Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, η λογική λέει ότι εφόσον εξυπηρετούν το διαμέρισμα θα μπούνε εκεί ως χώροι για τον προϋπολογισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Stigma2 said:

Ναι αλλά μετράνε ως τι; π.χ. στις αμοιβές σε ποιο πεδίο μπαίνουν;

Αν το εμβαδόν διαμερίσματος μαζί με την σοφίτα και το πατάρι είναι στην κατηγορία 40-150 εκεί. 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζετε τον κωδικό παραβόλου που χρησιμοποιούμε για την κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας από 10/7/2023;

Νομίζω, ας με επιβεβαιώσει κάποιος, ότι είναι το παράβολο με Κωδ. 0202 και σαν ποσό αθροίζουμε το Χαρτόσημο 2% (1110489001), το Παράβολο Νόμου 1041/80 αρθρ. 77 (1110489001) και το ΟΓΑ Χαρτοσήμου 20% επί παραβόλου (1110403001).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από πρόσφατη εμπειρία άλλου συν/φου, ο κωδικός ήταν ο (0)201 και ναι τα πλήρωσε όλα στον ίδιο κωδικό και γίνανε δεκτά.

 

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλημέρα, από πρόσφατη εμπειρία άλλου συν/φου, ο κωδικός ήταν ο (0)201 και ναι τα πλήρωσε όλα στον ίδιο κωδικό και γίνανε δεκτά.

 

Καλημέρα  @akis73 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το 0201 αντιστοιχεί σε 2 τοις χιλίοις επί του προϋπολογισμού και 20 τοις εκατό επί του παραπάνω ποσοστού.

Το 0202 όμως αντιστοιχεί σε χαρτόσημο 1% - 3% και 20% επί του παραπάνω ποσοστού. 

Και τα δυο ίσως γίνονται αποδεκτά διότι το καθένα αντιστοιχεί σε κάθε ένα από τα δυο ποσά που αθροίζονται: Το 0201 στο Παράβολο Νόμου 1041/80 αρθρ. 77 (1110489001) και το 0202 στο Χαρτόσημο 2% (1110489001).

Μάλλον χρειάζεται και μια επιβεβαίωση με ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, gtkarch said:

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζετε τον κωδικό παραβόλου που χρησιμοποιούμε για την κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας από 10/7/2023;

Νομίζω, ας με επιβεβαιώσει κάποιος, ότι είναι το παράβολο με Κωδ. 0202 και σαν ποσό αθροίζουμε το Χαρτόσημο 2% (1110489001), το Παράβολο Νόμου 1041/80 αρθρ. 77 (1110489001) και το ΟΓΑ Χαρτοσήμου 20% επί παραβόλου (1110403001).

 

Στον Κωδικό 201 και για τα τρία, μου είπαν στην εφορία.

Edited by Γιώργος-
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα, επειδή η τελευταία φορά που έβγαλα άδεια ήταν πριν 1 χρόνο και τα φορολογικά τα είχα πληρώσει στη ΔΟΥ απευθείας με το γνωστό μπλε χαρτάκι μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει με το νέο δεδομένα; 

Στη ΔΟΥ δεν κάνουν πλέον δεκτό το χαρτί υπολογισμού; Πρέπει υποχρεωτικά να γίνει μέσω παραβόλου; υπάρχουν οδηγίες ή εγκύκλιος για να ενημερωθώ; Με το ΚΗ και Δήμο τι γίνεται; ισχύει το ίδιο;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσωπικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει επί της ουσίας κάτι, εκτός από αυτό που γράφτηκε παραπάνω περί των 3 κωδικών σε 1 e-παράβολο πλέον. Πάντως από άλλο συν/φο έχω ακούσει ότι μετά από πίεση δέχτηκε η ΔΟΥ να πληρωθεί και αυτό επί τόπου στο ταμείο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.