Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό γραφείο ψάχνει για θύματα...


vkoumoul

Recommended Posts

Καλώς ή κακώς (κακώς κατά την γνώμη μου) έτσι δουλεύει η πιάτσα. Για μένα επειδή χρησιμοποιήθηκε ο όρος "δήθεν συνάδελφος" στο αρχικό μήνυμα, αν ο κύριος αυτός δεν είναι μηχανικός αλλά δηλώνει μηχανικός, τότε διαπράττει πολύ μεγαλύτερο αδίκημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον K_PAT.

Αν πρόκειται για μελέτη, ίσως να αξίζει να το κάνεις. Με τίποτα όμως για επίβλεψη.

12%;;; Κάνει και παζάρια ε;

 

Τί θα γίνει αν εσένα σου τύχουν άλλες 1-2 δουλίτσες και ξεπεράσεις το αφορολόγητο;

Link to comment
Share on other sites

Τί θα γίνει αν εσένα σου τύχουν άλλες 1-2 δουλίτσες και ξεπεράσεις το αφορολόγητο;

Αυτο με το αφορολόγητο δεν το καταλαβαίνω. Γιατι να μην πρεπει να το ξεπεράσει;

Ισως δεν εχω παρακολουθησει καλα ολό το θεμα και να μην καταλαβαίνω λόγω ηλικιας μερικα!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν κάνεις λάθος. Βέβαια ετσι δεν θα έπρεπε κανεις μας να υπογραφει δουλειες αλλων συναδερφων με μικρο ποσοστο. Ή και καθόλου. Με 12% ομως απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Το να δώσεις την υπογραφή σου με ένα μικρό ποσοστό, 12% + ΦΠΑ + Παρακράτηση, κάποιες φορές είναι μονόδρομος. Π.χ. για να μαζέψεις εμπειρία στα δημόσια μέσω απ'ευθείας αναθέσεων μιας κι αυτές οι μελέτες πάνε πάντα στους ''κουμπάρους''...

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω. Αυτό που ισχύει τώρα είναι

κλιμάκιο εισοδήματος ως 10.500 ευρώ -> αφορολόγητο

3.500 ευρώ -> 15%

10.000 ευρώ -> 30%

υπόλοιπο -> 40%

ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για μελέτη, ίσως να αξίζει να το κάνεις

καλά acnt, ειναι δυνατόν να λες αυτό το πράγμα?

Πες μου ΜΙΑ μελέτη που το 12% το αξίζει.

Να σου πω εγώ. ΚΑΜΜΙΑ.

η λογική: κάνουμε την ανάγκη, φιλότιμο, κάποια στιγμή είναι άλλη ιστορία που αφορά τον καθένα προσωπικά.

όμως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος αυτό το πράγμα και να βγάζει τα προς το ζειν.

πόσα στατικά ή άδειες θα βγάλει κάποιος με 12%? να πούμε 5? 50 αποκλείεται

Link to comment
Share on other sites

Και το 88% μαυρο κι αραχνο??? Αυτο το ξεχναμε..

 

Εμενα αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο.. Και πρακτικες σαν και αυτες ειναι που τελικα θα μας οδηγησουν στο να χασουμε τον κατα πολλους προνομιακο τροπο φορολογησης μας..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου λέω την υπογράφεις, θα την τσεκάρεις πριν; ή όχι; και αν ναι πως; το μοντέλο, το τεύχος, τα σχέδια; Πόσο χρόνο θα σου πάρει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.