αλλά αυτό δεν λέει πάντα κάτι. Υπάρχουν τμήματα ΤΕΙ που δίνουν μόνο 2-3 πτυχία κάθε χρόνο. Στο ΤΕΙ Πειραιά ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 6,5 χρόνια. Στο ΤΕΙ Λαμίας μπορεί να φτάνει και τα 7, στο ΤΕΙ Κρήτης επίσης. Στο ΤΕΙ Αθήνας ακόμα περισσότερο. Άρα, θα ήθελα μην θεωρείς ότι το πτυχίο στα ΤΕΙ είναι πάντα εύκολο να το πάρει κανείς. Γιατί και δύσκολα είναι και δεν βγαίνεις αν δεν έχεις τις βασικές γνώσεις. Οσο για το πολυτεχνείο φυσικά και κανείς δεν αμφισβητεί την δυσκολία του και σίγουρα θέλει δουλειά για να το τελειώσεις.

 

Αντίθετα, όπως λες, από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού όλοι γυρίζουν σε ακριβώς 4 χρόνια από τη μέρα που φύγανε. Και οπως είπες κι εσυ, κάποιοι ασχολούνται μόνο με τα ΤΕΙ που συνεχώς βελτιώνονται (προσπαθώντας να σταματήσουν αυτή τη βελτίωση) αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση για το 30%-50% ξένων αποφοίτων που έχουν γράψει με ελαφρά τη καρδία μέλη τους.

 

Και αυτό για μένα προσβάλει πρωτίστως εσάς που δυσκολευτήκατε να τελειώσετε το πολυτεχνείο και εμάς των ΤΕΙ που σπουδάσαμε σε ελληνικά και ενίοτε δύσκολα ιδρύματα και βλέπουμε ότι αναγνωρίζονται με συνοπτικές διαδικασίες όλοι οι εξ ιταλίας, εκ βουλγαρίας, εκ τανζανίας κλπ άσχετοι. Αναμφίβολλα υπάρχουν και αρκετοί αξιόλογοι απο το εξωτερικό, δεν αντιλέγω.

 

Τώρα, πες μου σε παρακαλώ κάτι. 'Εχω μια απορία. Σε όσα προγράμματα σπουδών βλέπω για ηλεκτρολόγους, μηχανολόγους, πολιτικούς (δεν ξέρω τι έχεις τελειώσει), βλέπω ότι τα μαθήματα διαρθρώνονται σε 9 εξάμηνα. Δεν βλέπω πουθενά 10ατο εξάμηνο, παρά μόνο ως εξάμηνο διπλωματικής. Χάνω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

.

4. Το κριτήριο που αναφέρεις, ότι δηλ. κάποιος όταν ηταν 17 χρονων έτυχε (διαβάζοντας περισσότερο αν θες) να γράψει 18 αντί για 13-14 σε ενα σύστημα όπως αυτό των πανελληνιων ειναι επιεικώς απαράδεκτο και συγχώρεσέμε για την έκφραση. ....Αποκλειεται δηλαδη μετά στα 25 μου στα 35μου να θελησα να προχωρησω λιγο παραπερα? πως μου το απαγορεύεις όταν έχω τελειώσει ενα ανώτατο ίδρυμα ? να ειμαστε σοβαροι παρακαλω.

 

Θεία Φώτιση υπάρχει μόνο στην Καινή Διαθήκη.Στις Εξετάσεις δεν τυχαίνεις , ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ.

Μια χαρά εξετάσεις ήταν οι Πανελλήνιες , καθαρά αξιοκρατικές.Αν δε διάβασες μια χρονιά , είχες άλλες δύο ευκαιρίες.Στην ζωή πολλές φορές δεν έχεις ούτε δεύτερη ευκαιρία.Εάν πάλι δεν έγραψες σημαίνει τόσο μπορούσες να γράψεις.Δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες.Το να γράψεις 14 Μαθημάτικά ,Φυσική ,Χημεία κάτι σημαίνει.Ούτε εγώ διάβασα πολύ αλλά αν έχεις μαθηματική σκέψη μπορείς να γράψεις τις ασκήσεις.

Τι θες δηλαδή να καταργήσουμε τις πανελλήνιες και να έχουμε προφορική συνέντευξη.

Link to comment
Share on other sites

Και ας έρθουμε λιγο στο θέμα που ξεκίνησε αυτή τη κουβέντα. Για ποιά 5 χρόνια μας μιλάτε βρε theodori1982 ? Τα χρόνια σπουδων στο πολυτεχνείο πάνε να γίνουν 4 + 1 = πτυχίο + μαστερ. Δηλαδή, η διπλωματική που κάνετε στο πολυτεχνείου είναι επιπέδου master ? καμια σχέση. Άρα τελικά ποιος ζητά υποβάθμιση της εκπαίδευσης, μηπως ειναι το ΤΕΕ ?

Προσέξτε τι ζητάει το ΤΕΕ και τα πολυτεχνεία τώρα. Καινούργιο ειναι και ακούστε : Τα 5 χρόνια (συμπεριλαμβανομένης της διπλωματικής) να αναγνωρίζονται ως βασικό πτυχίο + master ! πως ? Χωρίς μεταπτυχιακή ερευνητική εργασία ? ή μηπως τη διπλωματική θα την θεωρήσουν ως τέτοια ενώ καμιά σχέση δεν έχει.

Δηλαδή, ένας μηχανικός ΤΕΙ θα κάνει :

4 χρονια + διπλωματική + μαθήματα μεταπτυχιακού + 2η διπλωματική (ερευνητική εργασια μταπτυχιακού)

Πολυτεχνείο :

4 χρόνια + μαθήματα 5ου έτους + διπλωματική = πτυχίο + master

 

Τα μαθήματα στο ΤΕΙ και στα Πολυτεχνεία δεν είναι ΙΣΟΤΙΜΑ.

Την Εδαφομηχανική που έκανα στο 6ο Εξάμηνο δεν την έχετε κάνει στα 4 χρόνια.Ιδίως για τους αποφοίτους Δομικών Έργων η Στατική που κάνουν στα 4 χρόνια ισοδυνάμουσε με την 1 πρώτη άσκηση της Στατικής Ι που έκανα στο 4ο εξάμηνο και έπιανε 4 μονάδες.Έχω δει τα θέματα των εξετάσεων σας και είναι πολύ χαμηλού επιπέδου.

.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 για οικονομια χωρου μην κανεις συνεχομενες δημοσιευσεις αλλα να κανεις επεξεργασια το τελευταιο σου ποστ και να προσθετεις οτι εχεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.